Շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության կողմից իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում, Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնի հետ համագործակցությամբ կազմվել է «Ստանդարտացումը սառնամատակարարման և օդորակման ոլորտում» ձեռնարկը:
Նախորդիվ, Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում տեղի ունեցած «Ազգային ստանդարտների կարևորությունը» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ, որին մասնակցում էին նաև մասնագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ՝ դասախոսներ, սառնարանային և օդորակման ոլորտի մասնագետներ, փորձագետներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ, անդրադարձ էր կատարվել օզոնային շերտի պահպանության և ստանդարտների միջև կապին, դրանց կիրառմանը սառնամատակարարման ոլորտում:
Արդյունքում առաջարկվել էր մշակել ստանդարտացման վերաբերյալ ձեռնարկ, որտեղ համառոտ ներկայացված կլինեն սառնամատակարարման ոլորտում կիրառվող ստանդարտների դերը, ստանդարտների տեսակները, դրանց ձեռք բերման և կիրառման կարգը: Քոլեջների ներկայացուցիչները նույնպես կարևորել էին ձեռնարկի անհրաժեշտությունը նշելով, որ ուսումնական ծրագրերում խոսվում է ստանդարտների մասին, սակայն տեղեկությունը բավարար չէ։

The handbook titled "Standardization in the Field of Refrigeration and Air Conditioning" has been developed within the framework of the "Institutional Strengthening and Capacity Building" project implemented by the Ministry of Environment and the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), and in collaboration with the National Body for Standardization and Metrology.
Previously, during the panel discussion on the importance of national standards held at the National University of Architecture and Construction of Armenia, which was also attended by representatives of the professional community, including lecturers, RAC specialists, experts, students, and PhD candidates, the link between ozone layer protection and standards, as well as their application in the refrigeration sector, was addressed.
As a result, a proposal was made to develop a handbook on standardization that would briefly present the role of standards used in the refrigeration sector, the types of standards, and the procedures for obtaining and applying them. College representatives also emphasized the necessity of such a handbook, noting that while standards are mentioned in the curricula, the available information is insufficient.