«ՕԶՈՆԱՅԻՆ ՇԵՐՏԸ ՔԱՅՔԱՅՈՂ ՆՅՈՒԹԵՐԻ/ՀՔՖԱ-ների/ ՓՈԽԱՐԻՆՄԱՆ 2-րդ ՓՈՒԼԻ ԾՐԱԳՐԻ ՄՇԱԿՈՒՄ» ԹԵՄԱՅՈՎ ՇԱՀԱԳՐԳԻՌ ԿՈՂՄԵՐԻ ԵՐԿՐՈՐԴ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ
12.07.2016
2016թ-ի հուլիսի 12-ին ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը կազմակերպել էր «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի/ՀՔՖԱ-ների/ փոխարինման 2-րդ փուլի ծրագրի մշակում» թեմայով շահագրգիռ կողմերի երկրորդ հանդիպումը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ոլորտին առնչվող գերատեսչությունների համապատասխան ստորաբաժանումների մասնագետներ, ձեռներեցներ և փորձագետներ:
ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Խաչիկ Հակոբյանը, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, ներկայացրել է հանդիպման նպատակները, կարևորել շահագրգիռ կողմերի ներգրավվածությունը ծրագրի փաստաթուղթը ավարտուն տեսքի բերելու հարցում և ներկայացրել այն` 2016թ-ի նոյեմբերին Գործադիր կոմիտեի 77-րդ նիստին  ներկայացնելու մտադրությունների մասին:  ՄԱԿ-ի Կայուն աճի և զարգացման բաժնի ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը կարևորելով միջոցառումը, տեղեկացրել է, որ Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի/ՀՔՖԱ-ների/ փոխարինման 2-րդ փուլի ծրագրի շնորհիվ  նախատեսվում է մինչև 2020թ. Հայաստանի Հանրապետությունում նվազեցնել այդ նյութերի կիրառումը 35 տոկոսով:  ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի ծրագրի Տարածաշրջանային ցանցի համակարգող Հալվարտ Կոպպենը «Skype» կապի միջոցով  ներկայացրեց «ՕզոնԷքշն»-ի գործունեությունը և դրա` ՀՔՖԱ-ների  ծրագրում ներգրավվածությունը: Օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը ներկայացրեց ՀՔՖԱ-ների փոխարինման 2-րդ փուլի ծրագրի բաղադրիչ մասերը և դրանց հիմնական ներդրումային և ոչ ներդրումային գործողությունները:
Հանդպումն ընթացավ շահագրգիռ կողմերի ակտիվ քննարկումներով և մտքերի փոխանակումներով: Հանդիպումից հետո մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ականատես լինել նախարարությանը պատկանող սառնարաններից մեկի օզոնաանվտագ եղանակով վերանորոգման գործընթացին: Վերանորոգումն իրականացվել էր «Սառնարանային ասոցիացիա»-ի անդամներից մեկի` «Այսքուլ» ՍՊԸ-ի կողմից, որը նաև ՀՔՖԱ-ի փոխարինման առաջին փուլի շահառուներից էր:

On July 12, 2016 the Ministry of Nature Protection of RA hosted the second stakeholder meeting on «Preparation of Second Phase of HCFC Phase-Out project» (HPMP). The meeting was attended by representatives from various departments of the MNP, respective bodies, business sector and experts.
The Deputy Minister of Nature Protection Mr. Khachik Hakobyan welcomed the participants and presented the meeting objectives, highlighting the importance of all stakeholders’ involvement in finalizing the project document and the intention to submit it to the 77thExCom in November, 2016. Mr. Armen Martirosyan, Environmental Governance Portfolio Analyst, UNDP attached great importance to the event and informed the participants that the second phase of HCFC Phase-out Project would allow Armenia to reduce HCFC consumption by 35% from the baseline by 2020.Mr. Halvart Koppen, Regional Network Coordinator, UNEP, delivered a Skype presentation on UNEP, Ozon Action Activity and Involvement in HPMP implementation. Ms. Liana Ghahramanyan, Head of the National Ozone Unit, presented the HPMP, Stage II project components and its main investment and non-investment activity.
The meeting was proceeded by active discussions and exchange of ideas among the stakeholders. Following the meeting the participants had the opportunity to observe the ozone-friendly way of servicing the refrigerator owned by the Ministry by one of the members of the Refrigeration Association, Icecool LLC, one the beneficiaries of HPMP Stage I.