Սեպտեմբերի 16-ին՝ Օզոնային շերտի պահպանության համշխարհային օրը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում տեղի ունեցավ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության, ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության, «Եվրոպական երիտասարդական պառլամենտ- Հայաստան» ՀԿ-ի, և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի հետ համատեղ կազմակերպված «Օզոնային շերտի պահպանություն» խորագրով պանելային քննարկումը` համախմբելով շուրջ 70 երիտասարդի և ոչ միայն։
Բացման արարողությունը մեկնարկեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Աննա Մազմանյանի, ՄԱԱԶԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Անահիտ Սիմոնյանի, Օզոնային շերտի պահպանության հարցերի համակարգող Լիանա Ղահրամանյանի, Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի տնօրեն Ալեն Ամիրխանյանի և ԵԵՊ նախագահ Լևոն Թադևոսյանի ողջույնի խոսքերով։ Ուշագրավ էր, որ ներկայացուցիչներից յուրաքանչյուրն անհատապես անդրադարձավ երիտասարդների դերին՝ ընդգծելով այն հանգամանքը,որ ցանկացած սոցիումի շարժիչ ուժը հենց նրանք են։
Հանդիպմանը որպես խոսնակ հանդես էին գալիս նաև «Էկոլոգիական հասարակական միություն» ՀԿ-ի նախագահ Սիլվա Ադամյանը և Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի փորձագետներ Աղավնի Հարությունյանն ու Գարաբեթ Կազանջյանը։
Ինտերակտիվ քննարկմանն անդրադարձ կատարվեց օզոնային շերտի պահպանության և կլիմայի փոփոխության կապին, օզոնային շերտի ֆիզիկական վիճակի մասին Հայաստանում իրականացվող ուսումնասիրություններին ու դիտարկումներին, օզոնային շերտի և վերականգնող/«կանաչ» էներգետիկայի հատման կետերին, օզոնային շերտի պահպանության հիմնախնդրի կարևորությանը, ՍՕՋՊ ոլորտում գործարկվող ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումներին, ինչպես նաև երիտասարդների շրջանում բնապահպանական հիմնախնդիրների վերաբերյալ իրազեկման կարևորությանը։
«Գրինկո» ընկերությունը տրամադրել էր եվրոպական ստանդարտներին համապատասպանող սառնարանային տնտեսություններում՝ էկոլոգիապես անվտանգ պայմաններում պահպանվող կանաչ և շատ համեղ մրգերի ապացույցներ, որոնք մասնակիցները կարողացան ճաշակել հանդիպման ավարտից հետո։

16 сентября 2021 года в Международный день озонового слоя в Американском университете Армении состоялась тематическая дискуссия на тему «Сохранение озонового слоя», собравшая более 70 молодых людей из разных университетов. Мероприятие было совместно организовано Министерством окружающей среды РА, ООН по промышленному развитию (UNIDO), НПО «Европейский молодежный парламент - Армения» (EYP) и Центром охраны природы имени Акопяна Американского университета Армении (AUA).
Церемония открытия началась со вступительных слов заместителя министра окружающей среды Анны Мазманян, представителя UNIDO в РА Анаит Симонян, директора Центра охраны природы имени Акопяна Алена Амирханяна, президента EYP Левона Тадевосяна, подчеркнув важность роли молодежи как движущей силы любого общества.
В тематической дискуссии приняли участие заместитель министра окружающей среды РА Анна Мазманян, координатор Национального озонового центра Лиана Каграманян, директор Центра охраны природы имени Акопяна Ален Амирханян и эксперты центра Агавни Арутюнян и Карабет Казанджян, президент НПО «Экологический общественный союз» Сильва Адамян․
Темами интерактивной тематической дискуссии стали сохранение озонового слоя и изменение климата, исследования и наблюдения за озоновым слоем в Армении, точки соприкосновения озонового слоя и «возобновляемой»/зеленой энергии, проблемы сохранения озонового слоя, современные технологические решения в сфере отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха и необходимость повышения осведомленности молодежи об экологических проблемах.
Компания «ГРИНКО» предоставила зеленые (буквально) и вкусные доказательства - яблоки, хранение которых проводится в экологически безопасных условиях, соответствующих европейским стандартам, которыми участники встречи смогли насладиться после ее окончания.
Мероприятие также ознаменовалось фотосъемкой (instant photography) с тематическим постером на заднем фоне с использованием хэштегов #saveozone и #ՕզոնԿյանքիՀամար.
Международный день озонового слоя 2021 года ознаменовал установление нового и эффективного сотрудничества, укрепление которого запланировано в будущем.