Հանդիպում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողների հետ
2021 թվականի նոյեմբերի 22-ին շրջակա միջավայրի նախարարության, պետական եկամուտների կոմիտեի և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջև կնքված եռակողմ համագործակցության հուշագրի շրջանակներում 2023 թվականի հունիսի 17-ին օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը հանդիպել է Հայաստանի  պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Մաքսային վարչարարություն» մագիստրոսական ծրագրի «Կանաչ մաքսատուն» առարկան ուսումնասիրող ուսանողների հետ:
Հանդիպման ընթացքում ցուցադրվել է մասնագիտական տեսաֆիլմ՝ ՀՖԱ-ների և ՕՔ նյութերի մաքսանենգության վերաբերյալ: Տիկին Ղահրամանյանի կողմից իրականացվել է գազաանալիզատորով գազերի (սառնագենտ) տեսակի հատկորոշման ցուցադրություն մաքսանենգության ենթատեքստում՝ հասկանալու համար, թե ինչպես է հնարավոր այլ  մակնշմամբ տարայում շրջանառել արգելված սառնագենտ: Այնուհետև որպես ապագա մաքսային ծառայող ուսանողներին հնարավորություն է տրվել ինքնուրույն փորձարկելու  գազաանալիզատորի աշխատանքը:
Հանդիպումն ամփոփվեց ՊԵԿ-ի գլխավոր մաքսային տեսուչ Լիլիթ Ղազարյանի ղեկավարմամբ ուսանողների կողմից պատրաստված սահիկաշարեր ներկայացմամբ` նվիրված Մոնրեալի արձանագրությանը և «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական ու բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» կոնվենցիային:

On June 17, 2023, within the framework of the tripartite cooperation memorandum signed between the Ministry of Environment, the State Revenue Committee (SRC), and the State University of Economics of Armenia on November 22, 2021, the National Ozone Focal Point of Armenia, Ms. Liana Ghahramanyan, met with the students of the "Customs Administration" master's program of the State University of Economics of Armenia, studying the "Green Customs" course.
Videos showcasing the smuggling incidents involving Ozone-Depleting Substances (ODSs) and Hydrofluorocarbons (HFCs) were presented to the students during the meeting.
Ms. Ghahramanyan conducted a hands-on practical demonstration of refrigerant analyses using a refrigerant analyzer. This demonstration highlighted one of the prevalent smuggling techniques known as mislabeling - disguising a prohibited refrigerant by placing it in a container with a different label.
Subsequently, the prospective customs officers were granted the opportunity to independently test the gas analyzer's functionality and performance.
The meeting concluded with the presentation made by students on the Montreal Protocol and the CITES under the leadership of SRC Chief Customs Inspector Lilit Ghazaryan.This presentation provided valuable insights into these international agreements and their significance in addressing environmental concerns.