2024 թվականի հոկտեմբերի 14-18-ը տեղի է ունեցել ճանաչողական այց Պոդգորիցա՝ Մոնտենեգրոյի Հանրապետություն, որը կազմակերպվել էր «Էներգաարդյունավետության լրացուցիչ միջոցառումներ սառնամատակարարման ոլորտում» փոքրածավալ ծրագրի շրջանակներում: Հայաստանի պատվիրակության կազմում էին շրջակա միջավայրի նախարարության իրավախորհրդատու Լիանա Ղահրամանյանը օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող, կլիմայական քաղաքականության վարչության, ՏԿԵՆ-ի, ՍՕՋԻ հայկական ասոցացիայի ներկայացուցիչներն ու «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետները:
Մասնագիտական այցի ընթացքում հայաստանյան պատվիրակությունը հնարավորություն է ունեցել հանդիպելու Մոնտենեգրոյի էկոլոգիայի, կայուն զարգացման և հյուսիսային տարածաշրջանի զարգացման նախարարության, շրջակա միջավայրի պահպանության գործակալության, էներգետիկայի նախարարության էներգաարդյունավետության վարչության, տնտեսական զարգացման նախարարության, շուկայի վերահսկողության և Ինժեներների պալատի ներկայացուցիչների հետ: Բացի այդ մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել այցելելու սառնամատակարարման և օդորակման տեխնիկա, ինչպես նաև սառնագենտ ներկրող «Տեխնոմաքս» և «Հոմ Քոմփանի» ընկերություններ:
Այցի ժամանակ Մոնտենեգրոյի ներկայացուցիչները ներկայացրել են երկրի փորձը էներգաարդյունավետության ոլորտում, ներառյալ էներգաարդյունավետության նվազագույն ստանդարտների մշակումը հովացման և սառեցման ոլորտներում, ինչպես նաև քննարկվել է Մոնտենեգրոյի քաղաքականությունը կլիմայի փոփոխության ոլորտում:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Մոնտենեգրոյի գործընկերների հետ շարունակելու փորձի փոխանակումը և ամրապնդելու համագործակցությունը:

From October 14-18, 2024, a study tour to Podgorica, Republic of Montenegro took place as part of the project "Additional activities for maintaining energy-efficiency in the refrigeration servicing sector”.
The Armenian delegation included National Ozone Focal Point, representatives from the Climate Policy Department of the Ministry of Environment, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, the Refrigeration, Air Conditioning and Heating Engineering Association of Armenia (RAHEА), and NOU experts.
Throughout the visit, the Armenian delegation met with representatives from Montenegro’s Ministry of Ecology, Sustainable Development and Northern Region Development, the Environmental Protection Agency, the Ministry of Energy, the Department of Energy Efficiency, the Ministry of Economic Development, Market Control, and the Chamber of Engineers. Furthermore, the delegation had the opportunity to visit Technomax and Home Company LLCs, specializing in the import of refrigerants, as well as refrigeration and air conditioning equipment.
Montenegrin representatives shared insights into their national approach to energy efficiency, including the establishment of minimum efficiency standards for cooling and refrigeration. Montenegro’s broader climate change policies were also discussed.