Շրջակա միջավայրի նախարարությունը Մոնրեալի արձանագրությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարման շրջանակներում 2023 թվականի փետրվարի 3-ին իրականացրեց օզոնային շերտը քայքայող նյութերի և հիդրոֆտորածխածինների փաստացի ներմուծման, արտահանման և տարանցիկ փոխադրման, ինչպես նաև նախարարության կողմից տրամադրված ներմուծման, արտահանման լիցենզիաների համեմատական վերլուծություն:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Շրջակա միջավայրի նախարարության Մթնոլորտային քաղաքականության վարչության, Թափոնների և մթնոլորտ արտանետումների կառավարման վարչության, Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչներ և «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետներ:
Իրականացվեց խաչաձև ստուգում նախարարության կողմից տրամադրված ներմուծման, արտահանման լիցենզիաների և մաքսային ծառայության կողմից տրամադրված տվյալների միջև: Քանի որ ՊԵԿ-ի տրամադրած տեղեկատվությունը 2022 թվականի ընթացքում ներումուծված նյութերի վերաբերյալ թերի էր, Մաքսային հսկողության վարչության ներկայացուցիչը պատրաստակամություն հայտնեց ապահովելու համապատասխան տեղեկատվությունը:
Քննարկման ընթացքում վերհանված խնդիրներից էր ՀՀ Կառավարության 90-Ն որոշման Հավելված 1-ի Դ ցանկով կարգավորվող նյութերի հարցը, ինչի վերաբերյալ առաջարկված լուծումներից մեկը մաքսային բրոկերների վերապատրաստման ծրագրում ՕՔՆ-երի և ՀՖԱ-ների վերաբերյալ մոդուլ ընդգրկելն էր: Արձանագրվեց, որ խնդիրը լուծելու համար անհրաժեշտություն կլինի իրավական ակտերում կատարել փոփոխություն: Որոշվեց նաև առաջին եռամսյամում գույքագրել տնտեսվարողների առջև ծառացած խնդիրները կապված «Մեկ պատուհան» համակարգի հետ, որին կհաջորդի դրանց լուծմանն ուղղված հանդիպումը ապրիլ ամսին:

Cross-checking of ODS and HFC Consumption Data
On 3 February, 2023, the Ministry of Environment, within the framework of international commitments under the Montreal Protocol, initiated a comparative analysis of the actual imports, exports and transit shipments of ODSs and HFCs, and import and export licenses issued by the Ministry.
For this purpose, representatives of the Atmospheric Policy Department, Waste and Atmospheric Emissions Management Department of the Ministry of Environment, the State Revenue Committee and NOU experts were invited to the discussion.
During the meeting cross-checking of import and export licenses issued by the Ministry against data provided by the State Revenue Committee was carried out. Since the information provided by the State Revenue Committee regarding the imported materials during 2022 was incomplete, the representative of the Customs Control Department expressed his readiness to provide the missing information.
Among the issues raised during the discussion was the matter of substances regulated by List D of Appendix 1 of RA Government Decision 90-N, and one of the proposed solutions was to include a module on ODSs and HFCs in the training program of customs brokers. It was noted that in order to solve the problems, it will be necessary to make amendments to some legal acts.
Decision was made to take inventory of the problems of undertakings related to the "One Window" system in the first quarter of the year, to be followed by the relevant meeting in April.