ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 16. ԶԼՄ ներկայացուցիչների ճանաչողական այցն «Ամբերդ» օդերևութաբանական կայան
Հայաստանն արդեն 21 տարի է միջազգային հանրության հետ միասին փորձում է լուծել օզոնային շերտի վերականգման խնդիրը։ Սրա ենթատեքստում Օզոնային շերտի պահպանության միջազգային օրը՝ սեպտեմբերի 16-ին շրջակա միջավայրի նախարարության Օզոնի ծրագրի և Հիդրոմետ ծառայության փորձագետներն այցելեցին «Ամբերդ» օդերևութաբանական կայան՝ ԶԼՄ ներկայացուցիչներին ծանոթացնելու օզոնային շերտի մշտադիտարկման գործընթացին, այն իրականացնող մասնագետներին, գործիքներին և մեթոդոլոգիային:
Լրագրողների համար կատարվեց օզոնաչափական դիտարկում տարածաշրջանում միակը հանդիսացող Դոբսոնի սպեկտրոֆոտոմետրի միջոցով: Օզոնի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը լրագրողներին իրազեկեց օզոնային շերտի կարևորության, արևի վտանագավոր ՈՒՄ ճառագայթներից պաշտպանվելու անհրաժեշտության, ոլորտի իրավակարգավորումների՝ մասնավորապես «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» Վիեննայի կոնվեցիայի, «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության և վերջինից բխող Կիգալիի փոփոխության մասին։
Լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում Հիդրոմետ ծառայության հելիոերկրաֆիզիկայի բաժնի պետ Աննա Ծառուկյանն ընդգծեց օզոնային շերտի քայքայման և մարդու առողջության վրա դրա հնարավոր բացասական ազդեցության մասին՝ որպես հիվանդություններ նշելով հիմնականում մաշկի քաղցկեղը և կատարակտը: Մասնագետը նշեց, որ հասարակության պաշտպանվածության աստիճանի բարձրացման նպատակով Հիդրոմետ ծառայությունը մշակում է ՈՒՄԻ (ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման ինդեքս) ամենօրյա կանխատեսումներ, որոնք յուրաքանչյուր աշխատանքային օր հրապարակվում են Օզոնի ծրագրի կայքէջում, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերում՝ Ֆեյսբուքում և Ինսթագրամում։

16 СЕНТЯБРЯ: Ознакомительный визит для представителей СМИ
Вот уже 21 год Армения пытается решить проблему истощения озонового слоя совместно с международным сообществом. В рамках данных усилий 16 сентября 2020 г. в Международный день охраны озонового слоя эксперты Программы по озону Министерства окружающей среды Армении организовали ознакомительный визит на озонометрическую  метеорологическую станцию ​​«Амберд» для представителей СМИ с целью ознакомления с отраслевыми специалистами, с процессом наблюдения за состоянием озонового слоя, применяемыми инструментами и методологией.
Журналистам была предоставлена возможность понаблюдать на практике за измерениями озонового слоя, проводимые с помощью единственного в регионе Добсона спектрофотометра. Национальный уполномоченный по вопросам озонового слоя в РА  Лиана Каграманян во время беседы с журналистами подчеркнула важность озонового слоя, необходимость защиты от опасных ультрафиолетовых лучей солнца, нормативно правовых актов в сфере защиты озонового слоя, в частности, Венской конвенции об охране озонового слоя, Монреальском протоколе по веществам разрушающим озоновый слой и Кигалийской поправке к Монреальскому протоколу.
В ходе встречи с журналистами руководитель отдела гелиогеофизики Гидрометеорологической службы Анна Царукян подчеркнула возможное негативное влияние на здоровье человека из-за истощения озонового слоя, назвав в качестве болезней главным образом рак кожи и катаракту. Она также отметила, что для повышения уровня защищенности населения Гидрометеорологическая служба разрабатывает ежедневные прогнозы индекса УФИ, которые каждый рабочий день публикуются на сайте Программы по озону, а также на официальных аккаунтах в социальных сетях, таких как Фейсбук и Инстаграм.