Սառնամատակարարման և օդորակման ոլորտին վերաբերելի ստանդարտների հանձնում քոլեջներին
2025 թվականի մայիսի 2-ին և 6-ին Արմավիրի տարածաշրջանային և Երևանի Ն.Աճեմյանի անվան թիվ 2 տարածաշրջանային պետական քոլեջներում կազմակերպվել են միջոցառումներ, որոնց մասնակցել են Ստանդարտացման  և չափագիտության ազգային մարմնի, ՍOՋԻ հայակական ասոցացիայի ներկայացուցիչները, «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետները, քոլեջների դասախոսական անձնակազմն ու տնօրենները, «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտության, ինչպես նաև «Սպառողական ապրանքների որակի փորձաքննություն», «Ապրանքագիտություն» և այլ բաժինների ուսանողներ:
Ուսանողների համար կարդացվել են դասախոսություններ ստանդարտների և դրանց կիրառման կարևորության վերաբերյալ, ինչպես նաև վերջիններիս տրամադրվել է «Ստանդարտացումը սառնամատակարարման և օդորակման ոլորտում» ձեռնարկը, որը մշակվել է Ստանդարտացման  և չափագիտության ազգային մարմնի հետ համագործակցությամբ շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ)  կողմից իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում:
«Հիդրոֆտորածխածինների փուլային կրճատում» ծրագրի (KIP) շրջանակներում, որը նույնպես իրականացվում է ՄԱԱԶԿ-ի հետ համատեղ, ձեռք են բերվել նաև սառնամատակարարման և օդորակման ոլորտի վերաբերյալ 7 ստանդարտների փաթեթները, որոնք տրամադրվել են քոլեջներին «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտության ուսումնական ծրագրի մեջ ներառելու և կիրառելու նպատակով:

Supporting Skills Development: Handbook on Refrigeration Standards Provided to Vocational Schools
On May 2 and 6, 2025, events were held at Yerevan and Armavir State Regional Colleges, attended by the representatives of the National Body for Standardization and Metrology, RAHEA, NOU experts, college faculty, and students of the "Refrigeration Systems" program, as well as "Consumer Product Quality Expertise", "Commodity Science" and other related departments.
Presentations were delivered to students on the importance of standards and their application, and the handbook "Standardization in the Field of Refrigeration and Air Conditioning" was provided afterwards. The handbook was developed in collaboration with the National Body for Standardization and Metrology as part of the "Institutional Strengthening and Capacity Building" program, implemented by the Ministry of Environment and the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO).
Within the framework of the Kigali HFC Implementation Plan Project also implemented with UNIDO, packages of seven standards related to the refrigeration and air conditioning sector were procured and provided to the colleges for inclusion and application in the "Refrigeration Systems" curriculum.