Շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության կողմից իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում, Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնի հետ համագործակցությամբ կազմվել է «Ստանդարտացումը սառնամատակարարման և օդորակման ոլորտում» ձեռնարկը:
Նախորդիվ, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում տեղի ունեցած «Ազգային ստանդարտների կարևորությունը» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ, որին մասնակցում էին նաև մասնագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ՝ դասախոսներ, սառնարանային և օդորակման ոլորտի մասնագետներ, փորձագետներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ, անդրադարձ էր կատարվել օզոնային շերտի պահպանության և ստանդարտների միջև կապին, դրանց կիրառմանը սառնամատակարարման ոլորտում:
Արդյունքում առաջարկվել էր մշակել ստանդարտացման վերաբերյալ ձեռնարկ, որտեղ համառոտ ներկայացված կլինեն սառնամատակարարման ոլորտում կիրառվող ստանդարտների դերը, ստանդարտների տեսակները, դրանց ձեռք բերման և կիրառման կարգը: Քոլեջների ներկայացուցիչները նույնպես կարևորել էին ձեռնարկի անհրաժեշտությունը նշելով, որ ուսումնական ծրագրերում խոսվում է ստանդարտների մասին, սակայն տեղեկությունը բավարար չէ։

В рамках проекта «Институциональное укрепление и наращивание потенциала», реализуемого Министерством окружающей среды и Организацией Объединённых Наций по промышленному развитию (ЮНИДО), совместно с Национальным органом по стандартизации и метрологии было разработано справочник «Стандартизация в секторе холодоснабжения и кондиционирования воздуха».
Ранее, в ходе панельной дискуссии «Значение национальных стандартов», прошедшей в Национальном университете архитектуры и строительства Армении, в которой приняли участие представители профессионального сообщества - преподаватели, специалисты по холодильной технике и кондиционированию воздуха, эксперты, студенты и аспиранты - обсуждалась связь между сохранением озонового слоя и стандартами, а также особенности их применения в холодильном секторе.
В результате было предложено разработать справочник по стандартизации, в котором кратко будут изложены роль стандартов, используемых в холодильном секторе, их виды, порядок получения и применения. Представители колледжей также подчеркнули необходимость создания такого документа, отметив, что несмотря на наличие упоминаний о стандартах в учебных программах, информации по теме недостаточно.