2024 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Օզոնային շերտի պահպանության համաշխարհային օրվան ընդառաջ Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում տեղի ունեցավ շրջակա միջավայրի նախարարության, ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) և Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի (ՃՇՀԱՀ) հետ համատեղ կազմակերպված «Ազգային ստանդարտների կարևորությունը» խորագրով պանելային քննարկում, որին մասնակցեցին մասնագիտական համայնքի շուրջ 35 ներկայացուցիչ՝ դասախոսներ, սառնարանային և օդորակման ոլորտի մասնագետներ, փորձագետներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ:
Հանդիպմանը որպես խոսնակ հանդես եկան Ստանդարտների և չափագիտության ազգային մարմնի տնօրենի տեղակալ Հայկ Զեյնալյանը և նույն կառույցի տեսակի հաստատման բաժնի մասնագետ Լուսինե Խաչատրյանը, ՃՇՀԱՀ Ջերմագազամատակարարման և օդափոխության ամբիոնի վարիչ Աննա Քարամյանը, Սառեցման, օդորակման և ջեռուցման ինժեներական հայկական ասոցիացիայի խորհրդի նախագահ Արթուր Հարությունյանը, Զվարթնոց միջազգային օդանավակայանի ավագ ինժեներ Սաշա Մկրտչյանը:
Բացման արարողությունը մեկնարկեց Օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանի ողջույնի խոսքով, որտեղ անդրադարձ կատարվեց հանդիպման նպատակներին և ակնկալիքներին:
Ելույթով հանդես եկավ Ստանդարտների և չափագիտության ազգային մարմնի Ստանդարտացման և ՉՄ տեսակի հաստատման բաժնի մասնագետ Լուսինե Խաչատրյանը, ով ամփոփ սահիկաշարով ներկայացրեց ստանդարտների մշակման, ընդունման, հաստատման փուլերը և ձեռքբերման կարգը: Տիկին Խաչատրյանը շեշտեց ՀՍՏ ԻՍՕ 22712-2024 «Սառնարանային համակարգեր և ջերմային պոմպեր. Անձնակազմի իրավասություն (կոմպետենտություն)» ընդունման կարևորության և կիրառման ոլորտների, ինչպես նաև դրանով սահմանվող իրավասության չափորոշիչների գնահատման մեխանիզմների մասին:
Ինտերակտիվ քննարկմանն անդրադարձ կատարվեց օզոնային շերտի պահպանության և ստանդարտների միջև կապին, վերջինիս կիրառման արդյունքում սառնամատակարարման և օդորակման ոլորտում գործարկվող ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների արդյունավետությանը, ինչպես նաև ներկայացված ստանդարտների կիրառման միջազգային փորձին:
Քննարկումն ամփոփվեց այն շեշտադրմամբ, որ ոլորտում գործող բոլոր սուբյեկտների միջև համագործակցությունը պետք է բարձրացվի նոր մակարդակի՝ այն դարձնելով էլ ավելի արդյունավետ:

16 сентября: значимость национальных стандартов
11 сентября 2024 года, накануне Всемирного дня охраны озонового слоя, в Национальном университете архитектуры и строительства Армении состоялось коллегиальное обсуждение на тему «Важность национальных стандартов». Мероприятие было организовано совместно с Министерством окружающей среды, Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО) и Национальным университетом архитектуры и строительства Армении. В конференции приняли участие около 35 представителей профессионального сообщества: профессора, специалисты по холодильному оборудованию и кондиционированию воздуха, эксперты, студенты и аспиранты.
В тематической дискуссии приняли участие заместитель директора Национального органа по стандартизации и метрологии г-н Айк Зейналян и специалист отдела стандартизации и утверждения типа средств измерений г-жа Лусине Хачатрян, заведующая кафедрой теплогазоснабжения и вентиляции Национального университета архитектуры и строительства Армении г-жа Анна Карамян, председатель Совета Холодильной, отопительной, климатической  инженерной армянской ассоциации г-н Артур Арутюнян и старший инженер международного аэропорта «Звартноц» г-н Саша Мкртчян.
Церемония открытия началась с приветственного слова Национального уполномоченного по вопросам охраны озонового слоя г-жи Лианы Каграманян, которая представила цели и ожидания конференции.
Г-жа Лусине Хачатрян выступила с презентацией, в которой рассказала о процессах разработки, принятия и утверждения национальных стандартов, а также о процедурах их закупки. Она особо отметила значимость принятия АСТ ИСО 22712-2024 «Холодильные системы и тепловые насосы. Компетентность персонала», локализованного в рамках проекта «Дополнительные мероприятия по поддержанию энергоэффективности в секторе обслуживания холодильного оборудования Армении», совместно реализуемого Министерством окружающей среды и ЮНИДО, и объяснила механизмы оценки правомочности, предусмотренные данным стандартом.
Во время интерактивной дискуссии обсуждались вопросы взаимосвязи между сохранением озонового слоя и стандартами, а также эффективность современных технологических решений в области холодильного оборудования и кондиционирования воздуха. Также были рассмотрены международные примеры применения представленных стандартов.
В завершение встречи участники подчеркнули необходимость усиления сотрудничества между всеми субъектами отрасли для повышения его эффективности.