«ՕԶՈՆԱՅԻՆ ՇԵՐՏԸ ՔԱՅՔԱՅՈՂ ՆՅՈՒԹԵՐԻ/ՀՔՖԱ-ների/ ՓՈԽԱՐԻՆՄԱՆ 2-րդ ՓՈՒԼԻ ԾՐԱԳՐԻ ՄՇԱԿՈՒՄ» ԹԵՄԱՅՈՎ ՇԱՀԱԳՐԳԻՌ ԿՈՂՄԵՐԻ ԵՐԿՐՈՐԴ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ
12.07.2016
2016թ-ի հուլիսի 12-ին ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը կազմակերպել էր «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի/ՀՔՖԱ-ների/ փոխարինման 2-րդ փուլի ծրագրի մշակում» թեմայով շահագրգիռ կողմերի երկրորդ հանդիպումը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ոլորտին առնչվող գերատեսչությունների համապատասխան ստորաբաժանումների մասնագետներ, ձեռներեցներ և փորձագետներ:
ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Խաչիկ Հակոբյանը, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, ներկայացրել է հանդիպման նպատակները, կարևորել շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությունը ծրագրի փաստաթուղթը ավարտուն տեսքի բերելու հարցում և ներկայացրել այն` 2016թ-ի նոյեմբերին Գործադիր կոմիտեի 77-րդ նիստին  ներկայացնելու մտադրությունների մասին:  ՄԱԿ-ի Կայուն աճի և զարգացման բաժնի ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը կարևորելով միջոցառումը, տեղեկացրել է, որ Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի/ՀՔՖԱ-ների/ փոխարինման 2-րդ փուլի ծրագրի շնորհիվ  նախատեսվում է մինչև 2020թ. Հայաստանի Հանրապետությունում նվազեցնել այդ նյութերի կիրառումը 35 տոկոսով:  ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի ծրագրի Տարածաշրջանային ցանցի համակարգող Հալվարտ Կոպպենը «Skype» կապի միջոցով  ներկայացրեց «ՕզոնԷքշն»-ի գործունեությունը և դրա` ՀՔՖԱ-ների  ծրագրում ներգրավվածությունը: Օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը ներկայացրեց ՀՔՖԱ-ների փոխարինման 2-րդ փուլի ծրագրի բաղադրիչ մասերը և դրանց հիմնական ներդրումային և ոչ ներդրումային գործողությունները:
Հանդպումն ընթացավ շահագրգիռ կողմերի ակտիվ քննարկումներով և մտքերի փոխանակումներով: Հանդիպումից հետո մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ականատես լինել նախարարությանը պատկանող սառնարաններից մեկի օզոնաանվտագ եղանակով վերանորոգման գործընթացին: Վերանորոգումն իրականացվել էր «Սառնարանային ասոցիացիա»-ի անդամներից մեկի` «Այսքուլ» ՍՊԸ-ի կողմից, որը նաև ՀՔՖԱ-ի փոխարինման առաջին փուլի շահառուներից էր:

РАЗРАБОТКА ВТОРОЙ СТАДИИ ПРОГРАММЫ ПОЭТАПНОГО ОТКАЗА ОТ ГХФУ (Стадия II ) ВТОРАЯ ВСТРЕЧА ЗАИНТЕРЕСОВАННЫХ СТОРОН
12.07.2016
12-ого июля 2016 года Министерство охраны природы РА провело вторую встречу заинтересованных сторон, посвященную проекту <<Разработка второй стадии программы поэтапного отказа от гидрохлорфторуглеродов (ГХФУ)>>. На встрече приняли участие представители соответствующих подразделений министерства, бизнес сектор и эксперты.
Заместитель министра охраны природы Хачик Акопян поприветствовал участников и представил цели встречи, подчеркнув важность   участия заинтересованных сторон в доработке проектного документа. Он также рассказал о намерениях по представлению  данного проектного документа в ноябре текущего года на 77-ую встречу Исполнительного комитета. Начальник Отделения устойчевого роста и развития ПРООН Армен Мартиросян придал большую важность данной встрече и сообщил участникам, что разработка данного проекта позволит Армении сократить потребление ГХФУ на 35% от базовой линии к 2020 году.  Координатор региональной сети Программы ООН по окружающей среде Халварт Коппен посредством «Skype» связи  представил презентацию об отделении «ОзонЭкшн» ЮНЕП и о его участии в программе поэтапного отказа от ГХФУ. Национальный озоновый уполномоченный Лиана Каграманян представила участникам  компоненты программы поэтапного отказа от ГХФУ (Стадия 2)  и основные действия  в рамках инвестиционной и неинвестиционной деятельности.  Встреча сопровождалась активным обсуждением и обменом идей между заинтересованными сторонами.
По окончании встречи участникам представилась возможность присутствовать при ремонте холодильника, принадлежащего министерству, с использованием озонобезопасных технологий. Ремонт был осуществлен компанией «Айскул»  ООО, являющейся членом Холодильной ассоциации и бенефициаром первого этапа  программы поэтапного отказа от ГХФУ.