2022 թվականի օգոստոսի 12-ին ՄԱԿ-ի գրասենյակի նիստերի դահլիճում շրջակա միջավայրի նախարարությունը ՄԱԱԶԿ-ի հետ համատեղ իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել է «Մոնրեալի արձանագրությունը ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների 2030 թվականի օրակարգի ենթատեքստում» թեմայով՝ Երիտասարդության միջազգային օրվան նվիրված կլոր սեղան-քննարկումը:
Օրվա խորհուրդը կրողներին՝ Երևանի Ն․ Աճեմյանի անվան տարածաշրջանային թիվ 2 պետական քոլեջի, Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջի և Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջի «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտությամբ սովորող ուսանողներին ողջունեցին և իրենց ուղերձը հղեցին ՇՄՆ տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը, ՄԱԱԶԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Անահիտ Սիմոնյանը և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Դնիս Սումփֆը:
Հանդիպման խոսնակները ներկայացրին ՄԱԿ-ը որպես միջազգային համագործակցության, հավասարակշռման և խնդիրների լուծման ինստիտուտ, ՄԱԱԶԿ-ի հիմնադրման նպատակները և գործունեության ուղղությունները, կայուն զարգացման նպատակները և օզոնային շերտի պահպանությունը դրանց ենթատեքստում:
Հատուկ անդրադարձ կատարվեց երիտասարդների դերին՝ որպես սոցիումի շարժիչ ուժ` հորդորելով անմասն չմնալ կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանն ուղղված միջազգային քայլերից։
Ներկայացուցիչները հույս հայտնեցին, որ իրենց և ոլորտային գործընկերների մասնագիտական ուղղորդումներն ու տեխնիկական օժանդակությունները տալիս են ակնկալվող արդյունքները և կտան նաև ապագայում, ինչպես նաև մաղթեցին ապագա մասնագետներին սեփական ուժերի նկատմամբ հավատի և ստեղծագործական մտքի ավելացում, ինքնուրույնություն և պետական մտածողություն:

12 августа 2022 года в зале заседаний ООН в Армении состоялся круглый стол на тему «Монреальский протокол в контексте Повестки дня ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года», приуроченный к Международному дню молодежи. Мероприятие было организовано Министерством окружающей среды РА в рамках проекта «Институциональное укрепление и наращивание потенциала», осуществляемого совместно с Организацией промышленного развития ООН (ЮНИДО).
Заместитель министра окружающей среды РА Гаяне Габриелян, представитель ЮНИДО в Армении Анаит Симонян и руководитель офиса постоянного координатора ООН Денис Сумпф приветствовали студентов специальности «Холодильные системы» трех региональных колледжей: Ереванский областной государственный колледж №2 имени Н.Ачемяна, Армавирский областной государственный колледж и Араратский областной государственный колледж.
Докладчики представили ООН как институт международного сотрудничества, гармонизации действий и решения проблем, целевые и тематические направления деятельности ЮНИДО, цели устойчивого развития и защиты озонового слоя в их контексте. Г-жа Сумпф завершила свое выступление интерактивной викториной в режиме онлайн, вызвав оживленное участие студентов.
На встрече былa особо подчеркнутa роль молодежи как движущей силы общества, с призывом не оставаться в стороне от международных шагов, направленных на достижение целей устойчивого развития.
Представители выразили надежду, что профессиональное руководство и техническая поддержка, оказываемая с их стороны, а также со стороны отраслевых партнеров уже приносят и продолжат приносить в будущем свои плоды, а также пожелали будущим специалистам больше уверенности в своих силах, творческого потенциала, независимости и государственного мышления.