Հանդիպումների շարք «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի սաների հետ
2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին շրջակա միջավայրի նախարարությունը ՄԱԱԶԿ-ի հետ համատեղ իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում մեկնարկեց «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի սաների հետ հանդիպումների շարք: Միջոցառման նպատակն է երիտասարդ սերնդին ծանոթացնել բնապահպանական տարբեր ուղղություններին՝ հնարավորություն ընձեռելով իրազեկվելու արդի խնդիրների մասին և ինչո՞ւ ոչ՝ մասնակիցը դառնալու հնարավոր լուծումներին:
Հանդիպման առաջին օրն անցկացրեցին շրջակա միջավայրի նախարարության «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի,  Մթնոլորտային օդի քաղաքականության և Կլիմայական քաղաքականության վարչությունների ներկայացուցիչները:
Հանդիպմանը մասնակցում էին շուրջ 40 աշակերտներ, ուսանողներ և մանկավարժներ «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի մայր դպրոցից և քոլեջից, ովքեր, տեսական մասից, ցուցադրված վիդեոհոլովակներից և մուլտֆիլմից հետո, փորձեցին առավելագույնը քաղել դասընթացից մասնագետներին հղելով իրենց հարցերն ու առաջարկները:
Ունեցանք նաև հաճելի «ընդհատում». նախակրթարանի փոքրիկ սաներն իրենց երաժշտական կատարմամբ մասնակից դարձրին բոլորիս արդեն տարիներ շարունակ համալիրում իրականացվող ազգային ծիսական արարողություններց մեկին:
Հաջորդ հանդիպումները տեղի կունենան հետևյալ ժամանակացույցով. նոյեմբերի 24՝  Ջրային քաղաքականության, Վտանգավոր նյութերի և թափոնների քաղաքականության, Ռազմավարական քաղաքականության վարչություններ, դեկտեմբերի 1՝ Հողերի և ընդերքի քաղաքականության, Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների և կենսաբազմազանության քաղաքականության վարչություններ:
Միջոցառումը կամփոփվի դեկտեմբերի 8-ին, երբ ուսանողները, հնարավորինս մանրամասն պատկերացում կազմելով ոլորտի խնդիրների և դրանց լուծմանն ուղղված ջանքերի մասին, կներկայացնեն իրենց տեսակետներն ու մոտեցումները:
Նոյեմբերի 17
Քննարկման թեմաները՝ մթնոլորտային օդի աղտոտվածությունը, օզոնային շերտի պահպանությունը և կլիմայի փոփոխությունը
Նոյեմբերի 24
Քննարկման թեմաները՝ ջրային ռեսուրստերի պահպանությունը, թափոնների տեսակավորումը և պլաստիկի վերամշակումը
Դեկտեմբերի 1
Քննարկման թեմաները՝ հողային և ընդերքի ռեսուրսների պահպանությունը, բնության հատուկ պահպանվող տարածքները և կենսաբազմազանությունը և էլեկտրոմոբիլների արդիականությունը

A series of meetings with the students of "Mkhitar Sebasatsi" educational complex
On November 17, 2022, a series of meetings with the students of "Mkhitar Sebastatsi" educational complex was launched by the Ministry of Environment of the Republic of Armenia under the "Institutional Strengthening and Capacity Building" project jointly implemented with  the United Nations Industrial Development Organization.
The purpose of the event is to introduce the young generation to various environmental developments, providing an opportunity to become aware of current issues and participate in finding possible solutions.
The first day of the meeting was held by representatives of the National Ozone Unit, Atmospheric Policy Department and Climate Policy Department of the Ministry of Environment.
The meeting was attended by about 40 students and teachers from "Mkhitar Sebastatsi" educational complex. Having listened to the theoretical part, and watched  the short videos and the thematic cartoon, they tried to get the most out of the course by asking questions and making recommendations.
There also was a pleasant "interruption". The preschool children got us involved in one of the old Armenian ritual ceremonies that have been held in the complex for years through their musical performance.
The next meetings have been scheduled for November 24 - Water Policy Department, Hazardous Substances and Waste Policy Department, Strategic Policy Department, and December 1 - Land and Underground Resources Policy Department, Specially Protected Areas of Nature and Biodiversity Policy Department.
The event will be concluded on December 8, providing the students with the opportunity to present their views and approaches towards the environmental issues and proposed solutions.
17 November
Discussion topics: atmospheric air pollution, ozone layer protection and climate change
24 November
Discussion topics: water conservation, plastic waste sorting and recycling
1 December
Discussion topics: conservation of land and underground resources, specially protected areas of nature and biodiversity and the modernity of electric vehicles