2020 թվականի դեկտեմբերի 24-25-ին Բյուրականի «Ամբերդ» հյուրանոցում տեղի ունեցավ «ՀՔՖԱ-ների փուլային փոխարինում» ծրագրի 2-րդ փուլի շրջանակներում կազմակերպված շահագրգիռ կողմերի 2020 թվականի տարեկան ամփոփիչ հանդիպումը, որին մասնակցում էին շրջակա միջավայրի նախարարության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության, էկոնոմիկայի նախարարության Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնի, Քաղաքաշինության կոմիտեի շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, Հայաստանի սառնարանային ասոցացիայի անդամներ և Օզոնի ծրագրի փորձագետներ։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև շրաջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Աննա Մազմանյանը և ՄԱԱԶԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Անահիտ Սիմոնայանը, ովքեր հանդես եկան ողջույնի խոսքով: Մասնակիցներին տեսաուղերձով ողջունեց նաև ՄԱՇՄԾ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի օզոնային տարածաշրջանային ցանցի համակարգող Հալվարթ Քյոփենը՝ իր շնորհակալությունը հայտնելով շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիրներին սերտ համագործակցության և նախաձեռնողականության համար:
Միջոցառումը մեկնարկեց «ՀՔՖԱ-ների փուլային փոխարինում» ծրագրի 2-րդ փուլի շրջանակներում իրականացված միջոցառումների ներկայացմամբ, որին հաջորդեցին «ՀՔՖԱ-ների փուլային փոխարինում» ծրագրի 3-րդ փուլի շրջանակներում իրականացվելիք միջոցառումների նախագծի մշակման աշխատանքային քննարկումները:
Առաջին օրվա քննարկումներն սկսվեցին օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանի ելույթով, ով ներկայացրեց հանդիպման նպատակները և քննարկվելիք ոլորտային ենթաբաժինները՝ յուրաքանչյուրում ծավալված գործունեությամբ հանդերձ: Դրանք էին.
- Սառնամատակարարման և օդորակման ոլորտ,
- Մաքսային ոլորտ,
- Օրենսդրություն,
- Գիտահետազոտական ոլորտ,
- Իրազեկում:
Երկրորդ օրվա քննարկումներն ավարտվեցին առաջարկությունների ներկայացմամբ, որոնք վերաբերում էին հետևյալին՝
- ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ ընդլայնել միջին մասնագիտական կրթական կենտրոնների աշխարհագրությունը,
- համագործակցել ՀՀ Քաղաքաշինության կոմիտեի նորմատիվատեխնիկական բաժնի հետ, մշակել իրազեկման ռազմավարություն սպառողների տեղեկացվածության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով,
- կազմակերպել կլոր սեղան քննարկումներ սառնարանային ասոցիացիայի գործունեությանը խթանելու համար,
- շարունակել մաքսային ծառայողների վերապատրաստման դասընթացները:
Հնչեցված առաջարկություններն արձանագրվեցին՝ Օզոնի ծրագրի 2021 թվականի աշխատանքային ծրագրում ընդգրկելու նպատակով:

Wrap-up Stakeholder Meeting 2020
On 24-25 December, 2020 the Wrap-up Stakeholder Meeting was held in Byurakan in the framework of HCFC Phase-out project (Phase II). The meeting was attended by the representatives of the Ministry of Environment, the Ministry of Emergency Situations, the Ministry of Economy, the National Body for Standards and Metrology, the Urban Development Committee, the relevant departments, members of the Armenian Refrigeration Association, and the National Ozone Unit experts.
Deputy Minister of Environment Anna Mazmanyan and UNIDO Country Representative Anahit Simonyan welcomed the participants. In his video message, Halvart Koppen, Regional Coordinator of the ECA Network, expressed his gratitude to the stakeholders for their close cooperation and initiatives.
The event started with the presentation of the activities carried out during the II phase of HCFC Phase-out project, followed by the working discussions on the draft activities to be implemented within the framework of the III phase of HCFC Phase-out project.
On the first day Liana Ghahramanyan, National Ozone Focal Point, presented the goals of the meeting, the sectoral subdivisions to be discussed and the relevant activities carried out in each of them.  They included the following sectors:
• RAC
• Customs
• Legislation
• Research
• Awareness.
The discussions of the draft HPMP Stage III on the second day were concluded with the presentation of the following recommendations:
• Expand the geography of secondary vocational education centers together with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport;
• Establish close cooperation with the normative-technical department of the RA Urban Development Committee,
• Develop an awareness-raising strategy to increase consumer awareness;
• Organize round table discussions with RAC Association of Armenia to promote its activities;
• Continue training of customs officers.
The recommendations developed by the participants are to be considered in the draft HPMP Stage III Project  and included in the 2021 Work Plan of the National Ozone Unit