Օզոնային շերտի պահպանության համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառումներն այս տարի մեկնարկեցին 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին ուսանողների համար կազմակերպված ճանաչողական այցով ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Ամբերդ» օզոնաչափական դիտակայան: Այցին մասնակցում էին Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջի և Երևանի Ն. Աճեմյանի անվան տարածաշրջանային թիվ 2 պետական քոլեջի «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտության 1-ին կուրսի շուրջ 40 ուսանող։
Օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը ուսանողների հետ զրույցում անդրադարձավ «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտությանն ու դրա կարևորությանը, խոսեց օզոնային շերտի և սառնարանային ոլորտի միջև եղած կապին, շեշտեց օզոնային շերտի կարևորությունը, արևի վտանագավոր ՈՒՄ ճառագայթներից պաշտպանվելու անհրաժեշտությունը:
Եղանակային անբարենպաստ պայմաններից ելնելով մասնակիցներին հնարավորություն չընձեռվեց կատարել օզոնաչափական դիտարկում տարածաշրջանում միակը հանդիսացող Դոբսոնի սպեկտրոֆոտոմետրի միջոցով, սակայն կայանի մասնագետը տեղում մանրամասն ներկայացրեց իրականացվող չափումների ընթացակարգը: Հելիոերկրաֆիզիկայի և ռադիոլոգիայի բաժնի պետ Անահիտ Ասատրյանը խոսեց ստացված տվյալների կարևորության, դրանք միջազգային ցանց ներկայացնելու, ամեն օր հրապարակվող ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման իդենքի և դրա արժեքների նշանակության մասին:
Հիշեցնենք, որ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման ինդեքսի ամենօրյա կանխատեսումները յուրաքանչյուր աշխատանքային օր հրապարակվում են «Օզոնայիին շերտի պահպանություն» ծրագրի պաշտոնական կայքում և ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում:

Мероприятия, посвященные Всемирному дню охраны озонового слоя, начались в этом году 10 сентября с ознакомительного визита студентов на озонометрическую станцию «Амберд» при Центре гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды Армении.
В визите приняли участие около 40 первокурсников, обучающихся по специальности «Холодильные системы» в Армавирском государственном региональном колледже и Ереванском государственном колледже №2 имени Н.Ачемяна.
Национальный уполномоченный по вопросам охраны озонового слоя г-жа Лиана Каграманян рассказала студентам о важности профессии «Холодильные системы», связи озонового слоя и холодильной отрасли, а также подчеркнула значимость озонового слоя для защиты жизни на Земле от вредного ультрафиолетового излучения Солнца.
Из-за неблагоприятных погодных условий участникам не была предоставлена возможность провести озонометрические наблюдения с помощью единственного в регионе спектрофотометра Добсона. Однако специалист станции подробно объяснил процесс измерений и подчеркнул важность получаемых данных.
Г-жа Анаит Асатрян, заведующая отделом гелиогеофизики и радиологии Центра гидрометеорологии и мониторинга, рассказала о значении этих данных для международных сетей, а также о значении индекса УФ-излучения, показатели которого ежедневно публикуются. Напоминаем, что прогнозы уровня ультрафиолетового излучения размещаются на официальном сайте и странице Facebook Программы по охране озонового слоя каждый рабочий день.