2025 թվականի փետրվարի 13-ին և 14-ին Շրջակա միջավայրի նախարարության՝ ՄԱԿ-ի Շրջակա միջավայրի ծրագրի (UNEP) և Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (UNIDO) հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում անցկացվել է շահագրգիռ կողմերի հանդիպում, որի նպատակն էր ներկայացնել 2024 թվականի ընթացքում ձեռնարկված միջոցառումները և 2025 թվականի համար հաստատված ծրագրային ուղղություները:
Հանդիպմանը մասնակցում էին շրջակա միջավայրի և տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, նախարարությունների, պետական եկամուտների կոմիտեի, Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնի ներկայացուցիչները, Երևան քաղաքի, Արարատի, Արմավիրի և Տավուշի մարզային որոշ քոլեջների տնօրեններ և դասախոսներ, ՍՕՋԻ հայկական ասոցիացիայի անդամները, ոլորտի տնտեսավարողները և «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետները:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՄԱՇՄԾ (UNEP) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային համակարգող Հալվարթ Քյոփենը, ՄԱԱԶԿ (UNIDO) արդյունաբերական զարգացման մասնագետ Էլենա Միչևան, Հայաստանում ՄԱԱԶԿ ներկայացուցիչ Ժիրայր Էդիլյանը, ՇՄՆ մթնոլորտային օդի քաղաքականության վարչության պետ Արփինե Փանոյանը և օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը։ Հանդիպման առաջին օրը ներկայացվեց 2024 թվականի ընթացքում ծրագրերի շրջանակներում իրականացված գործողությունները: Մասնավորապես՝ «Ինստիտուցիոնալ հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի համատեքստում խոսվեց մշակված իրավական ակտերը, Մոնրեալի արձանագրությամբ կարգավորվող նյութերի սպառման տվյալների ճշգրիտ և ժամանակին հավաքագրումն ու հաշվետվությունների ներկայացումը, շահագրգիռ կողմերի միջև համագործակցության ամրապնդմանն ու իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները և այլ թեմաներ:
Այնուհետև՝ «Օգտագործված կամ անցանկալի կարգավորվող նյութերի տվյալների գույքգրման նախապատրաստում» և «Էներգաարդյունավետության լրացուցիչ միջոցառումներ սառնամատակարարման ոլորտում» ծրագրերի համատեքստում անդրադարձ կատարվեց Հայաստանում էներգաարդյունավետության և թափոնների կառավարման քաղաքականություններին, ոլորտների իրավակարգավորումներին, Հայաստանում առկա տեխնոլոգիական պոտենցիալին, ինչպես նաև ծրագրերի շրջանակներում տվյալների հավաքագրման ընթացքին ու արդյունքներին:
Հաջորդ օրը՝ փետրվարի 14-ին, մասնակիցներին ներկայացվեց «Կիգալիի փոփոխության իրականացման ծրագիր. հիդրոֆտորածխածինների փուլային կրճատում» ծրագրի 1-ին փուլի գործողությունները 2025 թվականի կտրվածքով. օրենսդրական դաշտի ամրապնդում, սառնամատակարարման ոլորտի համակարգման տեխնիկական, մասնագիտական և իրավապահ մարմինների կարողությունների հզորացում և այլն:
Հանդիպման ավարտին անդրադարձ արվեց «Հիդրոքլորֆտորածխածինների փուլային փոխարինում. 3-րդ փուլ» ծրագրային փաստաթղթին, որը ներկայացվել է Գործադիր կոմիտեի 96-րդ նիստին՝ հաստատման, և իրականացվելիք գործողությունների շրջանակներում շահագրգիռ կողմերի հետ կապերի ամրապնդմանը՝ ծրագրերում համագործակցային ներգրավվածության ակնկալիքով:

Stakeholder Meeting 2025
On February 13 and 14, 2025, a stakeholder meeting was held within the framework of the projects implemented jointly by the Ministry of Environment, the United Nations Environment Program (UNEP) and the Industrial Development Organization (UNIDO). The meeting focused on sharing the achievements of 2024 and presenting the approved project directions for 2025.
The meeting was attended by representatives of the Ministry of Environment, Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, State Revenue Committee, National Body for Standardization and Metrology, directors and trainers of Yerevan, Arara, Armavir and Tavush Regional Colleges, members of the RAHEA, private sector representatives, and experts from the National Ozone Unit.
Welcoming remarks were made by Mr Halvart Köppen, UNEP Regional Coordinator for Europe and Central Asia, Ms Elena Micheva, UNIDO Industrial Development Specialist, Mr Zhirayr Edilyan, UNIDO Country Representative in Armenia, Ms Arpine Panoyan, Head of the Atmospheric Air Policy Department of the Ministry of Environment, and Ms Liana Ghahramanyan, National Ozone Focal Point.
On the first day of the meeting, the actions carried out within the framework of the projects during 2024 were presented. Specifically, within the framework of the "Institutional Strengthening and Capacity Building" program, discussions covered the development of legal acts, the accurate and timely collection of consumption data for substances controlled by the Montreal Protocol, the submission of reports, initiatives to enhance stakeholder collaboration, awareness-raising efforts, and other relevant topics.
Subsequently, within the frameworks of the "Preparation of Inventory of Banks of Used or Unwanted Controlled Substances" and "Additional activities for maintaining energy-efficiency in the refrigeration servicing sector" projects, discussions covered energy efficiency and waste management policies in Armenia, sectoral regulations, the existing technological potential in the country, as well as the process and results of data collection under these projects.
On the following day, February 14, participants were presented with KIP Stage I activities which included strengthening the legislative framework, enhancing the technical, professional, and law enforcement capacities in the refrigeration sector, and more.
At the conclusion of the meeting, discussions focused on the HPMP Stage III project document, which was submitted for approval to the 96th exCom. The discussion also emphasized strengthening connections with stakeholders within the framework of planned actions, with the expectation of collaborative engagement in the projects.