Սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին տեղի է ունեցել Օզոնային շերտի պահպանության միջազգային օրվան նվիրված հերթական միջոցառումը Երևանի, Արմավիրի և Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջներում:
Այդ ուսումնական հաստատություններում Շրջակա միջավայրի և ԿԳՄՍ նախարարությունների միջև կնքված փոխըմբռման հուշագրի հիման վրա «ՀՔՖԱ-ների փուլային փոխարինում» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում դեռևս 2018 թվականին իրականցվել էին դասասենյակների և արհեստանոցների վերազինում, դասախոսական անձնակազմի վերապատրաստում, իսկ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով ձևավորված աշխատանքային խմբի կողմից 2019 թվականին մշակվել էին չափորոշիչներ, որից հետո մասնագիտությունների ցանկում կառավարության որոշմամբ ավելացել էր «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտությունը: Արդեն 2019 թ.-ից տարածաշրջանային երեք պետական քոլեջներում իրականացվում է ընդունելություն:
«Սառնարանային տնտեսություն» բաժնի 1-ին և 2-րդ կուրսերի ուսանողների հետ հանդիպել են Օզոնի ծրագրի փորձագետները։ Հանդիպումներին մասնակցել է շուրջ 60 ուսանող: Օզոնային շերտի հարցերով համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը խոսել է «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտության արդիականության, պահանջարկի ու կարևորության մասին՝ շեշտելով սառնարանային ոլորտի բացասական մեծ ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա:
Հանդիպումներն ամփոփվել է Օզոնի քարտուղարության կողմից մշակված վիկտորինայով և ուսանողներին Շրջակա միջավայրի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Օզոնեքշն ծրագրի կողմից մշակված և Օզոնի ծրագրի կողմից տեղայնացված «Դյուրավառ սառնագենտներով աշխատելու առաջատար փորձ» համառոտ ուղեցույցի տրամադրումով:

SEPTEMBER 16: Meeting with Students of Three Regional Colleges
Meeting with students took place on 17-18 September 2020 in Yerevan, Armavir and Ararat Regional State Colleges under the auspices of the World Ozone Day .
In 2018 in these educational institutions classrooms were supplied with multimedia equipment, workshops - with relevant Recovery and Recycling tools, and in 2020 training of professors was carried out within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the Ministries of Environment and Education under the «HCFС Phase-out II» project (UNDP/UNEP). In 2019 educational standards were developed by the working group established by the order of the Minister of Education and Science when the new specialty «Refrigeration Systems» was added to the list of professions approved by the Government Decision, and the admission has been carried out since 2019 in three regional state colleges.
Ozone project representatives met with about 60 students of the 1st and 2nd year of the «Refrigeration Systems» specialty. National Ozone Focal Point, Liana Ghahramanyan spoke about the topicality, demand and efficiency of the «Refrigeration Systems» profession, emphasizing the negative impact of the refrigeration sector on the environment if not duly attended and maintained.
The meetings were concluded with a quiz developed by the Ozone Secretariat and students were provided with a brief guide on  «Leading Experience Working with Flammable Refrigerants» developed by the UN Environmental Program and adopted in Armenian.