2020 թվականի նոյեմբերի 26-ին մեկնարկեց «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ապօրինի առևտրի կանխարգելում» թեմայով վերապատրաստման դասընթացների շարքը մաքսային ծառայողների համար ՀՓՓ ծրագրի երկրորդ փուլի ոչ ներդրումային բաղադրիչի և «Ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում: Առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ Սիսիան քաղաքում՝ Հարավային մաքսատուն-վարչությունում, որին մասնակցում էին ՊԵԿ-ում Մոնրեալի արձանագրության հարցերով պատասխանատու գլխավոր մաքսային տեսուչ Արմենակ Մելքոնյանը, Օզոնի ծրագրի փորձագետները։ Մասնակիցներին ներկայացվեցին հետևյալ թեմաները․
- Օզոնային շերտի հիմնախնդիրներն ու օզոնաքայքայիչ նյութերը;
- Օզոնային շերտի պահպանման հիմնախնդիրները;
- Մաքսանենգության հայտնաբերված դեպքերը;
- ՕՔՆ ապօրինի առևտրի կանխարգելման դեպքերը;
- ՕՔՆ և ՕՔՆ պարունակող ապրանքների նույնականացումը;
- Սառնագենտների հետ աշխատելիս անհրաժեշտ անվտանգության կանոնները:
Վերապատրաստման տեսական մասին հաջորդեց գործնականը, որի ընթացքում փորձագետի օգնությամբ մասնագետները հնարավորություն ունեցան տեղում գազաանալիզատորի միջոցով որոշելու գլաններում պարունակվող գազերի բաղադրությունը։ ՀՓՓ ծրագրի ներդրումային բաղադրիչի շրջանակներում նախատեսվում է ձեռք բերել գազաանալիզատորներ, որոնք կտրամադրվեն մաքսատներին 2021 թվականին ՕՔՆ ապօրինի առևտրի դեմ առավել արդյունավետությամբ պայքարելու նպատակով։
Վերապատրաստման դասընթացները նախատեսվում է իրականացնել հետևյալ ժամանակացույցով․
- Նոյեմբերի 27 - Հարավային մաքսատուն-վարչության Մեղրու մաքսային կետ-բաժին;
- Դեկտեմբերի 1 - Հյուսիսային մաքսատուն-վարչություն;
- Դեկտեմբերի 2 - Արևելյան մաքսատուն-վարչության Բագրատաշենի մաքսային կետ բաժին;
- Դեկտեմբերի 3 - Արևելյան մաքսատուն-վարչության Գոգավան-Պրիվոլնոյեի մաքսային կետ-բաժին, Այրում-Ջիլիզայի մաքսային կետ բաժին;
- Դեկտեմբերի 8 - Արարատյան մաքսատուն-վարչություն:
Հանդիպումների արդյունքում վերապատրաստվել է 70 մաքսային ծառայող, որոնցից 21-ը կանայք էին, 49-ը՝ տղամարդ:

26 ноября 2020 года в рамках программы «Институциональное укрепление и наращивание потенциала» и неинвестиционной составляющей второго этапа программы ПЗГ стартовала серия обучающих семинаров для таможенных служащих на тему «Предотвращение незаконной торговли озоноразрушающими веществами». Первая встреча прошла в Южной таможне, в городе Сисиан, с участием 8 таможенников, главного таможенного инспектора, отвечающего за Монреальский протокол в Комитете государственных доходов Арменака Мелконяна и экспертов Программы по озону.
- Участникам были представлены следующие темы:
- Проблемы озонового слоя и озоноразрушающие вещества;
- Задача сохранения озонового слоя;
- Предотвращение незаконной торговли ОРВ.
- Выявленные случаи контрабанды ОРВ;
- Идентификация ОРВ и продуктов, содержащих ОРВ;
- Необходимые правила безопасности при работе с хладагентами.
После теоретической части тренинга последовала практическая, в ходе которой специалисты с помощью эксперта получили возможность определить состав газов, содержащихся в баллонах, с помощью газоанализатора на месте. В рамках инвестиционной составляющей программы ПЗГ планируется закупка газоанализаторов, которые будут переданы таможне в 2021 году для более эффективной борьбы с нелегальной торговлей ОРВ.
Учебные курсы планируется проводить по следующему графику.
- 27 ноября - Таможенный пост-отдел Мегри Южной таможни-управления;
- 1 декабря - Северная таможня-управление;
- 2 декабря - Таможенный пост-отдел Баграташена Восточной таможни-управления;
- 3 декабря - Таможенные пост-отделы Гогаван-Привольное и Айрум-Джилиза Восточной таможни-управления;