ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՍԱՌՆԱՐԱՆԱՅԻՆ ԱՍՈՑԻԱՑԻԱ» ՀԿ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՀԵՏ
2019 թվականի մարտի 13-ին բնապահպանության նախարարության 2-րդ մասնաշենքում (հասցե՝ Չարենցի 46) տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում «Հայաստանի սառնարանային ասոցացիա» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ, որին մասնակցել են կրթության և գիտության նախարարության ներկայացուցիչներ, միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտի մասնագետներ կրթության նախարարությունից և մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային կենտրոնից (ՄԿՈՒԶԱԿ), կրթության և գիտության նախարարի 2018 թվականի դեկտեմբերի հրամանով ստեղծված չափորոշիչների մշակմամբ զբաղվող աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչներ և Օզոնի ծրագրի փորձագետներ: Հանդիպումը կազմակերպվել է «Հիդրոքլորֆտորածխածինների փուլային փոխարինում» ծրագրի 2-րդ փուլի շրջանակներում:
Հանդիպմանը քննարկվել են օրակարգային երկու հարցեր.
1. «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտության չափորոշիչների մշակում,
2. տարածաշրջանային վերապատրաստման կենտրոնի ստեղծման գործընթացի վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրում և այդ կենտրոնում դասավանդում իրականացնող մասնագետ թեկնածուների ներկայացում:
Հանդիպման արդյունքում մասնակիցները արձանագրել են, որ նոր չափորոշիչների մշակումը և դրա հնարավոր սինթեզումը կիրառվող չափորոշիչների հետ հնարավոր արդյունավետ տարբերակն է՝ նկատի ունենալով ինչպես համաշխարհային, այնպես էլ ներհայաստանյան ոլորտային շուկամերում առկա միտումները, ինչպես նաև մասնագիտական կարողությունների ընդլայնման հրամայականը: Միաժամանակ ներկաներն իրենց վստահությունն են հայտնել և ողջունել Ա. Մկրտչյանի և Ա. Ասծատրյանի թեկնածությունները տարածաշրջանային վերապատրաստման կենտրոնում դասավանդման առումով:

РАБОЧАЯ ВСТРЕЧА С ПРЕДСТАВИТЕЛЯМИ НПО «АССОЦИАЦИЯ ХОЛОДИЛЬЩИКОВ АРМЕНИИ»
13 марта 2019 года В Министерства охраны природы (ул. Чаренц 46) состоялась рабочая встреча с представителями НПО «Ассоциация холодильщиков Армении», в которой приняли участие представители Министерства образования и науки, специалисты среднего профессионального и высшего образования, Национального центра развития профессионального образования и обучения (НЦРПОО), рабочей группы по разработке стандартов, сформированная министром образования и науки в декабре 2018 года, и эксперты Программы по озону. Встреча была организована в рамках программы  «Поэтапная замена ГХФУ», этап II.
На встрече были обсуждены два вопроса повестки дня.
1. разработка критериев профессии «Холодильное хозяйство»,
2. обновленная информации о процессе создания регионального учебного центра и представление кандидатов в качестве преподавателей центра.
В заключение встречи участники отметили, что разработка новых стандартов и возможное слияние существующих двух профессий («Холодильное хозяйство» и «Монтаж и пуск систем внутреннего обогрева и вентиляции, и санитарно-технического оборудования») станет наиболее эффективным вариантом с учётом тенденций как в глобальном, так и в отраслевом секторах, а также необходимости расширения их профессиональных возможностей. При этом участники поддержали кандидатуры Мкртчяна A. и Астцатряна А. в роли преподавателей регионального учебного центра.