«Խոսե՜նք բնությունից». փուլ 2
2023 թվականի մարտի 2-ին շրջակա միջավայրի նախարարությունը ՄԱԱԶԿ-ի հետ համատեղ իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում մեկնարկեց «Խոսե՜նք բնությունից» բնապահպանական հանդիպումների շարքի երկրորդ փուլը, որին մասնակցում էին շուրջ 100 աշակերտ Երևանի Ա․Երզնկյանի անվան N118 ավագ, Ա.Հովհաննիսյանի անվան թիվ 194 հիմնական, Ա.Պուշկինի անվան թիվ 8 հիմնական, Ն.Զարյանի անվան թիվ 130 հիմնական դպրոցներից և «Վարդանանք» կրթահամալիրից:
Նախաձեռնության նպատակն է երիտասարդ սերնդին ծանոթացնել բնապահպանական տարբեր ուղղություններին՝ հնարավորություն ընձեռելով իրազեկվելու արդի խնդիրների մասին և ինչո՞ւ ոչ՝ մասնակիցը դառնալու դրանց հնարավոր լուծումներին:
Հանդիպումները կշարունակվեն յուրաքանչյուր հինգշաբթի և ուրբաթ, որոնց ընթացքում էկոհամակարգային մոտեցմամբ անդրադարձ կկատարվի օզոնային շերտի պահպանության հիմնախնդրին ստորև ներկայացված թեմաների ենթատեքստում.
• մթնոլորտային օդի աղտոտվածություն,
• կլիմայի փոփոխություն,
• ջրային ռեսուրստերի պահպանություն,
• թափոնների տեսակավորում,
• պլաստիկի վերամշակում,
• հողային և ընդերքի ռեսուրսների պահպանություն,
• բնության հատուկ պահպանվող տարածքներ և կենսաբազմազանություն,
• անտառային ռեսուրսների պահպանություն,
• էլեկտրոմոբիլների արդիականություն:
Մարտի վերջին տեղի կունենան ամփոփիչ հանդիպումներ, որոնց ընթացքում աշակերտները, հնարավորինս մանրամասն պատկերացում կազմելով ոլորտի խնդիրների և դրանց լուծմանն ուղղված ջանքերի մասին, կներկայացնեն իրենց տեսակետներն ու մոտեցումները:
Մարտի 2 և 3
Քննարկման թեմաները՝ մթնոլորտային օդի աղտոտվածությունը, օզոնային շերտի պահպանությունը և կլիմայի փոփոխությունը
Մարտի 9 և 10
Քննարկման թեմաները՝ ջրային ռեսուրստերի պահպանությունը, թափոնների տեսակավորումը և պլաստիկի վերամշակումը
Մարտի 16
Քննարկման թեմաները՝ հողային և ընդերքի ռեսուրսների պահպանությունը, անտառային ռեսուրսների պահպանությունը, բնության հատուկ պահպանվող տարածքները և կենսաբազմազանությունը և էլեկտրոմոբիլների արդիականությունը

On March 2, 2023, the second phase of the series of environmental awareness-raising meetings was launched by the Ministry of Environment of the Republic of Armenia with the participation of 100 students from Yerevan High School № 118 named after A. Yerznkyan, Primary School № 194 named after A. Hovhannisyan, Primary School № 8 named after A. Pushkin, Primary School № 130 named after N. Zaryan and "Vardank" Educational Complex under the "Institutional Strengthening and Capacity Building" project jointly implemented with the United Nations Industrial Development Organization.
The purpose of the event is to introduce the young generation to various environmental developments, providing an opportunity to become aware of current issues and participate in finding possible solutions.
The meetings will take place every Thursday and Friday, during which the issue of the ozone layer protection will be addressed with an ecosystem approach in the context of the following topics:
- Atmospheric air pollution,
- Climate change Water conservation,
- Plastic waste sorting and recycling,
- Conservation of land and underground resources,
- Specially protected areas of nature and biodiversity,
- Protection of forest resources,
- Electric vehicles.
At the end of March, final meetings will be held, during which the students, having developed a detailed understanding of the environmental issues, will present their views and approaches.
2-3 March
Discussion topics: atmospheric air pollution, ozone layer protection and climate change
9-10 March
Discussion topics: water conservation, plastic waste sorting and recycling
16 March
Discussion topics: conservation of land and underground resources, conservation of forest resources, specially protected areas of nature and biodiversity and the modernity of electric vehicles