Շրջակա միջավայրի նախարարության Օզոնի ծրագիրը ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման ծրագրի և «Շրջակա միջավայր և առողջություն» ՀԿ-ի հետ համատեղ մշակել է «Լինե՛նք իրազեկ, պահպանե՛նք օզոնային շերտը» կրթական միջոցառումների շարքը: Նախաձեռնության նպատակն է մարզերի և Երևանի դպրոցների 7-11-րդ դասարանների աշակերտների շրջանում բարձրացնել օզոնային շերտի քայքայման վերաբերյալ իմացության մակարդակը, զինել տեղեկատվությամբ ու հմտություններով և խրախուսել երիտասարդների ներգրավվածությունն այս գլոբալ բնապահպանական մարտահրավերի լուծման հարցում:
Կրթական միջոցառումների առաջին փուլը մեկնարկել է մայիսին: Այս փուլում մայիսի 4-11-ը իրականացվել են 15 հեռավար դասընթացներ՝ Zoom-վեբինարներ՝ նվիրված օզոնային շերտի քայքայմանն ու պահպանմանը, որոնց մասնակցել են շուրջ 450 աշակերտ և ուսուցիչ 240 դպրոցներից:
Վեբինարներից մեկում մասնակիցներին ողջունեց նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի փոխնախարար Աննա Մազմանյանը վստահեցնելով, որ որպես պետական մարմին երիտասարդների համար կապահովի հնարավորություն այս և այլ բնապահպանական թեմաների շուրջ գիտելիքներն ընդլայնելու գործում:
Նախաձեռնության երկրորդ փուլը միտված է լինելու «Կյանքն առանց օզոնային շերտի» թեմատիկ տեսաֆիլմերի մրցույթի իրականացմանը և ամառային ճամբարի կազմակերպմանը։
Կատարված և նախատեսվող միջոցառումների մասին առաջինը տեղեկանալու համար կարող եք հետևել Օզոնի ծրագրի ֆեյսբուքյան և ինսթագրամյան պաշտոնական էջերին։

Программа по озону Министерства окружающей среды совместно с Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию, ЮНИДО и НПО «Окружающая среда и здоровье» разработали серию образовательных мероприятий «Будь осведомлен - приложи усилия для сохранения озонового слоя!» в рамках проекта «Институциональное укрепление и наращивание потенциала».
Целью инициативы является повышение осведомленности школьников 7-11 классов Еревана и регионов Армении об истощении озонового слоя, передача знаний и навыков, а также поощрение участия молодежи в решении этой глобальной экологической проблемы.
Первый этап образовательных мероприятий начался в мае. На данном этапе, с 4 по 11 мая было проведено 15 Zoom-вебинаров, посвященных истощению и сохранению озонового слоя, в которых приняли участие порядка 450 учеников и учителей из 240 школ.
На одном из вебинаров участников приветствовала заместитель министра окружающей среды РА Анна Мазманян, заверив, что как государственный орган они обеспечат возможность молодым людям расширить свои знания по данной и другим экологическим темам.
Второй этап инициативы будет направлен на проведение тематического видеоконкурса «Жизнь и озоновый слой» и организацию летнего лагеря.
Чтобы не пропустить новости о произошедших событиях, следите за официальными страницами Программы по озону в Facebook и Instagram.