ՍՏԱՆԴԱՐՏՆԵՐ ՍԱՌԵՑՄԱՆ ԵՎ ՕԴՈՐԱԿՄԱՆ ՏԵԽՆԻԿԱՅԻ ՈԼՈՐՏՈՒՄ
2017 թվականին ՀՀ բնապահպանության նախարարության Օզոնի ազգային կենտրոնի գործուն մասնակցությամբ մեկնարկել է «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության Կիգալիի ուղղման վավերացման գործընթացը: Հաշվի առնելով այդ հանգամանքը, ինչպես նաև այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավորվել է աստիճանաբար հրաժարվել մի շարք հիդրոֆտորածխածինների կիրառումից՝ անցում կատարելով բնական սառնագենտներին, դրանց հետ աշխատանքն անվտանգության տեսանկյունից դառնում է հույժ կարևոր և օրակարգային հարց:
Նկատի ունենալով հարցի կարևորությունը, երկրի ստանձնած պարտավորությունները և նշված փուլային փոխարինմանն ուղղված նախապատրաստական աշխատանքների անհրաժեշտությունը՝ Օզոնի ազգային կենտրոնը ՄԱԱԶԿ-ի աջակցությամբ 2018 թվականի փետրվարի 26-ին ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակում կազմակերպեց կլոր-սեղան քննարկում՝ նվիրված «Ստանդարտներ սառեցման և օդորակման տեխնիկայի ոլորտում» թեմային:
Կլոր սեղանը մեկնարկել է Օզոնի ազգային կենտրոնի պաշտոնական կայքում տեղադրված «օնլայն» հարցումից՝ բացահայտելու մասնակիցների իրազեկվածությունը ոլորտային ստանդարտների առկայության, դրանց կիրառելիության, անհրաժեշտության և մշակման գործընթացների վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ բնապահպանության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ, Օզոնի ազգային կենտրոնի փորձագետներ, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև սառեցման և օդորակման տեխնիկայի ոլորտում մասնագիտացած «Նազարյան Քուլինգ» ընկերության ներկայացուցիչներ: Մասնակիցներին ներկայացվել են ստանդարտների կարևորությունը Մոնրեալի արձանագրության ենթատեքստում, ստանդարտների մշակման և ընդունման գործընթացները ՀՀ-ում, ինչպես նաև սառեցման և օդորակման տեխնիկայի ոլորտում ստանդարտների կիրառելիությունը երկրում բիզնեսի տեսանկյունից:
Քննարկման արդյունքում արձանագրվել է մասնակիցների համաձայնություն այն մասին, որ ստանդարտների կիրառելիությունը երկրում անհրաժեշտություն է և դա ապահովելու համար պետք է ներուժի մեկտեղում ու գործնական քայլերի իրականացում:

СТАНДАРТЫ В ХОЛОДИЛЬНОМ ДЕЛЕ И КОНДИЦИОНИРОВАНИИ ВОЗДУХА
В 2017 году при активном участии Национального озонового центра Министерства охраны природы РА был запущен процесс ратификации Кигалийской поправки Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой.  Учитывая то, что Республике Армении вскоре придется отказаться от ряда гидрофторуглеродов и перейти на природные хладагенты, вопрос безопасности работы с подобными хладагентами становится очень актуальным.
Принимая во внимание важность вопроса и принятые на себя обязательства, а также необходимость проведения подготовительных работ для обеспечения поэтапного сокращения  гидрофторуглеродов, 26 февраля 2018 года Национальный озоновый центр Армении при поддержке ЮНИДО провел круглый стол на тему «Стандарты в холодильном деле и кондиционировании воздуха» в ереванском офисе ООН.
Заседание круглого стола началось с опроса в режиме «онлайн», размещенного на официальном сайте Национального озонового центра, целью которого было выявить осведомленность участников о наличии отраслевых стандартов, их применении и необходимости, а также о процессе их разработки.
На заседании приняли участие представители соответствующих подразделений Министерства охраны природы, эксперты Национального озонового центра, представители Министерства экономического развития и инвестиций и Национального института стандартов, а также представители специализированной отраслевой компании «Назарян Кулинг». Участникам круглого стола были представлена важность стандартов в контексте Монреальского протокола, процесс разработки и принятия стандартов в РА, а также применение стандартов в отрасли холодильного дела и кондиционирования воздуха в стране с точки зрения представителей бизнеса.
В результате обсуждений участники пришли к всеобщему согласию о необходимости применения стандартов в стране, что требует объединения усилий и осуществления практических шагов.