2019 թվականի մարտի 27-ին ԱԺ-ն վավերացրել է ««Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության Կիգալիի փոփոխություն» համաձայնագիրը:
Կիգալիի փոփոխությունը Մոնրեալի արձանագրության 5-րդ փոփոխությունն է, որն ուժի մեջ է մտել 2019 թվականի հունվարի 1-ից: Այս փոփոխությամբ՝ Արձանագրությամբ կարգավորվող նյութերի ցանկում ավելացվել են հիդրոֆտորածխածինները (ՀՖԱ), որոնք, հանդիսանալով օզոնաքայքայիչ նյութերի փոխարինիչներ, միաժամանակ հզոր և երկարակյաց ջերմոցային գազեր են: Այսպիսով՝ գլոբալ տաքացմանը զուգահեռ մեր պահանջարկը հովացման համակարգերի նկատմամբ աճում է, սակայն, շարունակելով օգտագործել ՀՖԱ-ներով աշխատող սառեցման համակարգեր, մենք նպաստում ենք երկրագնդի վրա ջերմաստիճանի բարձրացմանը:
Աշխարհում ՀՖԱ-ների փուլային փոխարինման միջոցով ակնկալվում է կանխել մոտ 105 մլն տոննա ածխածնի երկօքսիդին համարժեք ջերմոցային գազերի արտանետումներ, ինչը կօգնի մինչև 2100 թվականն ակնկալվող ջերմաստիճանի գլոբալ բարձացումը նվազեցնել մինչև 0.4 աստիճանով՝ զուգահեռ շարունակելով պահպանել օզոնային շերտը:
Խնդրի լուծման հնարավոր այլընտրանքային ուղիները ներկայացված են Բնապահպանական հետաքննության գործակալության (EIA) կողմից մշակված գծապատկերում (տեղադրված է նյութի աջ կողմում, որի վրա սեղմելով կարող եք ներբեռնել բարձր որակով ֆայլը):
Երախտիքի խոսք
Օզոնի ծրագիրը իր խորին երախտագիտությունն է հայտնում Բնապահպանական հետաքննության գործակալությանը (EIA) գծապատկերը մշակելու և այն տեղայնացնելու աշխատանքներում օժանդակություն տրամադրելու համար:

Hydrofluorocarbons in HVAC&R Sector
On 27 March, 2019 the National Assembly of the Republic of Armenia ratified the Kigali Amendment of the Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer. Kigali Amendment is the fifth amendment to the Montreal Protocol which came into force on 1 January, 2019. This amendment adds to the list of substances controlled by the Protocol hydrocarbons (HFCs) which being very potent and long-lived greenhouse gases contribute to climate change. As our planet heats up our demand for cooling systems rises, but by continuing to use refrigeration systems working with HFCs, we are contributing to global warming.
Phase-down of HFCs is expected to prevent the emissions of up to 105 million tons of carbon dioxide equivalent of greenhouse gases, helping to avoid up to 0.5 degree Celsius of global temperature rise by 2100 while protecting the ozone layer. Possible alternatives are shown in the infographics (by clicking on the picture you can download a high resolution file) developed by the Environmental Investigation Agency (EIA).
Acknowledgement
The National Ozone Unit of Armenia expresses its gratitude to the EIA for the development of the infographics and contribution in adopting it into Armenian.