2024 թվականի օգոստոսի 20-ին Իբիս Երևան կենտրոնում տեղի ունեցավ «Սառնագենտների (ՕՔՆ և ՀՖԱ) անահատական չափաքանակի բաշխման իրավական մեխանիզմների արդյունավետությունը» խորագրով հանդիպում-քննարկում:
Հանդիպմանը մասնակցեցին շրջակա միջավայրի նախարարության Մթնոլորտային քաղաքականության վարչության, Վտանգավոր նյութերի և թափոնների քաղաքականության վարչության ներկայացուցիչները, «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետները և ոլորտի խոշոր տնտեսավարողները:
Օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը հանդես եկավ ողջույնի խոսքով՝ անդրադարձ կատարելով քննարկման նպատակներին և ակնկալիքներին:
Վտանգավոր նյութերի և թափոնների քաղաքականության վարչության ներկայացուցիչ Հասմիկ Սարոյանը ներկայացրեց օզոնային շետը քայքայող նյութերի և հիդրոֆտորածխածինների անհատական չափաքանակների տրամադրման խնդիրները և անցյալ տարիների վիճակագրական տվյալները մինչև 2024 թվականը ներառյալ:
Մթնոլորտային քաղաքականության վարչության ներկայացուցիչ Իրինա Ավագյանը ներկայացրեց Եվրոպական միությունում գործող անհատական չափաքանակների տրամադրման իրավակարգավորումները՝ նշելով, որ դրանք կիրառելի կարող են լինել Հայաստանում:
Հանդիպումն ամփոփվեց ներկայացված տեղեկատվության և արձանագրված խնդիրների հնարավոր լուծումների քննարկմամբ, որի արդյունքում արձանագրվեց կոնսենսուս այն հարցի շուրջ, որ Հայաստանում գործող անհատական չափաքանակների տրամադրման գործող իրավական մեխանիզմները ենթակա են փոփոխության՝ հիմքում ունենալով էլ ավելի արդարացի և հավասար հնարավորությունների ստեղծման տեսլականը:

20 августа 2024 года в центре Ибис Ереван состоялся круглый стол-обсуждение. В встрече приняли участие представители Департамента атмосферной политики и Департамента управления отходами и выбросами в атмосферу Министерства окружающей среды, эксперты Программы по озону, а также представители крупных компаний, занимающихся импортом хладагентов и оборудования для холодильных систем и кондиционирования.
Национальный координатор Монреальского протокола, г-жа Лиана Каграманян, открыла встречу приветственным словом, в котором представила цели и ожидаемые результаты обсуждения.
Представитель Департамента управления отходами и выбросами в атмосферу, г-жа Асмик Сароян, рассказала о проблемах, связанных с предоставлением индивидуальных квот на озоноразрушающие вещества и гидрофторуглероды, а также представила статистические данные за предыдущие годы, включая 2024 год.
Представитель Департамента атмосферной политики, г-жа Ирина Авагян, представила правовые нормы предоставления индивидуальных квот в Европейском Союзе, отметив, что эти нормы могут быть применены в Армении.
Встреча завершилась обсуждением представленной информации и возможных решений выявленных проблем. В результате был достигнут консенсус о том, что существующие правовые механизмы предоставления индивидуальных квот в Армении следует пересмотреть для создания более справедливых и равных возможностей.