Շահագրգիռ կողմերի հանդիպում՝ նվիրված «Էներգասպառող սարքվածքների էներգետիկ արդյունավետությանը ներկայացվող պահանջների մասին» տեխնիկական կանոնակարգի քննարկմանը
16.12.2024
2024 թվականի դեկտեմբերի 16-ին «Էներգաարդյունավետության լրացուցիչ միջոցառումներ սառնամատակարարման ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում տեղի է ունեցել շահագրգիռ կողմերի հանդիպում՝ նվիրված «Էներգասպառող սարքվածքների էներգետիկ արդյունավետությանը ներկայացվող պահանջների մասին» տեխնիկական կանոնակարգի (ԵԱՏՄ իրավակարգավորումներ) կիրառմանը և ուժի մեջ մտնելուն:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ էկոնոմիակայի նախարարության, Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև «Էներգաարդյունավետության լրացուցիչ միջոցառումներ սառնամատակարարման ոլորտում» ծրագրի շրջանակներում ձևավորված աշխատանքային խմբի անդամները:
Քննարկումը ծավալվել է տեխնիկական կանոնակարգի՝ միջազգային պահանջներին  համապատասխանելու, ինչպես նաև Հայաստանում դրա կիրառման և ներդրման հնարավորություններին և ժամանակացույցին: Անդրադարձ է կատարվել նաև կանոնակարգի ներդրման մասնագիտական շրջանակին, դրա պոտենցիալին, փուլային ներդրման նպատակահարմարությանը, առանց ներդրման և կիրառման շրջակա միջավայրի վրա ոլորտի բացասական ազդեցությանը:
Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչը նշել է այն ռիսկերը, որոնց հետևանքով տեխնիկական կանոնակարգի ուժի մեջ մտնելու գործընթացը կարող է կրկին հետաձգվել մինչև 2028 թվականը ներառյալ՝ նկատի ունենալով ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև կոնսենսուսի բացակայությունը:
Հանդիպումն ամփոփվել է կողմերի միջև պայմանավորվածությամբ՝ կանոնակարգի կիրառման հետագա գործընթացի վերաբերյալ տեղեկատվության պարբերական տրամադրում շահարգրգիռների շրջանակում՝ հասկանալու համար հնարավոր լուծումները և իրավաչափ ու օրինական միջամտությունների հանարավորությունները:
Բացի այս, Օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը 2024 թվականի դեկտեմեբրի 19-ին մասնակցել է ԵԱՏՄ 048/2019 տեխնիկական կանոնակարգի աշխատանքային խմբի հերթական նիստին՝ ներկայացնելով շրջակա միջավայրի նախարարության դիրքորոշումը:

On December 16, 2024, within the framework of the "Additional activities for maintaining energy-efficiency in the refrigeration servicing sector" project, a stakeholder meeting was held, dedicated to the application and entry into force of the technical regulation on "Energy Efficiency Requirements for Energy-Consuming Equipment" (EAEU regulations).
The meeting was attended by representatives of the Ministry of Economy of Armenia, the Market Surveillance Inspection Body, as well as members of the working group formed within the "Additional activities for maintaining energy-efficiency in the refrigeration servicing sector" project.
The discussion focused on ensuring the technical regulation aligns with international standards, as well as exploring the prospects and timeline for its adoption and implementation in Armenia. Consideration was also given to the professional scope required for the regulation's introduction, its potential benefits, the appropriateness of phased implementation, and the negative environmental impact of not implementing the regulation in the sector.
A representative of the Ministry of Economy emphasized the risks associated with the potential delay of the regulation's enforcement until 2028, particularly due to the absence of consensus among the EAEU member states.
The meeting concluded with an agreement to regularly provide stakeholders with updated information regarding the ongoing process of the regulation’s application. This exchange of information will help identify possible solutions and explore legal and procedural interventions.
Furthermore, on December 19, 2024, Liana Ghahramanyan, the National Ozone Focal Point, participated in the working group meeting on EAEU 048/2019 Technical Regulation, presenting the position of the Ministry of Environment.