2025 թվականի հունիսի 26-ին շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) կողմից համատեղ իրականացվող «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագիրը Սառեցման, օդորակման և ջեռուցման ինժեներական հայկական ասոցիացիայի (ՍՕՋԻ) հետ համատեղ կազմակերպել է Սառնամատակարարման համաշխարհային օրվան նվիրված ամենամյա միջոցառում «Ինստիտուցիոնալ հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության կլիմայական քաղաքականության, միջազգային համագործակցության վարչությունների, ՄԱԱԶԿ հայաստանյան գրասենյակի, ՄԱԶԾ Գենդերային հավասարության պորտֆելի, Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնի ներկայացուցիչներ, ՍՕՋԻ հայկական ասոցիացիայի խորհրդի անդամներ, Երևանի թիվ 2 և Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջների «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտության դասախոսներ, «Վեգա Ուրլդ» ՍՊԸ-ի ու ոլորտային որոշ խոշոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ և «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան Օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը, ՄԱԱԶԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Ժիրայր Էդիլյանը և ՍՕՋԻ հայկական ասոցիացիայի խորհրդի նախագահ Արթուր Հարությունյանը: Շնորհավորելով միմյանց՝ նրանք իրենց երախտագիտությունը հայտնեցին սերտ համագործակցության և ձեռքբերումների համար՝ ընդգծելով, որ արձանագրված հաջողությունները բոլոր օղակների՝ սառնարանային ոլորտի հասարակական և բիզնես կազմակերպությունների, ոլորտային մասնագետների, միջին մասնագիտական կրթություն ապահովող քոլեջների տնօրենների և դասախոսների, Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնի և պետական մյուս շահագրգիռ գերատեսչությունների գործընկերների հետևողական աշխատանքի և նվիրումի արդյունքն են։
Օրվա խորհուրդը կրող հանդիպում-քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց սառնամատակարարման ոլորտի դերին Երկիր մոլորակի կայունության հարցում և համաշխարհային տնտեսության մեջ, ստանդարտացման կարևորությանը սառնամատակարարման ոլորտում, թափոն համարվող սառնարանային սարքավորումների վերամշակման մեթոդներին և վտանգավոր թափոնների նվազեցման ռազմավարությանը: Առանձնահատուկ ուշադրություն հրավիրվեց այս ոլորտում կանանց ներգրավվածության անհրաժեշտության և կարևորության վրա:
Միջոցառումն ամփոփվեց ճանաչողական այցով «Երևանի գարեջուր» ՓԲԸ, որտեղ ոլորտի մասնագետները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու բնական սառնագենտով` ամոնկիակով աշխատող սառնարանային սարքավորումների առավելություններին և դրանց կիրառման օրինակներին:

On June 26, 2025, the National Ozone Unit, in collaboration with the Refrigeration, Air conditioning and Heating Engineering Association (RAHEA), organized an annual event dedicated to World Refrigeration Day within the framework of the "Institutional Strengthening and Capacity Building" project, jointly implemented with UNIDO.
The meeting was attended by the representatives from the Climate Policy and International Cooperation Departments of the Ministry of Environment of Armenia, the UNIDO Armenia Office, the Gender Equality Portfolio of UNDP, the National Body for Standards and Metrology, board members of RAHEA, lecturers of the “Refrigeration systems” specialty from Yerevan State Regional College No. 2 and the Armavir Regional State College, as well as representatives of “Vega World” LLC, several leading companies in the sector, and NOU experts.
Welcome remarks were delivered by Liana Ghahramanyan, National Ozone Focal Point, Zhirayr Edilyan, UNIDO Country Representative, and Artur Harutyunyan, President of the Board of RAHEA. Congratulating one another, they expressed their gratitude for the close cooperation and achievements, emphasizing that the recorded successes are the result of the dedicated and consistent efforts of all stakeholders, including public and business organizations in the refrigeration sector, industry professionals, directors and lecturers of vocational colleges, the National Body for Standards and Metrology, and other relevant state institutions.
During the meeting, participants discussed the role of the refrigeration sector in promoting planetary sustainability and supporting the global economy, the importance of standardization within the industry, methods for recycling waste refrigeration equipment, and strategies for minimizing hazardous waste. Specific attention was drawn to the role of women and the urgency of attracting them to the sector.
The event concluded with a study visit to "Yerevan Beer" CJSC, where industry specialists had the opportunity to explore the benefits and applications of refrigeration systems operating with natural refrigerant—ammonia.