ՇԱՀԱԳՐԳԻՌ ԿՈՂՄԵՐԻ 2018 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՄՓՈՓԻՉ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ «ՀԻԴՐՈՔԼՈՐՖՏՈՐԱԾԽԱԾԻՆՆԵՐԻ ՓՈՒԼԱՅԻՆ ՓՈԽԱՐԻՆՈՒՄ» ԾՐԱԳՐԻ 2-ՐԴ ՓՈՒԼ
21.12.2018
2018 թվականի դեկտեմբերի 20-21-ին Բյուրականի «Ամբերդ» հյուրանոցում տեղի ունեցավ «ՀՔՖԱ-ների փուլային փոխարինում» ծրագրի 2-րդ փուլի շրջանակներում կազմակերպված շահագրգիռ կողմերի 2018 թվականի տարեկան ամփոփիչ հանդիպումը, որին մասնակցել են շահագրգիռ պետական մարմինների և մասնավոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ոլորտի գիտնականներ(տես` մասնակիցների ցանկը)։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը, ով իր ողջույնի խոսքում շեշտեց գլոբալ կլիմայական փոփոխությունների հետևանքների մեղմման գործընթացներում օզոնային շերտի պահպանության կարևորությունը և գոհունակությամբ արձանագրեց, որ Մոնրեալի արձանագրության շրջանակներում Հայաստանը մեծածավալ աշխատանքներ է իրականացնում և էական արդյունքներ ապահովում։
Օզոնի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը հակիրճ ներկայացրեց, տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքի վերաբերյալ տեղեկատվություն, ըստ որի՝ 2018 թվականին Երևանի և մարզերի 3 միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների լսարանները համալրվել են ժամանակակից համակարգչային և տպիչ սարքավորումներով, սառեցման և օդորակման տեխնիկայի մոնտաժման և սպասարկման համար սարքավորումների կոմպլեկտներով, ինչպես նաև մեքենաների օդորակիչների սպասարկման սարքավորումներով: Օզոնի ծրագրի համակարգողն ընդգծեց, որ ծրագրի շրջանակներում իրականացվել է սառեցման և օդորակման տեխնիկայի 40 մասնագետի վերապատրաստում, որի արդյունքում նրանց անվճար տրամադրվել է օզոնաանվտանգ եղանակով սպասարկման արնհաժեշտ գործիքների կոմպլեկտներ: Բացի այդ, մշակվել է ոլորտը կարգավորող օրենսդրության բարեփոխումների փաթեթ։
Միջոցառման մասնակիցներն այցելեցին Ամբերդի օզոնաչափական կայան՝ ծանոթանալու տարածաշրջանում եզակի «Դոբսոն» օզոնաչափիչ սարքավորման կիրառման և մասնագիտական դիտարկումներից ստացված արդյունքների վերլուծական աշխատանքներին։
Հանդիպման արդյունքում մշակվել են մի շարք առաջարկություններ, որոնք կընդգրկվեն 2019 թվականի աշխատանքային ծրագրում:

On December 20-21, 2018 the Second Wrap-up Stakeholder Meeting was held in Byurakan in the framework of HCFC Phase-out project (Phase II). The meeting was attended by 30 representatives of state bodies, private organizations, and scientists.
In her opening speech the First Deputy Minister of Nature Protection Irina Ghaplanyan emphasized the importance of protecting the ozone layer in climate change mitigation and noted with satisfaction the successful efforts of Armenia in the implementation of the Montreal Protocol.
The National Ozone Unit (NOU) coordinator Ms. Liana Ghahramanyan summarized the 2018 main activities of the NOU according to which 3 regional colleges in Yerevan and provinces were equipped with multimedia equipment, and sets of recovery and recycling (R&R) tools for installation and servicing of RAC equipment.   The NOU coordinator underlined also the training of 40 refrigeration and air conditioning technicians conducted within the framework of the project, and sets of R&R tools provided to the trained technicians. In addition, a package of regulatory reforms has been developed.
The event participants visited the Ozone-Measuring Station of Amberd to get acquainted with the analytical work of the only Dobson spectrophotometer equipment and the professional observation outcomes.
As a result of the meeting, a number of proposals were elaborated to be considered in the 2019 work plan.