Շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի կողմից համատեղ իրականացվող «Էներգաարդյունավետության լրացուցիչ միջոցառումներ սառնամատակարարման ոլորտում (89/6 որոշում)» փոքրամասշտաբ ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել են սպառողների վարքագծի ուսումնասիրության միջոցառումները, որոնք իրականացվում են «Վեգա Ուորլդ» ՍՊԸ-ի հետ համագործակցությամբ՝ հիմքում ունենալով Շրջակա միջավայրի նախարարության և Վեգա ընկերության միջև 2024 թվականին կնքված համագործակցության հուշագիրը:
Սեպտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել հանդիպում Վեգա ընկերության մասնաճյուղերի տնօրենների և «Օզոնային շերտի պահպանության» ծրագրի փորձագետների և Մոնրեալի արձանագրության ազգային համակարգողի միջև: Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է հարցման նպատակը, ձևաչափը, կարևորությունը, ժամկետները և ակնկալվող արդյունքները:
Որոշում է կայացվել հարցում իրականացնել կազմակերպության երեք խոշոր՝ Մալաթիա-Սեբաստիա, Արաբկիր և Նոր Նորք համայնքների մասնաճյուղերում՝ նկատի ունենալով, որ դրանք ապահովում են այցելուների շուրջ 80%-ը:
Հարցման արդյունքում ակնկալվում է ստանալ պոտենցիալ գնորդների վարքագծի հիմնական դրսևորումները սառնամատակարարման և օդորակման համակարգեր գնելիս, մասնավորապես՝ էներգաարդյունավետության գործոնի ազդեցությունը գնորդի վրա որոշում կայացնելիս: Ստացված տեղեկատվության հիման վրա նախատեսվում է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ համատեղ ստեղծել սառնամատակարարման և օդորակման սաքրավորումների վերաբերյալ իրազեկման 2 տեսահոլովակ և 2 ինֆոգրաֆիկա: Դրանք կծառայեն քաղաքացիների շրջանում էներգախնայող սարքերի գնման և դրա արդյունքում շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցությունը մեղմելու անմիջական պատճառահետևանքային կապի վերաբերյալ իրազեկվածության աստիճանի բարձրացմանը։

В рамках маломасштабного проекта «Дополнительные мероприятия по поддержанию энергоэффективности в секторе обслуживания холодильного оборудования Армении (Решение 89/6)», совместно реализуемого Министерством окружающей среды и Программой ООН по окружающей среде, был задан старт исследованию поведения потребителей. Исследование проводятся в сотрудничестве с ООО «Вега Уорлд» в рамках подписанного меморандума о сотрудничестве между Министерством окружающей среды и данной компанией в 2024 году.
2 сентября 2024 года прошла встреча директоров филиалов ООО «Вега Уорлд», экспертов Программы по озону и Национального координатора Монреальского протокола в Армении. В ходе обсуждения были представлены цель, формат, значимость, сроки и ожидаемые результаты исследования.
Было принято решение провести опрос в трех основных филиалах компании — в административных районах Малатия-Себастия, Арабкир и Нор Норк, так как на эти филиалы приходится около 80% посетителей.
Целью исследования является выявление ключевых поведенческих моделей потенциальных покупателей систем охлаждения и кондиционирования воздуха, с особым акцентом на влияние энергоэффективности на их решения. На основе полученных данных в сотрудничестве с Министерством территориального управления и инфраструктуры будут разработаны два информационных видеоролика и две инфографики. Эти материалы помогут повысить осведомленность общественности о том, как выбор энергоэффективных устройств напрямую снижает их негативное воздействие на окружающую среду.