Սեպտեմբերի 13-ին Օզոնային շերտի պահպանության միջազգային օրվա շրջանակներում «ԳՐԻՆԿՈ» ընկերությունը հյուրընկալել էր Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջի «Սառնարանային տնտեսություն» մասնագիտության II և III կուրսերի ուսանողների, սեպտեմբերի 22-ին Երևանի տարածաշրջանային թիվ 2 պետական քոլեջի 15 և 27-ին Արարատի տարածաշրջանային պետական քոլեջի 10 ուսանողի:
Այցը կազմակերպվել էր շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության (ՄԱԱԶԿ) հետ համատեղ իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում:
Այցի ընթացքում ընկերության գլխավոր ճարտարագետ Արայիկ Գալստյանը ներկայացրեց կազմակերպության գործունեության հիմնական ուղղությունները, գործարկվող սառնարանային տնտեսության առանձնահատկությունները, կիրառվող եվրոպական ստանդարտներին համապատասպանող սարքավորումները, դրանց աշխատանքը և էկոլոգիապես անվտանգ պայմաններում պահպանվող մրգերի առավելությունը շուկայում տնտեսավարողների տեսանկյունից:
Ներկայում ընկերությունը ՀՀ-ում միակն է սառնարանային տնտեսության նման տեխնոլոգիայով և տեխնիկական տվյալների շնորհիվ հնարավորություն է տալիս մինչև 14 ամիս պահել խնձորը թարմ վիճակում:

On September 13, 2021, «GRINCO» LLC hosted 15 students of «Refrigeration Economy» faculty of Armavir Regional State College, on September 22, 2021 15 students of Yerevan Regional College, and on 27 September, 2021 another 15 students from Ararat Regional State College under the framework of events dedicated to the International Day for the Preservation of the Ozone Layer.
The tour was organized by the Ministry of Environment within the framework of the «Institutional Strengthening and Capacity Building» Project implemented jointly with the United Nations Industrial Development Organization (UNIDՕ).
During the tour, the chief engineer of the company Mr. Galstyan presented the outline of the company’s profile, specifics of cold storage techniques, facilities and equipment meeting the European standards, and the market advantages of environmentally safe storage of fruits for economic agents.
Currently, the company is one-of-a-kind in Armenia applying controlled atmosphere cold storage techniques allowing to keep apples fresh for up to 14 months.