2022թ.-ի հունիսի 11-ին «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագիրը Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Մաքսային վարչարարություն» մագիստրոսական ծրագրի «Կանաչ մաքսատուն» առարկան սովորող ուսանողների համար կազմակերպել էր ճանաչողական այց ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Ամբերդ» օզոնաչափական դիտակայան:
Օզոնային շերտի պահպանության հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը ուսանողներին իրազեկեց օզոնային շերտի կարևորության, արևի վտանագավոր ՈՒՄ ճառագայթներից պաշտպանվելու անհրաժեշտության, ոլորտի իրավակարգավորումների՝ մասնավորապես «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» Վիեննայի կոնվեցիայի, «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության և վերջինից բխող Կիգալիի փոփոխության մասին։
Եղանակային անբարենպաստ պայմաններից ելնելով մասնակիցներին հնարավորություն չընձեռվեց կատարել օզոնաչափական դիտարկում տարածաշրջանում միակը հանդիսացող Դոբսոնի սպեկտրոֆոտոմետրի միջոցով, սակայն կայանի մասնագետը տեղում մանրամասն ներկայացրեց իրականացվող չափումների, ստացված տվյալների կարևորությունը և դրանք միջազգային ցանց ներկայացնելու ընթացակարգը:
Հասարակության պաշտպանվածության աստիճանի բարձրացման նպատակով «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը մշակում է ՈՒՄԻ (ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման ինդեքս) ամենօրյա կանխատեսումներ, որոնք յուրաքանչյուր աշխատանքային օր հրապարակվում են «Օզոնայիին շերտի պահպանություն» ծրագրի կայքէջում, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերում՝ Ֆեյսբուքում և Ինսթագրամում։

11 июня 2022 года Программа по озону организовалa ознакомительную поездку на озонометрическую станцию «Амберд» Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды РА для студентов Ереванского государственного экономического университета, обучающихся по магистерской программе «Таможенное дело» в рамках предмета «Зеленая таможня».
Национальный уполномоченный по вопросам озонового слоя в РА Лиана Каграманян познакомила студентов с такими вопросами, как важность озонового слоя, необходимость защиты от опасных ультрафиолетовых лучей солнца, нормативно правовых актов в сфере защиты озонового слоя, в частности, Венской конвенции об охране озонового слоя, Монреальском протоколе по веществам разрушающим озоновый слой и Кигалийской поправке к Монреальскому протоколу.
Из-за неблагоприятных погодных условий участникам не предоставилась возможность провести озонометрические наблюдения с помощью единственного в регионе спектрофотометра Добсона, но специалист станции подробно рассказал, как это делается, представив важность выполненных измерений, полученных данных и порядок их представления в международную сеть.
Для повышения уровня защищенности населения Центр гидрометеорологии и мониторинга разрабатывает ежедневные прогнозы индекса УФИ, которые каждый рабочий день публикуются на сайте Программы по озону, а также на официальных аккаунтах в социальных сетях (Facebook и Instagram).