2024 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Օզոնային շերտի պահպանության համաշխարհային օրվան ընդառաջ Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում տեղի ունեցավ շրջակա միջավայրի նախարարության, ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) և Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի (ՃՇՀԱՀ) հետ համատեղ կազմակերպված «Ազգային ստանդարտների կարևորությունը» խորագրով պանելային քննարկում, որին մասնակցեցին մասնագիտական համայնքի շուրջ 35 ներկայացուցիչ՝ դասախոսներ, սառնարանային և օդորակման ոլորտի մասնագետներ, փորձագետներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ:
Հանդիպմանը որպես խոսնակ հանդես եկան Ստանդարտների և չափագիտության ազգային մարմնի տնօրենի տեղակալ Հայկ Զեյնալյանը և նույն կառույցի տեսակի հաստատման բաժնի մասնագետ Լուսինե Խաչատրյանը, ՃՇՀԱՀ Ջերմագազամատակարարման և օդափոխության ամբիոնի վարիչ Աննա Քարամյանը, Սառեցման, օդորակման և ջեռուցման ինժեներական հայկական ասոցիացիայի խորհրդի նախագահ Արթուր Հարությունյանը, Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանի ավագ ինժեներ Սաշա Մկրտչյանը:
Բացման արարողությունը մեկնարկեց Օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանի ողջույնի խոսքով, որտեղ անդրադարձ կատարվեց հանդիպման նպատակներին և ակնկալիքներին:
Ելույթով հանդես եկավ Ստանդարտների և չափագիտության ազգային մարմնի Ստանդարտացման և ՉՄ տեսակի հաստատման բաժնի մասնագետ Լուսինե Խաչատրյանը, ով ամփոփ սահիկաշարով ներկայացրեց ստանդարտների մշակման, ընդունման, հաստատման փուլերը և ձեռքբերման կարգը: Տիկին Խաչատրյանը շեշտեց ՀՍՏ ԻՍՕ 22712-2024 «Սառնարանային համակարգեր և ջերմային պոմպեր. Անձնակազմի իրավասություն (կոմպետենտություն)» ընդունման կարևորության և կիրառման ոլորտների, ինչպես նաև դրանով սահմանվող իրավասության չափորոշիչների գնահատման մեխանիզմների մասին:
Ինտերակտիվ քննարկմանն անդրադարձ կատարվեց օզոնային շերտի պահպանության և ստանդարտների միջև կապին, վերջինիս կիրառման արդյունքում սառնամատակարարման և օդորակման ոլորտում գործարկվող ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների արդյունավետությանը, ինչպես նաև ներկայացված ստանդարտների կիրառման միջազգային փորձին:
Քննարկումն ամփոփվեց այն շեշտադրմամբ, որ ոլորտում գործող բոլոր սուբյեկտների միջև համագործակցությունը պետք է բարձրացվի նոր մակարդակի՝ այն դարձնելով էլ ավելի արդյունավետ:

16 September: The Importance of National Standards
On September 11, 2024, in the framework of World Ozone Day celebrations, a panel discussion titled «The Importance of National Standards» was held at the National University of Architecture and Construction of Armenia. The event was organized jointly by the Ministry of Environment, the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), and the National University of Architecture and Construction of Armenia (NUACA). About 35 representatives from the professional community attended, including lecturers, RAC specialists, experts, students, and PhD candidates.
Speakers at the meeting included Mr. Haik Zeynalyan, Deputy Director, and Ms. Lusine Khachatryan, specialist from Type Approval Department of the National Body for Standards and Metrology; Ms. Anna Karamyan, Head of the Department of Thermal Engineering and Ventilation at NUACA; Mr. Artur Harutyunyan, President of the RAHEA Association, and Mr. Sasha Mkrtchyan, Senior Engineer at Zvartnots International Airport.
The opening ceremony began with a welcome speech by Ms. Liana Ghahramanyan, the National Ozone Focal Point, who addressed the objectives and goals of the meeting.
Ms. Lusine Khachatryan, presented a comprehensive slideshow outlining the stages of standards development, acceptance, and approval, as well as the acquisition process. Ms. Khachatryan emphasized the importance of adopting and applying the AST ISO 22712-2024 standard «Refrigeration Systems and Heat Pumps - Competence of Personnel», ensured within the framework of the «Additional Activities for Maintaining Energy-efficiency in the Refrigeration Servicing Sector» project jointly implemented by the Ministry of Environment and the UNIDO, and discussed the assessment mechanisms for the competency criteria it sets.
The interactive discussion addressed the connection between the ozone layer protection and standards, focusing on the effectiveness of modern technological solutions in HVACR sector as a result of applying these standards. It also covered international experiences with the implementation of standards.
The discussion concluded with an emphasis on the need to elevate cooperation among all stakeholders in the field to a new level, making it more effective.