2023 թվականի մարտի 24-ին «Վարդանանք» կրթահամալիրում ամփոփվեց «Խոսե՜նք բնությունից» բնապահպանական հանդիպումների շարքի երկրորդ փուլը: Հանդիպմանը մասնակցում էին շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը, նախարարության մասնագիտական ստորաբաժանումների և «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի ներկայացուցիչները:
Նախարարի տեղակալը ողջունեց հանդիպման մասնակիցներին և ևս մեկ անգամ կարևորեց նման նախաձեռնությունների իրականացումը` դրանք որակելով անկյունաքարային էկոլոգիական կրթության և դաստիարակության հարցում: Պարոն Գաբրիելյանը հույս հայտնեց, որ նման միջոցառումները կտան ցանկալի արդյունք իրավագիտակից և շրջակա միջավայրի հանդեպ սրտացավ երիտասարդներ կրթելու գործում:
Հանդիպման ընթացքում, հիմնվելով նախկին այցերից ստացված գիտելիքների վրա, մասնակից դպրոցների սաները զեկույցների և սահիկաշարերի միջոցով ներկայացրին իրենց տեսակետերն ու մոտեցումները ուղղված ոլորտի խնդիրներին և դրանց լուծմանը:
Միջոցառման ամփոփին Օզոնային շերտի պահպանության հարցերի ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը անդրադարձավ օզոնային շերտի և կլիմայի փոփոխության միջև եղած կապին պատասխանելով աշակերտների կողմից բարձրացված հարցերին:

24 марта 2023 года в образовательном комплексе «Вардананк» прошло итоговое мероприятие в заключение второго этапа серий экологических встреч «Поговорим о природе». На встрече присутствовали заместитель министра окружающей среды Тигран Габриелян, представители профессиональных подразделений министерства и Программы по озону.
Заместитель министра приветствовал порядка 100 участников из четырех школ г. Еревана и еще раз подчеркнул важность таких инициатив, назвав их фундаментальными в сфере экологического образования и воспитания. Г-н Габриелян выразил надежду, что такие мероприятия дадут желаемый результат в воспитании подрастающего поколения, знающего свои права и заботящегося об окружающей среде.
В ходе встречи, основываясь на информации, полученной на предыдущих встречах, ученики высказали свои идеи и подходы к решению представленных экологических проблем.
В завершение мероприятия национальный координатор по вопросам сохранения озонового слоя Лиана Каграманян еще раз обратила внимание участников на связи между озоновым слоем и изменением климата и ответила на вопросы студентов.