ՄԵԿՆԱՐԿԵԼ Է << ՕԶՈՆԱԱՆՎՏԱՆԳ ԱՅԼԸՆՏՐԱՆՔԱՅԻՆ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆ >> ԾՐԱԳԻՐԸ
Սույն թվականի մարտի 14-15-ին Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր քաղաքում տեղի է ունեցել <<Օզոնաանվտանգ այլընտրանքային նյութերի ուսումնասիրություն>> ծրագրի շահագրգիռ կողմերի մեկնարկային հանդիպումը:
Հանդիպումը կազմակերպվել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության Օզոնի ազգային կենտրոնի և Միավորված ազգերի շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) համատեղ ջանքերով:
Հանդիպման ընթացքում ծրագրի աշխատանքային թիմը, ի դեմս՝ Օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող Լ. Ղահրամանյանի, փորձագետներ Հ. Կարապետյանի, Ա. Ասծատրյանի, Ար. Ասծատրյանի, Ա. Խաչատրյանի և Ս. Գրիգորյանի, ՀՀ մարզերից և Արցախի Հանրապետությունից ժամանած սառնարանային մասնագետներին է ներկայացրել օզոնաքայքայիչ և օզոնաանվտանգ նյութերի կիրառման ոլորտները, ամենատարածված օզոնաանվտանգ այլընտրանքային նյութերը, օզոնաանվտանգ այլընտրանքային նյութերի նկատմամբ Մոնրեալի արձանագրության 5-րդ հոդվածի երկրներում առկա պահանջարկը, սառնարանային և օդորակման սպասարկման ոլորտներում օզոնաանվտանգ նյութերի օգտագործման մասին տվյալների հավաքագրման գործընթացը, Հայաստանի Հանրապետությունում այս ոլորտում առկա խնդիրները և այլ ոլորտային հարցեր:
Հանդիպման ավարտին աշխատանքային խմբի անդամների և մասնագետների միջև շարունակական ակտիվ համագործակցության և տվյալների փոխանակման, ինչպես նաև հավաքագրված տեղեկությունների հիման վրա տեղեկատվական բազա ստեղծելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

LAUNCHING “ODS ALTERNATIVES SURVEY” PROJECT
The Project “ODS Alternatives Survey” to be jointly implemented by the National ozone Unit of the Ministry of Nature Protection of Armenia and the United Nations Environment Programme (UNEP) was launched at the first Stakeholders Meeting in Tsaghkadzor, Kotayk Province on 14-15 March 2016.
During the meeting the Project team consisting of the National Ozone Unit coordinator, L.Ghahramanyan and experts H.Karapetyan, A.Astatryan, Ar.Astsatryan, A.Khachatryan and S.Grigoryan presented the areas of ODS and ODS-alternatives application, commonly used ODS alternatives, demand for ODS and ODS alternatives in Article 5 countries, data collection process, barriers existing in Armenia and other relevant issues to the participating RAC technicians from the provinces of Armenia and Nagorno-Karabakh Republic and representatives of the Ministry of Finance (Customs Service), Ministry of Internal Affairs (Road Police) and Ministry of Emergency Situations (Fire Fighting Service).
The meeting was concluded by the agreement reached between the project team and the participants on the continuous fruitful cooperation and data exchange, as well as developing a reliable database from the data collected.