ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՍՈՒՊԵՐՄԱՐԿԵՏՆԵՐԻ, ՍԱՌՆԱՐԱՆԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ և ՀՅՈՒՐԱՆՈՑՆԵՐԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑԻՉՆԵՐԻ ՀԵՏ
2018 թվականի սեպտեմբերի 18-ին «Հայաթ փլեյս» հյուրանոցում տեղի ունեցավ սուպերմարկետների, սառնարանային տնտեսությունների և հյուրանոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպում ժամը 11:00-ից մինչև ժամը 18:00-ն:
Հանդիպման նպատակն էր ներկայացնել տվյալ ոլորտում օգտագործվող սառեցման և օդորակման սարքավորումների միջոցով բնության վրա բացասական ազդեցությունը նվազեցնելու հնարավոր լուծումներն ու առաջարկությունները, ինչպես նաև տվյալ ոլորտի վերաբերյալ միջազգային շուկայում առկա միտումները:
Հանդիպման ընթացքում հիշատակվեց Օզոնային շերտի պաշտպանության միջազգային օրվա` սեպտեմբերի 16-ի մասին, դրա կարևրության և տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացման անհրաժեշտության մասին, ներկայացվեց ՄԱԿ-ի կողմից մշակված «Սա´ռը դատիր, շարունակի´ր» տարվա պաստառն ու կարգախոսը:
Եղավ անդրադարձ նաև Մոնրեալի արձանագրության Կիգալիի ուղղմանը, որն ընդունվել է 2016թ-ի հոկտեմբերի 15–ին Ռուանդայի մայրաքաղաք Կիգալիում և այժմ գտնվում է Հայաստանում վավերացման փուլում: Այս համատեքստում ևս մեկ անգամ կարևորվեց Հայաստանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների շարունակական կատարումն ու դրանցով պայմանավորված՝  սպասվելիք նոր իրավակարգավորումներին պատրաստվելը:
Բացի այս, ներկայացվեցին GIZ գերմանական կազմակերպության կողմից պատրաստված և Օզոնի ծրագրի կողմից տեղայնացված հայալեզու պաստառները, ինչպես նաև  սառնարանային և օդորակման տեխնոլոգիաների անվտանգ սպասարկմանն ուղղված շարժական հավելվածը:
Հանդիպման ամբողջ ընթացքը ուղեկցվում էր հարց ու պատասխանով, քննարկումներով և մասնագիտական բանավեճերով, որոնց ընթացքում մասնակիցները կարողացան բարձրաձայնել ոլորտին առնչվող բազմաթիվ հարցեր և ներկայացնել առաջարկություններ՝ կապված նաև նորագույն «կանաչ»  տեխնոլոգիաների ներդրման հետ:
Օզոնի ծրագիրը նմանատիպ հանդիպումների կազմակերպումը համարում է անհրաժեշտ՝ տնտեսվարողների կողմից գոյություն ունեցող խնդիրների բարձրաձայնման, իրազեկվածության աստիճանի բարձրացման, ոլորտի քաղաքականության մասնակցային մշակման և համապատասխան որոշումների կայացման տեսանկյունից:

ВСТРЕЧА С ПРЕДСТАВИТЕЛЯМИ СУПЕРМАРКЕТОВ, ХЛАДОХРАНИЛИЩ И ГОСТИНИЦ
18 сентября 2018 г. с 11:00 до 18:00 в отеле «Hyatt Place» прошли встречи с представителями супермаркетов, гостиниц и хладохранилищ.
Цель встреч заключалась в представлении возможных решений и рекомендаций по снижению негативного воздействия на окружающую среду посредством оборудования для охлаждения и кондиционирования воздуха, применяемых в данных отраслях, а также в представлении тенденций на международном рынке.
Во время встречи было отмечено о важности Международного дня защиты озонового слоя (16 сентября) и необходимости в повышении осведомленности. Помимо этого также был представлен плакат с лозунгом «Дари прохладу, не сбавляя темпа», разработанной ООН.
Участникам также была представлена Кигальской поправки к Монреальскому протоколу, которая была принята 15 октября 2016 года в столице Руанды, Кигали, ратификация которой на данный момент пока еще  не завершена в Армении. В этом контексте еще раз была подчеркнута важность продолжения выполнения международных обязательств Армении и подготовки обусловленный ими новых законодательных положений.
Помимо этого были представлены плакаты разработанные GIZ и адаптированные на армянский язык Программой по озону,  а также мобильное приложение для безопасного обслуживания технологий охлаждения и кондиционирования воздуха.
Все встречи сопровождались вопросами и ответами, дискуссиями и профессиональными дебатами, в ходе которых участники озвучивали различные отраслевые вопросы и делали предложения о внедрении новейших «зеленых» технологий.
Программа по озону считает подобные встречи необходимыми для озвучивания вопросов со стороны предпринимателей, повышения осведомленности, разработки секторальной политики и принятия соответствующих решений.