«Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտության հանրայնացումը կանանց շրջանում
2025 թվականի մայիսի 20-ին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում, որին մասնակցում էին ՄԱԱԶԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Ժիրայր էդիլյանը, ՄԱԶԾ Գենդերային հավասարության պորտֆելի, Արմավիրի և Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջների ներկայացուցիչները, «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետները և ՍՕՋԻ հայկական ասոցացիայի նախագահը։
Հաշվի առնելով ՄԱԶԾ Գենդերային հավասարության պորտֆելի գործունեությունը՝     մասնավորապես կանանց տնտեսական հզորացմանը միտված ծրագրերը և դրա համատեքստում ոչ ավանդական մասնագիտությունների հանրայնացումը կանանց շրջանում, պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում և մասնավոր ոլորտում նրանց ներառականության ապահովումը, հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հնարավոր համագործակցության ուղիները։
Արդյունքում առաջարկվեց պորտֆելի համապատասխան ծրագրի շրջանակներում իրականացվող իրազեկման արշավների ընթացքում բարձրացնել Երևանի Ն.Աճեմյանի անվան թիվ 2, Արմավիրի և Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջներում ուսուցանվող «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտության ճանաչելիությունը՝ պոտենցիալ շահառուներին ծանոթացնելով մասնագիտության առանձնահատկություններին, միջազգային և տեղական աշխատաշուկայում մասնագետների մեծ պահանջարկին և մասնագիտության հեռանկարներին, ինչը հնարավորություն կտա նաև իգական սեռի ներկայացուցիչներին դիտարկել այս ուղղությունը մասնագիտական ընտրություն կատարելիս։

On May 20, 2025, a coordination meeting was held at the UN Office in Armenia, attended by UNIDO Country Representative Mr. Zhirayr Edilyan, representatives from the UNDP Gender Equality Portfolio, Armavir and Ararat Regional State Colleges, NOU experts and the President of the RAHE Armenian Association.
Possible areas for cooperation were discussed during the meeting in the context of the activities of UNDP Gender Equality Portfolio, particularly the projects aimed at the economic empowerment of women, and the promotion of non-traditional professions among women and the assurance of their inclusion in public institutions, local self-government bodies, and the private sector.
The discussions resulted in the proposal to increase the visibility of the "Refrigeration Systems" specialty taught at Yerevan N. Achemyan College No. 2, as well as at the Armavir and Ararat Regional State Colleges, through awareness campaigns carried out under the relevant portfolio program. These campaigns would introduce potential beneficiaries to the specifics of the specialty, highlight the high demand for professionals in both the international and local labor markets, and present the career prospects it offers, thereby encouraging women to consider this field when making career choices.