2020 թ.-ի օգոստոսի 26-27-ին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ն Աղվերանում կազմակերպել էին ՄԿՈւ ոլորտի դոնոր կազմակերպությունների հանդիպում, որին հրավիրված է եղել նաև Օզոնի ծրագրի ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը որպես ՄԿՈւ ոլորտի ծրագրային գործընկեր: Հարթակը նպատակ ուներ աջակցելու իրականացվող ծրագրերի համակարգմանը, փորձի փոխանակմանը և հետագա անելիքների քննարկմանը: Աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվել է նաև 2020-2025 թվականների կրթության ռազմավարության ՄԿՈւ ոլորտի գործողությունների ծրագրի նախագիծը:
Լիանա Ղահրամանյանը խոսել է շրջակա միջավայրի և ԿԳՄՍ նախարարությունների միջև կնքված փոխըմբռման հուշագրի արդյունքում «ՀՔՖԱ-ների փուլային փոխարինում» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում դասասենյակների և արհեստանոցների վերազինման, դասախոսական անձնակազմի վերապատրաստման, ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով ձևավորված աշխատանքային խմբի կողմից չափորոշիչների մշակման, ինչպես նաև մասնագիտությունների ցանկում կառավարության որոշմամբ «Սառնարանային տնտեսություն 0715.15.5» մասնագիտության ավելացման մասին, որով արդեն 2019 թ.-ից սկսած ընդունելություն է իրականացվում տարածաշրջանային երեք պետական քոլեջներում: Մասնակիցները 2020-2025 թվականների կրթության ռազմավարության ՄԿՈւ ոլորտի գործողությունների ծրագրի նախագծի վերաբերյալ ներկայացրել են նաև իրենց դիտարկումներն ու առաջարկությունները:

Meeting of VET (Vocational Education and Training) donor organizations
On August 26-27, 2020, the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports and Strategic Development Agency NGO organized a meeting of VET donor organizations in Aghveran, which was attended by Liana Ghahramanyan, National Ozone Focal Point as VET sector project partner.
The platform aimed to support the coordination of ongoing projects, share experience and discussion of further activities. During the workshop, the draft VET Action Plan for the Education Strategy for 2020-2025 was presented.
Liana Ghahramanyan spoke about supplying the equipment for classrooms, workshops and the training of teaching staff within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the Ministries of Environment and Education signed under the «HCFС Phase-out II» project (UNDP/UNEP). She also referred to the elaboration of standards by the working group set up by the order of the Minister of Education and Science and adding the new specialty «Refrigeration 0715.15.5» to the list of professions by the Government Decision, and admission of students since 2019 in three regional state colleges.
The participants also presented their observations and suggestions on the draft VET Action Plan for the 2020-2025 Education Strategy.