Շրջակա միջավայրի նախարարությունը Մոնրեալի արձանագրությամբ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարման շրջանակներում 2022 թվականի մարտի 15-ին նախաձեռնել էր օզոնային շերտը քայքայող նյութերի և հիդրոֆտորածխածինների փաստացի ներմուծման, արտահանման և տարանցիկ փոխադրման, ինչպես նաև նախարարության կողմից տրամադրված ներմուծման, արտահանման լիցենզիաների համեմատական վերլուծություն:
Այս նպատակով քննարկմանը հրավիրվել էին Շրջակա միջավայրի նախարարության Մթնոլորտային քաղաքականության վարչության, Թափոնների և մթնոլորտ արտանետումների կառավարման վարչության, Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչներ և «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետներ:
Հանդիպման ընթացքում իրականացվեց խաչաձև ստուգում նախարարության կողմից տրամադրված ներմուծման, արտահանման լիցենզիաների և մաքսային ծառայության կողմից տրամադրված տվյալների միջև, ինչի արդյունքում արձանագրվեց տվյալների համապատասխանություն, բացառությամբ ՀՖԱ 134A-ի առումով, որտեղ ի հայտ եկան աննշան շեղումներ, որոնք պայմանավորված են ՀՖԱ-ների կարգավորիչ միջոցների 2021 թ-ի ապրիլի 18-ից ուժի մեջ մտնելու հանգամանքով. մինչ այդ ներկրումը երկիր եղել է առանց լիցենզավորման:
Քննարկվել է նաև ԵԱՏՄ օրենսդրությամբ սահմանված հաշվետվության ձևաչափի և ներպետական օրենսդրությամբ սահմանված հաշվետվության ձևաչափի ներդաշնակեցման անհրաժեշտությունը և հաշվետվությունների հաշվառման գրանցամատյանում համարժեք փոփոխությունների նպատակահարմարությունը: Որոշում կայացվեց երկշաբաթյա ժամկետում կազմել համապատասխան իրավական ակտերի նախագծերը:

On March 15, 2022, the Ministry of Environment, within the framework of international commitments under the Montreal Protocol, initiated a comparative analysis of the actual imports, exports and transit shipments of ODSs and HFCs, and import and export licenses issued by the Ministry in 2021.
For this purpose, representatives of the Atmospheric Policy Department, Waste and Atmospheric Emissions Management Department of the Ministry of Environment, the State Revenue Committee and NOU experts were invited to the discussion.
During the meeting cross-checking of import and export licenses issued by the Ministry against data provided by the Customs Service was carried out. The data were consistent, except for HFC 134A, where minor deviations due to the fact that HFC regulations came into force on April 18, 2021 only.
The need for harmonization of the reporting procedure defined by the EEU legislation, the reporting procedure defined by the national legislation, and the urgency of the relevant changes in the log-book were also discussed. In conclusion, a decision was taken to draft the relevant legal acts within two weeks.