2022 թվականի նոյեմբերի 25-ին շրջակա միջավայրի նախարարության «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագիրը կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում «Օզոնային շերտի պահպանությունն ու ճարտարապետաշինարարական նորարարությունները» թեմայով:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Քաղաքաշինության կոմիտեի, Էկոնոմիկայի նախարարության Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնի, Սառնամատակարարման, օդորակման, ջերմամատակարարման ինժեներական հայկական ասոցիացիայի և «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի ներկայացուցիչները:
Հանդիպման նպատակն էր մասնագիտական համայնքին և ոլորտային քաղաքականություն մշակողներին բերել մեկ սեղանի շուրջ` հատկորոշելու ոլորտի բացերն ու ներդաշնակեցնելու գերատեսչությունների աշխատանքը:
Օրակարգային հարցերից էր սպլիտ տեսակի օդորակիչների հարցը, որոնք ոչ միայն փչացնում են շենք-շինությունների ֆասադների էսթետիկ տեսքը, այլև մշտապես հոսող ջրի արդյունքում քայքայվում է բուն շինությունը: Որպես հաջողված օրինակ՝ ՍՕՋԻ ասոցացիայի անդամներից Ա. Ասծատրյանը ներկայացրեց ԵՊՀ-ի օրինակը, որտեղ սպլիտ տեսակի օդորակիչները փոխարինվել են VRF մուլտիզոնալ համակարգով:
Քննարկման առարկաներից էր նաև ՀՀՇՆ IV-12.02.01-04 «Ջեռուցում, օդափոխում և օդի լավորակում» շինարարական նորմը, որտեղ հղում է արվում գործածությունից վաղուց դուրս բերված օզոնաքայքայիչ նյութերին:
Հանդիպմանը հիմք դրվեց մասնակիցների միջև գործակցությանը, որի առաջին քայլերից կհանդիսանա վերոնշյալ նորմում փոփոխություն կատարելը:

On November 25, 2022, the National Ozone Unit of the Ministry of Environment organized a round-table discussion on the topic "Ozone Layer Protection and Innovative Solutions in Architecture and Construction".
The meeting was attended by the representatives of the Urban Development Committee, the National Body of Standardization and Metrology of the Ministry of Economy, Refrigeration, Air Conditioning and Heating Engineering Association of Armenia (RAHE) and the National Ozone Unit.
The purpose of the meeting was to bring the professional community and policy makers together to identify sector gaps and harmonize the work of public bodies.
One of the issues on the agenda was the issue of split system air conditioners, which not only spoil the aesthetic appearance of building facades, but also destroy the building itself as a result of constantly flowing water. As a successful example, one of the members of RAHE association A. Astsatryan presented the example of YSU, where the split system air conditioners were replaced by the VRF multi zone system.
Another topic of discussion was the Construction Norm IV-12.02.01-04 "Heating,ventilation and air quality improvement" of the RA, where a reference is made to ozone depleting substances that have been banned years ago.
The meeting laid out the basis for cooperation between the participants to start addressing the above mentioned norm as a priority.