2022 թվականի օգոստոսի 12-ին ՄԱԿ-ի գրասենյակի նիստերի դահլիճում շրջակա միջավայրի նախարարությունը ՄԱԱԶԿ-ի հետ համատեղ իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել է «Մոնրեալի արձանագրությունը ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների 2030 թվականի օրակարգի ենթատեքստում» թեմայով՝ Երիտասարդության միջազգային օրվան նվիրված կլոր սեղան-քննարկումը:
Օրվա խորհուրդը կրողներին՝ Երևանի Ն․ Աճեմյանի անվան տարածաշրջանային թիվ 2 պետական քոլեջի, Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջի և Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջի «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտությամբ սովորող ուսանողներին ողջունեցին և իրենց ուղերձը հղեցին ՇՄՆ տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը, ՄԱԱԶԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Անահիտ Սիմոնյանը և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Դնիս Սումփֆը:
Հանդիպման խոսնակները ներկայացրին ՄԱԿ-ը որպես միջազգային համագործակցության, հավասարակշռման և խնդիրների լուծման ինստիտուտ, ՄԱԱԶԿ-ի հիմնադրման նպատակները և գործունեության ուղղությունները, կայուն զարգացման նպատակները և օզոնային շերտի պահպանությունը դրանց ենթատեքստում:
Հատուկ անդրադարձ կատարվեց երիտասարդների դերին՝ որպես սոցիումի շարժիչ ուժ` հորդորելով անմասն չմնալ կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանն ուղղված միջազգային քայլերից։
Ներկայացուցիչները հույս հայտնեցին, որ իրենց և ոլորտային գործընկերների մասնագիտական ուղղորդումներն ու տեխնիկական օժանդակությունները տալիս են ակնկալվող արդյունքները և կտան նաև ապագայում, ինչպես նաև մաղթեցին ապագա մասնագետներին սեփական ուժերի նկատմամբ հավատի և ստեղծագործական մտքի ավելացում, ինքնուրույնություն և պետական մտածողություն:

UN International Youth Day 2022
The "Montreal Protocol in the Context of the UN Sustainable Development Agenda 2030" round table-discussion took place at the meeting hall of the UN Entities in Armenia on August 12, 2022, marking the International Youth Day. The event was organized by the Ministry of Environment of the Republic of Armenia under the "Institutional Strengthening and Capacity Building" project jointly implemented with  the United Nations Industrial Development Organization.
Ms. Gayane Gabrielyan, the Deputy Minister of the Environment of the RA, Ms. Anahit Simonyan, UNIDO representative in Armenia, and Ms. Denis Sumpf, Head of UN Resident Coordinator Office  welcomed the students of «Refrigeration Economy» faculty of three regional colleges: Yerevan Regional State College No.2 named after N.Achemyan, Armavir Regional State College and Ararat Regional State College.
The speakers presented the United Nations as an institute for international cooperation, harmonization of actions and problem solving, the objective and thematic areas of activities of UNIDO, sustainable development goals and the protection of the ozone layer in their context. Ms. Denise Sumpf ensured interactive contact with the students by concluding her speech with a live and interactive quiz.
At the meeting a special reference was made to the role of young people as the driving force of society, urging them not to remain aloof from international steps aimed at achieving sustainable development goals.
The representatives expressed hope that the professional guidance and technical support from their side and their sector partners are yielding the expected results and will continue to do so in future, and also wished the future professionals more confidence in their own abilities, creativity, independence and public thinking.