Երիտասարդության միջազգային օր 2025. մաս 2
2025 թվականի օգոստոսի 12-ին տարվա «Երիտասարդության մայրաքաղաք» հռչակված Ապարանում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի համատեղ աջակցությամբ կազմակերպվել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում՝ պանելային քննարկումներ, ցուցահանդես և տարատեսակ մրցույթներ:
Ցուցահանդեսին մասնակցել է նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության կողմից համատեղ իրականացվող «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագիրը՝ համագործակցելով Սառեցման, օդորակման և ջեռուցման ինժեներական հայկական ասոցիացիայի և Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջի հետ:
Օզոնային շերտի պահպանության թեմատիկ տաղավարում  Ծրագրի ներկայացուցիչները և Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջի «Սառնարանային տնտեսություն» ֆակուլտետի շրջանավարտները միջոցառման մասնակիցներին և այցելուներին ներկայացրել են մասնագիտության և սառնամատակարարման ոլորտի արդիականությունն ու կարևորությունը՝ ընդգծելով դրանց կապը օզոնային շերտի պահպանության հետ:
Սառեցման, օդորակման և ջեռուցման ինժեներական հայկական ասոցիացիայի աջակցությամբ՝ ուսանողները նաև իրականացրել են գազաանալիզատորով գազերի (սառնագենտ) տեսակի հատկորոշման ցուցադրություն:
Տաղավարի այցելուների թվում են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության Համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանկ Հեսը և այլք:
Շնորհավորելով երիտասարդներին տոնական օրվա առթիվ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ՄԱԿ-ի կողմից հայտարարված այս տարվա կարգախոսը՝ «Երիտասարդական տեղական նախաձեռնություններ՝ Կայուն զարգացման նպատակներին և ավելիին հասնելու համար», շեշտում է երիտասարդների նշանակալի ներդրումը համայնքային կյանքում։
Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է, որ երիտասարդների նկատմամբ ուշադրությունը պետք է չսահմանափակվի միայն տարվա մեկ օրով․ նրանք պետք է ներգրավված լինեն յուրաքանչյուր կարևոր հարցի քննարկման ժամանակ։ Նախարարի համոզմամբ՝ «Երիտասարդական քաղաքականության մասին» նոր օրենքը հնարավորություն է տալիս այս գործընթացը դարձնել ինստիտուցիոնալ և շարունակական։

On August 12, 2025, Aparan, declared the "Youth Capital" of the year, hosted a series of events with the joint support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the UN Office in Armenia, including panel discussions, an exhibition and various competitions.
The National Ozone Unit, supported by the Ministry of Environment of the Republic of Armenia and UNIDO also participated in the exhibition, in cooperation with the RAHE Armenian Association and Armavir Regional State College.
Within the thematic pavilion on ozone layer protection, NOU representatives and graduates from the Refrigeration Economy faculty of Armavir Regional State College presented the value of the profession and its role in maintaining the ozone layer.
With the support of the RAHE Armenian Association, the students also demonstrated the identification of gases (refrigerants) using a gas analyzer.
The visitors to the pavilion included Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Artur Martirosyan, Head of the Cooperation Department of the European Union Delegation to Armenia Frank Hess, and others.
Congratulating the youth, the Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan noted that this year’s slogan announced by the UN, “Youth Local Initiatives to Achieve the Sustainable Development Goals and Beyond,” emphasizes the significant contribution of young people to community life. Zhanna Andreasyan emphasized that attention to young people should not be limited to just one day of the year: they should be involved in the discussion of every important issue. According to the Minister, the new law “On Youth Policy” allows this process to be institutionalized and continuous.