ՄԱԿ-ի կողմից հռչակված երիտասարդության օրվան ընդառաջ՝ 2024 թվականի օգոստոսի 12-ին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում տեղի ունեցավ «Երիտասարդության համաշխարհային օրը բնապահպանական մարտահրավերների համատեքստում» հանդիպում-քննարկում, որը կազմակերպվել էր Շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության հետ համատեղ իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ ուժեղացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում:
Հանդիպմանը մասնակցեցին Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Դենիս Ի. Բեսեդիչը, շրջակա միջավայրի նախարարության՝ Մոնրեալի արձանագրության ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը, Օրհուսի կոնվենցիայի ազգային համակարգող Մարի Չաքրյանը, Հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Անի Հակոբյանը, ինչպես նաև «Ինֆորմացիայի և կրթության զարգացման ցանց» և «Հանրային իրազեկման և մոնիտորինգի կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, Երևանի պետական համալսարանի, Արմավիրի տարածաշրջային պետական քոլեջի, Երևանի Ն. Աճեմյանի անվան տարածաշրջանային թիվ 2 պետական քոլեջի, հանրակրթական դպրոցների շուրջ 40 ուսուցիչներ, դասախոսներ և սաներ:
Օրվա խորհուրդը կրողներին՝ երիտասարդներին, ողջույնի խոսք և ուղերձ հղվեց շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանի անունից և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Դենիս Ի. Բեսեդիչի կողմից, որոնցում շեշտվեց երիտասարդների դերը բնապահպանական խնդիրների առաջադրման և դրանց լուծման համատեքստում, ու կոչ արվեց երիտասարդներին՝ անմասն չմնալ կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանն ուղղված միջազգային քայլերից:
«Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելը պահանջում է ցնցում, որը կարող է տեղի ունենալ միայն այն դեպքում, եթե մենք հզորացնենք երիտասարդներին և աշխատենք նրանց հետ հավասարի պես:»,- ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի խոսքերով իր բացման խոսքը սկսեց Վիեննայի կոնվենցիայի և Մոնրեալի արձանագրության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը: Տիկին Ղահրամանյանը անդրադարձ կատարեց օզոնային շերտի պահպանության, Մոնրեալի արձանագրությամբ ստանձնած պարտավորությունների իրականացման և այդ գործընթացներում ուսումնական հաստատությունների ներգրավվածության հնարավորություններին և կարևորությանը: Ելույթն ամփոփվեց խաղ-վիկտորինայով և մրցանակի շնորհման արարողությամբ:
Օրհուսի կոնվենցիայի ազգային համակարգող Մարի Չաքրյանը ներկայացրեց մասնակիցներին կոնվենցիայի դրույթերն ու որոշումների կայացման հարցում հանրության մասնակցայնության ապահովման կարևորությունը և էկոկրթության դերը ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների համատեքստում: Տիկին Չաքրյանը հղում կատարեց նաև Ռիոյի հռչակագրին և ՄԱԿ-ի՝ Երեխաների պաշտպանության մասին կոնվենցիային:
Բանախոսություններով հանդես եկան նաև երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների, ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչները՝ շեշտելով ոլորտում երիտասարդների ներգրավվածության հաջողված փորձերը և իրականացված ծրագրերը։
Հանդիպման ավարտին ներկայացուցիչները հույս հայտնեցին, որ իրենց և ոլորտային գործընկերների մասնագիտական ուղղորդումներն ու տեխնիկական օժանդակությունները տալիս են ակնկալվող արդյունքները և կտան նաև ապագայում, ինչպես նաև մաղթեցին ապագա մասնագետներին սեփական ուժերի նկատմամբ հավատի և ստեղծագործական մտքի ավելացում, ինքնուրույնություն և պետական մտածողություն:

Всемирный день молодежи 2024
12 августа 2024 года в зале заседаний Представительства ООН в Армении состоялась встреча на тему «Международный день молодежи ООН в контексте экологических проблем», приуроченная к Международному дню молодежи. Мероприятие было организовано Министерством окружающей среды совместно c ЮНИДО в рамках проекта «Институциональное укрепление и наращивание потенциала».
Во встрече приняли участие руководитель Офиса постоянного координатора ООН в Армении г-н Деннис Беседич, национальный координатор Монреальского протокола в Армении г-жа Лиана Каграманян, национальный координатор Орхусской конвенции в Армении г-жа Мари Чакрян, начальник управления по связям с общественностью Министерства охраны окружающей среды г-жа Ани Акопян, представители общественных организаций «Информационно-образовательная сеть развития» и «Центр информирования общественности и мониторинга», а также 40 представителей Ереванского государственного университета, Армавирского государственного регионального колледжа, Ереванского государственного регионального колледжа №2 имени Н.Ачемяна и общеобразовательных школ.
С приветственными посланиями выступили г-жа Акопян от имени министра окружающей среды г-на Акопа Симидяна и руководитель Офиса постоянного координатора ООН в Армении г-н Деннис Беседич. В посланиях  подчеркивалась значимость молодежи в решении экологических проблем и поиске решений, а также содержался призыв к активному участию в международных усилиях по достижению Целей устойчивого развития ООН.
Г-жа Лиана Каграманян начала свою речь со слов Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша: «Достижение целей в области устойчивого развития требует сейсмического потрясения, который может произойти только в том случае, если мы предоставим молодым людям возможность и будем сотрудничать с ними на равных», так как они наилучшим способом подчеркивали послание дня. Г-жа Каграманян упомянула возможности и важность сохранения озонового слоя, выполнение обязательств по Монреальскому протоколу и роль образовательных учреждений в этих усилиях. В завершение речи прошла игра-викторина и церемония награждения.
Г-жа Мари Чакрян, национальный координатор Орхусской конвенции в Армении, представила участникам основные положения Конвенции, подчеркнув важность участия общественности в принятии решений и роль экологического образования в достижении Целей устойчивого развития ООН. Она также обратила внимание на Декларацию Рио по окружающей среде и развитию и Конвенцию ООН о правах ребенка.
Представители молодежных общественных организаций и образовательных учреждений также выступили с речами, в которых рассказали об успешных инициативах и проектах, способствующих вовлечению молодежи в эту сферу.
В конце встречи представители выразили надежду, что профессиональное руководство и техническая поддержка, оказываемая с их стороны, а также со стороны отраслевых партнеров уже приносят и продолжат приносить в будущем свои плоды, а также пожелали будущим специалистам больше уверенности в своих силах, творческого потенциала, независимости и государственного мышления.