Մոնրեալի արձանագրության Կիգալիի փոփոխության վավերացմամբ պայմանավորված՝ Հայաստանը ստանձնել է միջազգային պարտավորություն՝ աստիճանաբար կրճատելու հիդրոֆտորածխածինների (ջերմոցային «F» գազեր (սառնագենտներ)) կիրառումը Հայաստանում։
Հայաստանի կողմից միջազգային այս պարտավորությունների կատարման մասնագիտական և կազմակերպչական պատասխանատու պետական մարմինը Շրջակա միջավայրի նախարարությունն է, որն այս կարևոր աշխատանքի պատշաճ կատարման համար կարիք ունի այլ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, մասնագիտական համայնքի ներկայացուցիչների հետ սերտ համագործակցության:
Այս նպատակով շրջակա միջավայրի նախարարությունը ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) հետ համատեղ իրականացվող «Հիդրոֆտորածխածինների փուլային կրճատման ծրագրի մշակում» (KIP) ծրագրի շրջանակներում 2022 թվականի փետրվարի 22-ին կազմակերպեց շահագրգիռ և իրավասու մարմինների ներկայացուցիչների և ոլորտային փորձագետների մասնակցությամբ հանդիպում։
Հանդիպմանը մասնակցում էին շրջակա միջավայրի, արտակարգ իրավիճակների, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, էկոնոմիկայի նախարարությունների, պետական եկամուտների կոմիտեի, ոստիկանության, Երևանի քաղաքապետարանի, Հայաստանի սառնարանային ասոցացիայի ներկայացուցիչներն ու Օզոնային շերտի պահպանության ծրագրի փորձագետները:
Օրակարգային հիմնական հարցը սառնամատակարարման, օդորակման և ջերմամատակարարման ոլորտում օգտագործվող սարքավորումների քանակի, դրանցում օգտագործվող սառնագենտների տեսակների և քանակի վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքագրման հնարավոր և արդյունավետ մեխանիզմների հատկորոշումն էր։
Պետական մարմինների ներկայացուցիչներից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց դիրքորոշում անհրաժեշտ տեղեկատվության հավաքագրման հնարավոր արդյունավետ մեխանիզմների վերաբերյալ:
Հանդիպման արդյունքում գործընկեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ ապահովելու լայն համագործակցություն երկրի ստանձնած պարտավորությունները պատշաճ կատարելու նպատակով: Որոշվեց գործընկերների միջև իրականացնել աշխատանքային նամակագրություն, ընդլայնված և ոչ ընդլայնված ձևաչափերով աշխատանքային հանդիպում-քննարկումներ ըստ անհրաժեշտության և որոշակի պարբերականությամբ:

Республика Армения ратифицировала Кигалийскую поправку к Монреальскому протоколу в 2019 году, взяв на себя обязательство поэтапного сокращения использования ГФУ (фторсодержащих газов) в Армении.
Министерство окружающей среды является уполномоченным органом, несущим ответственность за соблюдение международных обязательств, что требует тесного сотрудничества с другими государственными органами, органами местного самоуправления и представителями профессионального сообщества для надлежащего выполнения этой важной работы.
С этой целью Министерство окружающей среды в сотрудничестве с Программой ООН по окружающей среде (ЮНЕП) 22 февраля 2022 года организовало совещание с участием заинтересованных сторон и компетентных органов в рамках KIP.
Во встрече приняли участие представители министерств охраны природы, иностранных дел, территориального управления и инфраструктуры, экономики, Комитета госдоходов, полиции, мэрии Еревана, Ассоциации холодильников Армении, эксперты Программы по защите озонового слоя. Основным вопросом повестки дня стало определение возможных и эффективных механизмов сбора данных о количестве ГФУ и оборудования, содержащего ГФУ в сфере холодоснабжения, кондиционирования, и теплоснабжения.
Представители государственных органов представили свою позицию о возможных эффективных механизмах сбора необходимой информации.
В завершение встречи была достигнута договоренность об обеспечении сотрудничества с представителями ведомств в целях надлежащего выполнения взятых на себя страной обязательств. Было принято решение о применении различных методов сбора данных, включая проведении открытых и закрытых рабочих встреч по мере необходимости, официальную и неофициальную переписку и др.