Մեկանգամյա տարաներով սառնագենտների ներմուծման արգելք. կլոր սեղան-քննարկում շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ
23.02.2024
2024 թվականի փետրվարի 23-ին Իբիս Երևան կենտրոնում տեղի է ունեցել կլոր սեղան-քննարկում: Հանդիպմանը մասնակցել են շրջակա միջավայրի նախարարության Մթնոլորտային քաղաքականության վարչության, Կլիմայական քաղաքականության վարչության, ՍՕՋԻ հայկական ասոցիացիայի, սառեցման և օդորակման սարքավորումների և սառնագետների ներկրմամբ զբաղվող տնտեսավարողների ներկայացուցիչները և «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետները:
Օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը ներկայացրել է  «Մեկանգամյա տարաներով սառնագենտների ներմուծման արգելք» սահմանող օրենսդրական դրույթները և դրանց ուժի մեջ մտնելու ժամկետները՝ ընդգծելով, որ սահմանված օրենդրական պահանջները բխում են Հայաստանի միջազգային պարտավորություններից և Կառավարության ռազմավարական ծրագրերից:
Տնտեսավարողների և մյուս գործընկերների իրազեկվածության բարձրացման, ինչպես նաև միջազգային փորձի ուսումնասիրության նպատակով հանդիպմանը տեսազանգի միջոցով մասնակցել են Հյուսիսային Մակեդոնիայի Հանրապետության և Մոնտենեգրոյի Հանրապետության Օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգողները և ներկայացրել մեկանգամյա տարաներով սառնագենտների ներմուծման արգելքից բխող իրենց երկրների օրենսդրական փոփոխությունները, դրանց կիրառման ընթացքում առաջացած խոչընդոտները և դրանց հաղթահարման եղանակները:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև «Շտիգեն» ընկերության ներկայացուցիչը՝ ներկայացնելով ընկերության պատմությունը և գործունեության հիմնական ուղղությունները, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ շրջակա միջավայրի նախարարության և ոլորտում գործունեություն ծավալող մյուս տնտեսավարողների հետ այս կազմակերպության համագործակցության համար:

Запрет на ввоз хладагентов в одноразовых баллонах: обсуждение за круглым столом с участием заинтересованных сторон
23.02.2024
23 февраля 2024 года в отеле Ibis Ереван Центр состоялся обсуждение за круглым столом, на котором присутствовали представители Департамента атмосферной политики и Департамента климатической политики Министерства окружающей среды, Армянской ассоциации ХОКИ, организаций и предприятий, занимающихся импортом хладагентов, холодильного оборудования и оборудования для кондиционирования воздуха, а также эксперты Программы по озону.
Национальный координатор по вопросам озонового слоя Лиана Каграманян представила участникам законодательные положения, устанавливающие «Запрет на ввоз хладагентов в одноразовых баллонах» и даты их вступления в силу, подчеркнув, что установленные законодательные требования вытекают из международных обязательств Армении и стратегических планов правительства.
В целях повышения осведомленности предпринимателей и других заинтересованных сторон, а также изучения международного опыта, Национальные координаторы по озону Республики Северная Македония и Республики Черногория приняли участие во встрече в удаленном порядке. Они поделились опытом внедрения законодательных изменений в своих странах после запрета на импорт хладагентов в одноразовых баллонах, обсудили возникшие проблемы и рассмотрели стратегии их преодоления.
Представитель компании «Штиген Груп» принял участие во второй части встречи, представив историю компании, а также основные направления её деятельности, которые могут послужить основой для сотрудничества между компанией, Министерством окружающей среды и другими предпринимателями отрасли.