Շրջակա միջավայրի նախարարության Օզոնի ծրագիրը ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման ծրագրի և «Շրջակա միջավայր և առողջություն» ՀԿ-ի հետ համատեղ մշակել է «Լինե՛նք իրազեկ, պահպանե՛նք օզոնային շերտը» կրթական միջոցառումների շարքը: Նախաձեռնության նպատակն է մարզերի և Երևանի դպրոցների 7-11-րդ դասարանների աշակերտների շրջանում բարձրացնել օզոնային շերտի քայքայման վերաբերյալ իմացության մակարդակը, զինել տեղեկատվությամբ ու հմտություններով և խրախուսել երիտասարդների ներգրավվածությունն այս գլոբալ բնապահպանական մարտահրավերի լուծման հարցում:
Կրթական միջոցառումների առաջին փուլը մեկնարկել է մայիսին: Այս փուլում մայիսի 4-11-ը իրականացվել են 15 հեռավար դասընթացներ՝ Zoom-վեբինարներ՝ նվիրված օզոնային շերտի քայքայմանն ու պահպանմանը, որոնց մասնակցել են շուրջ 450 աշակերտ և ուսուցիչ 240 դպրոցներից:
Վեբինարներից մեկում մասնակիցներին ողջունեց նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի փոխնախարար Աննա Մազմանյանը վստահեցնելով, որ որպես պետական մարմին երիտասարդների համար կապահովի հնարավորություն այս և այլ բնապահպանական թեմաների շուրջ գիտելիքներն ընդլայնելու գործում:
Նախաձեռնության երկրորդ փուլը միտված է լինելու «Կյանքն առանց օզոնային շերտի» թեմատիկ տեսաֆիլմերի մրցույթի իրականացմանը և ամառային ճամբարի կազմակերպմանը։
Կատարված և նախատեսվող միջոցառումների մասին առաջինը տեղեկանալու համար կարող եք հետևել Օզոնի ծրագրի ֆեյսբուքյան և ինսթագրամյան պաշտոնական էջերին։

The National Ozone Unit under the Ministry of Environment of Armenia has developed a series of «Be Aware, Protect the Ozone Layer» educational activities within the framework of the «Institutional Strengthening and Capacity Building» Project implemented by UNIDO jointly with the Environment and Health NGO.
The aim of the initiative is to raise awareness on ozone depletion among schoolchildren of 7-11 forms of Yerevan and regions, to equip them with knowledge and skills, and to encourage the involvement of young people in addressing this global environmental challenge.
The first round of educational events started in May. During this stage, on May 4-11, 15 Zoom-webinars were conducted dedicated to the depletion and protection of the ozone layer, attended by circa 450 students and teachers from 240 schools.
The Deputy Minister of Environment of RA Anna Mazmanyan attended one of the webinars greeting the participants, assuring that as a state body it will provide an opportunity for young people to expand their knowledge on these and other environmental topics.
The second stage of the initiative will be aimed at the implementation of the «Life And the Ozone Layer» thematic video contest and the organization of a summer camp.
Be the first to know about the past and future events, follow the official Facebook and Instagram pages of the National Ozone Unit of Armenia.