2021 թվականի դեկտեմբերի 16-17-ին տեղի ունեցավ Շրջակա միջավայրի նախարարության Օզոնային շերտի պահպանության ծրագրի տարեվերջյան ամփոփիչ հանդիպումը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Աննա Մազմանյանը, ՄԱԱԶԿ ծրագրի համակարգող Ռոդիկա Իվանը, Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային ցանցի համակարգող Հալվարթ Քոփենը, ՄԱԱԶԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Անահիտ Սիմոնյանը, Օզոնային շերտի ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը:
Խոսնակներն իրենց ոգևորությունը հայտնեցին մասնակիցը լինելու հաշվետվողական բնույթ կրող շահագրգիռ կողմերի հանդիպմանը, որն անդրադառնում էր Օզոնային շերտի պահպանության ծրագրի տարեկան գործունեությանը, KIP ծրագրի ակնկալվող մեկնարկին և HPMP-III ծրագրի փաստաթղթի հաստատմանը:
Երկօրյա հանդիպմանը քննարկվեցին 2021 թվականի ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունքներն ու դրանց ընթացքը, որոնք անդրադառնում էին օրենսդրական բարեփոխումներին, սառնամատակարարման և օդորակման ոլորտի մասնագետների, ինչպես նաև կրթական ոլորտի մի շարք դասախոսների վերապատրաստմանը, սառնարանային տնտեսություններում նոր տեխնոլոգիաների կիրառմանը, Հայաստանի սառնարանային ասոցիացիայի գործունեությանը, եվրոպական որոշ ստանդարտների տեղայնացմանը, «Կանաչ մաքսատուն» միջազգային նախաձեռնությանը և դրա ենթատեքտում կնքված եռակողմ հուշագրին, օզոնային շերտի պահպանության միջազգային օրվան նվիրված միջոցառումներին, օզոնաքայքայիչ նյութերի ներմուծման/արտահանման լիցենզավորման էլեկտրոնային համակարգին և այլ հարցերի:
Հանդիպման ավարտին արձանագրվեցին մի շարք կարևոր առաջարկներ, որոնք վերաբերում էին իրազեկվածության բարձրացմանը օրենսդրական փոփոխությունների մասով և առհասարակ օզոնային շերտի պահպանության վերաբերյալ, արդյունավետ համագործակցությունների շարունակելիությանն ու նոր համագործակցություներին, տեղեկատվական նոր հարթակների ընդգրկմանը տարեկան միջոցառումներում, ՍՈՋՊ ոլորտի գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված կարիքների գնահատմանը:
Հնչեցված առաջարկները կներառվեն Օզոնային շերտի պահպանության ծրագրի 2022 թվականի աշխատանքային ծրագրում:

16-17 декабря 2021 года состоялось итоговое совещание заинтересованных сторон программы по озону Министерства окружающей среды Республики Армения.
С приветственными словами выступили заместитель министра окружающей среды г-жа Анна Мазманян, координатор программы ЮНИДО г-жа Родика Иван, координатор региональной сети Европы и Центральная Азии г-н Халварт Коппен, представитель ЮНИДО в Армении г-жа Анаит Симонян, национальный координатор Программы по озону г-жа Лиана Каграманян.
Выступавшие выразили удовлетворение по поводу участия в заседании, на котором основное внимание уделялось годовой деятельности программы, ожидаемому запуску проекта KIP и утверждению проектного документа III этапа проекта «Поэтапная замена ГХФУ».
В ходе встречи были обсуждены итоги проделанной работы в 2021 году, включая законодательные реформы, переподготовку специалистов системы охлаждения и кондиционирования воздуха, а также ряда преподавателей средне-профессиональных учреждений, использование новых технологий в холодильных установках, деятельность Холодильной ассоциациии Армении, адаптацию некоторых европейских стандартов, международную инициативу «Зеленая таможня» и трехсторонний меморандум, подписанный в ее контексте, мероприятия, посвященные Международному дню охраны озонового слоя, электронную система лицензирования импорта / экспорта ОРВ и другие вопросы.
В конце встречи был разработан ряд важных рекомендаций, которые касались повышения осведомленности об изменениях законодательства, защиты озонового слоя в целом, совместного создания и продолжения успешного сотрудничества, использования новых информационных платформ, оценки потребностей для повышения эффективности сектора системы охлаждения и кондиционирования воздуха.