2024 թվականի մայիսի 24-ից 28-ը շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության կողմից համատեղ իրականացվող «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագիրը, համագործակցելով Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հետ, «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի շրջանակներում իրականացրել է իրազեկման միջոցառումների շարք:
Փառատոնը, որը հիմնադրվել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի կողմից 2007 թվականին, իր տեսակի մեջ առաջինը և միակն է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում: Տարիներ շարունակ փառատոնը նպատակ է հետապնդել բնապահպանական խնդիրներին վերաբերող ֆիլմերի միջոցով կրթել հասարակությանը՝ արդի և օրհասական բնապահպանական հիմնախնդիրների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման շնորհիվ։
Մայիսի 24-ին, 25-ին և 27-ին Երևանի Կինոյի տանը գործող Երիտասարդական անկյունում Ծրագրի և Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջի ներկայացուցիչները քոլեջի «Սառնարանային տնտեսություն» ֆակուլտետի 10 ուսանողների հետ միասին միջոցառման մասնակիցներին և այցելուներին ներկայացրել են մասնագիտության և սառնամատակարարման ոլորտի արդիականությունն ու կարևորությունը՝ ընդգծելով դրանց կապը օզոնային շերտի պահպանության հետ:
Բնապահպանական փառատոնի ամփոփիչ օրը՝ մայիսի 28-ին, Օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը «Օզոնային շերտ. կարևորությունն ու վերականգնման հնարավորությունները» խորագիրը կրող հանդիպման շրջանակներում մասնակիցներին է ներկայացրել օզոնային շերտի դերն ու նշանակությունը, վերականգնման հնարավորությունները՝ անդրադարձ կատարելով օզոնաքայքայիչ նյութերի և հիդրոֆտորածխածինների թափոնների պատշաճ կառավարմանն ու վերամշակմանը: Տիկին Ղահրամանյանը խոսել է նաև կլիմայի փոփոխության և օզոնային շերտի պահպանության հիմնախնդրի միջև եղած կապի մասին՝ ընդգծելով, որ սառնագենտները բացի օզոնաքայքայիչ լինելուց, լինում են նաև հզոր ջերմոցային գազեր (ՀՖԱ), ուստի դրանց աստիճանաբար նվազեցումը օգնում է պայքարել կլիմայի փոփոխության դեմ՝ զուգահեռաբար վերականգնելով օզոնային շերտը: Հանդիպումն ավարտվել է հարցուպատասխանով և թեմատիկ վիկտորինայի անցկացմամբ:

С 24 по 28 мая 2024 года Программа по озону Министерства окружающей среды РА, реализуемая совместно с Организацией промышленного развития ООН, в сотрудничестве с Армавирским региональным государственным колледжем и Фондом охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC), провела серию информационных мероприятий в рамках Международного экологического фестиваля «SunChild».
Фестиваль, основанный FPWC в 2007 году, является первым и единственным такого рода мероприятием в регионе Южного Кавказа, посвященным просвещению общественности по вопросам окружающей среды посредством фильмов и повышению осведомленности о текущих и насущных экологических проблемах.
24, 25 и 27 мая в Уголке молодежи Ереванского Дома кино представители Программы по озону и Армавирского регионального государственного колледжа установили выставочный павильон, в котором десять студентов факультета «Холодильные системы» колледжа представили участникам и посетителям фестиваля актуальность и важность профессии и сектора холодильной техники и кондиционирования, подчеркнув их связь с сохранением озонового слоя.
В заключительный день фестиваля, 28 мая, Национальный озоновый уполномоченный г-жа Лиана Каграманян провела встречу на тему «Озоновый слой: важность и возможности восстановления». Она представила роль и значение озонового слоя, возможности его восстановления, а также важность надлежащего управления и переработки озоноразрушающих веществ и отходов гидрофторуглеродов. Г-жа Каграманян также представила связь между изменением климата и сохранением озонового слоя, подчеркнув, что хладагенты, кроме того что являются озоноразрушающими веществами, также являются мощными парниковыми газами (ПГ), и их поэтапное сокращение способствует борьбе с изменением климата и одновременному восстановлению озонового слоя. Встреча завершилась сессией вопросов и ответов и тематической викториной