Հանդիպումների շարք «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի սաների հետ
2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին շրջակա միջավայրի նախարարությունը ՄԱԱԶԿ-ի հետ համատեղ իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում մեկնարկեց «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի սաների հետ հանդիպումների շարք: Միջոցառման նպատակն է երիտասարդ սերնդին ծանոթացնել բնապահպանական տարբեր ուղղություններին՝ հնարավորություն ընձեռելով իրազեկվելու արդի խնդիրների մասին և ինչո՞ւ ոչ՝ մասնակիցը դառնալու հնարավոր լուծումներին:
Հանդիպման առաջին օրն անցկացրեցին շրջակա միջավայրի նախարարության «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի,  Մթնոլորտային օդի քաղաքականության և Կլիմայական քաղաքականության վարչությունների ներկայացուցիչները:
Հանդիպմանը մասնակցում էին շուրջ 40 աշակերտներ, ուսանողներ և մանկավարժներ «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի մայր դպրոցից և քոլեջից, ովքեր, տեսական մասից, ցուցադրված վիդեոհոլովակներից և մուլտֆիլմից հետո, փորձեցին առավելագույնը քաղել դասընթացից մասնագետներին հղելով իրենց հարցերն ու առաջարկները:
Ունեցանք նաև հաճելի «ընդհատում». նախակրթարանի փոքրիկ սաներն իրենց երաժշտական կատարմամբ մասնակից դարձրին բոլորիս արդեն տարիներ շարունակ համալիրում իրականացվող ազգային ծիսական արարողություններց մեկին:
Հաջորդ հանդիպումները տեղի կունենան հետևյալ ժամանակացույցով. նոյեմբերի 24՝  Ջրային քաղաքականության, Վտանգավոր նյութերի և թափոնների քաղաքականության, Ռազմավարական քաղաքականության վարչություններ, դեկտեմբերի 1՝ Հողերի և ընդերքի քաղաքականության, Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների և կենսաբազմազանության քաղաքականության վարչություններ:
Միջոցառումը կամփոփվի դեկտեմբերի 8-ին, երբ ուսանողները, հնարավորինս մանրամասն պատկերացում կազմելով ոլորտի խնդիրների և դրանց լուծմանն ուղղված ջանքերի մասին, կներկայացնեն իրենց տեսակետներն ու մոտեցումները:
Նոյեմբերի 17
Քննարկման թեմաները՝ մթնոլորտային օդի աղտոտվածությունը, օզոնային շերտի պահպանությունը և կլիմայի փոփոխությունը
Նոյեմբերի 24
Քննարկման թեմաները՝ ջրային ռեսուրստերի պահպանությունը, թափոնների տեսակավորումը և պլաստիկի վերամշակումը
Դեկտեմբերի 1
Քննարկման թեմաները՝ հողային և ընդերքի ռեսուրսների պահպանությունը, բնության հատուկ պահպանվող տարածքները և կենսաբազմազանությունը և էլեկտրոմոբիլների արդիականությունը

17 ноября 2022 года стартовала серия встреч по повышению осведомленности со студентами образовательного комплекса «Мхитар Себастаци», организованных Министерством окружающей среды РА в рамках проекта «Институциональное укрепление и наращивание потенциала», осуществляемого совместно с Организацией промышленного развития ООН.
Цель мероприятия – познакомить молодое поколение с различными экологическими направлениями, предоставив возможность ознакомиться с актуальными проблемами и поучаствовать в возможных решениях.
Первый день встречи провели представители Программы по озону, департамента атмосферной политики и департамента климатической политики Министерства окружающей среды.
На встрече присутствовало порядка 40 студентов и преподавателей образовательного комплекса «Мхитар Себасаци». После теоретической части и просмотра видеороликов и тематического мультфильма, постарались выжать максимум из полученной информации, задавая вопросы и делая предложения.
Во время мероприятия произошел непредусмотренный приятный "перерыв". Дети дошкольного сектора своим музыкальным исполнением вовлекли нас всех в проведение одной из народных церемоний, которые проводятся в комплексе издавна.
Последующие встречи запланированы на 24 ноября с участием представителей департамента водной политики, департамента политики в области опасных веществ и отходов и департамента стратегической политики Министерства окружающей среды, и 1 декабря с представителями департамента политики в области земельных и подземных ресурсов и департамента политики особо охраняемых природных территорий и биоразнообразия Министерства окружающей среды.
Серия мероприятий завершится 8 декабря, предоставив студентам возможность поделиться своими взглядами на ряд экологических проблем и подходами к их решению.
17 ноября
Темы обсуждения: загрязнение атмосферного воздуха, сохранение озонового слоя и изменение климата
24 ноября
Темы обсуждения: сохранение водных ресурсов, сортировка мусора и переработка пластика
1 декабря
Темы обсуждения: сохранение земельных и подземных ресурсов, особо охраняемые природные территории и биоразнообразие и актуальность электромобилей