Շահագրգիռ կողմերի հանդիպում՝ նվիրված «Էներգասպառող սարքվածքների էներգետիկ արդյունավետությանը ներկայացվող պահանջների մասին» տեխնիկական կանոնակարգի քննարկմանը
16.12.2024
2024 թվականի դեկտեմբերի 16-ին «Էներգաարդյունավետության լրացուցիչ միջոցառումներ սառնամատակարարման ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում տեղի է ունեցել շահագրգիռ կողմերի հանդիպում՝ նվիրված «Էներգասպառող սարքվածքների էներգետիկ արդյունավետությանը ներկայացվող պահանջների մասին» տեխնիկական կանոնակարգի (ԵԱՏՄ իրավակարգավորումներ) կիրառմանը և ուժի մեջ մտնելուն:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիակայի նախարարության, Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև «Էներգաարդյունավետության լրացուցիչ միջոցառումներ սառնամատակարարման ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում ձևավորված աշխատանքային խմբի անդամները:
Քննարկումը ծավալվել է տեխնիկական կանոնակարգի՝ միջազգային պահանջներին  համապատասխանելու, ինչպես նաև Հայաստանում դրա կիրառման և ներդրման հնարավորություններին և ժամանակացույցին: Անդրադարձ է կատարվել նաև կանոնակարգի ներդրման մասնագիտական շրջանակին, դրա պոտենցիալին, փուլային ներդրման նպատակահարմարությանը, առանց ներդրման և կիրառման շրջակա միջավայրի վրա ոլորտի բացասական ազդեցությանը:
Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչը նշել է այն ռիսկերը, որոնց հետևանքով տեխնիկական կանոնակարգի ուժի մեջ մտնելու գործընթացը կարող է կրկին հետաձգվել մինչև 2028 թվականը ներառյալ՝ նկատի ունենալով ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև կոնսենսուսի բացակայությունը:
Հանդիպումն ամփոփվել է կողմերի միջև պայմանավորվածությամբ՝ կանոնակարգի կիրառման հետագա գործընթացի վերաբերյալ տեղեկատվության պարբերական տրամադրում շահարգրգիռների շրջանակում՝ հասկանալու համար հնարավոր լուծումները և իրավաչափ ու օրինական միջամտությունների հանարավորությունները:
Բացի այս, Օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը 2024 թվականի դեկտեմեբրի 19-ին մասնակցել է ԵԱՏՄ 048/2019 տեխնիկական կանոնակարգի աշխատանքային խմբի հերթական նիստին՝ ներկայացնելով շրջակա միջավայրի նախարարության դիրքորոշումը:

16 декабря 2024 года в рамках проекта «Дополнительные мероприятия по поддержанию энергоэффективности в секторе обслуживания холодильного оборудования Армении» состоялось совещание заинтересованных сторон, посвященное применению и вступлению в силу технического регламента «О требованиях к энергетической эффективности энергопотребляющих устройств» (нормативные правовые акты ЕАЭС).
В заседании приняли участие представители Министерства экономики РА, Инспекционного органа по надзору за рынком, а также члены рабочей группы, созданной в рамках указанного проекта.
В ходе обсуждений рассматривались вопросы соответствия технического регламента международным требованиям, а также сроки и возможности его внедрения в Армении.
Особое внимание было уделено профессиональным аспектам реализации регламента, его потенциалу, целесообразности поэтапного внедрения, а также негативным экологическим последствиям, которые могут возникнуть при отсутствии надлежащего контроля и соблюдения требований.
Представитель Министерства экономики отметил риски, которые могут повлечь за собой очередное откладывание процесса вступления в силу технического регламента до 2028 года включительно, учитывая отсутствие консенсуса среди государств-членов ЕАЭС.
По итогам встречи стороны договорились о регулярном информировании заинтересованных участников о ходе реализации регламента, что позволит обеспечить понимание возможных решений и механизмов правового регулирования.
Далее, 19 декабря 2024 года национальный координатор по вопросам сохранения озонового слоя Лиана Каграманян приняла участие в очередном заседании Рабочей группы по техническому регламенту ЕАЭС 048/2019, где она представила позицию Министерства окружающей среды.