Հանդիպում Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողների հետ
2021 թվականի նոյեմբերի 22-ին շրջակա միջավայրի նախարարության, պետական եկամուտների կոմիտեի և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջև կնքված եռակողմ համագործակցության հուշագրի շրջանակներում 2023 թվականի հունիսի 17-ին օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը հանդիպել է Հայաստանի  պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Մաքսային վարչարարություն» մագիստրոսական ծրագրի «Կանաչ մաքսատուն» առարկան ուսումնասիրող ուսանողների հետ:
Հանդիպման ընթացքում ցուցադրվել է մասնագիտական տեսաֆիլմ՝ ՀՖԱ-ների և ՕՔ նյութերի մաքսանենգության վերաբերյալ: Տիկին Ղահրամանյանի կողմից իրականացվել է գազաանալիզատորով գազերի (սառնագենտ) տեսակի հատկորոշման ցուցադրություն մաքսանենգության ենթատեքստում՝ հասկանալու համար, թե ինչպես է հնարավոր այլ  մակնշմամբ տարայում շրջանառել արգելված սառնագենտ: Այնուհետև որպես ապագա մաքսային ծառայող ուսանողներին հնարավորություն է տրվել ինքնուրույն փորձարկելու  գազաանալիզատորի աշխատանքը:
Հանդիպումն ամփոփվեց ՊԵԿ-ի գլխավոր մաքսային տեսուչ Լիլիթ Ղազարյանի ղեկավարմամբ ուսանողների կողմից պատրաստված սահիկաշարեր ներկայացմամբ` նվիրված Մոնրեալի արձանագրությանը և «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական ու բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» կոնվենցիային:

17 июня 2023 года в рамках трехстороннего меморандума о сотрудничестве, подписанного между Министерством окружающей среды, Комитетом государственных доходов (КГД) и Государственным экономическим университетом Армении 22 ноября 2021 года, Национальный координатор по вопросам озонового слоя Лиана Каграманян встретилась со студентами, изучающими курс «Зеленая таможня» в рамках магистерской программы «Таможенное дело» Государственного экономического университета Армении.
На встрече студентам были показаны профессиональные видеоролики, посвященные случаям предотвращения контрабанды гидрофторуглеродов (ГФУ) и озоноразрушающих веществ (ОРВ). Помимо этого, г-жа Каграманян провела демонстрацию идентификации различных типов газов (хладагентов) с использованием газоанализатора.
Эта демонстрация показала один из распространенных методов контрабанды, известный как ложная маркировка – маскировка запрещенного хладагента путем помещения его в контейнер с другой маркировкой.
Далее будущим таможенникам была предоставлена возможность самостоятельно протестировать функциональность и работу газоанализатора.
Встреча завершилась презентацией на тему Монреальского протокола и Конвенции «О международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения», подготовленных студентами под руководством главного таможенного инспектора КГД Лилит Казарян.