2021 թ. հուլիսի 1-ին օզոնի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանն անցկացրել է դասախոսություն Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի մագիստրատուրայի ուսանողների համար «Մարդիկ և շրջակա միջավայր» դասընթացի շրջանակներում։
Դասընթացն անդրադառնում է բնապահպանական արդի սկզբունքներին ու հիմնախնդիրներին, ներառյալ կլիմայի փոփոխությանը, կենսաբազմազանության նվազմանը, ազոտի և ֆոսֆորի ցիկլի խանգարումներին, էվտրոֆիկացմանը, քիմիական աղտոտմանը (ներառյալ կայուն օրգանական աղտոտիչները, ծանր մետաղները, մասնիկները, և այլն), բնական միջավայրի դեգրադացիային (անտառների հատում, խոտհարքների փոփոխում և ջրահեռացում) և այլն:
Եվ որպես գլոբալ բնապահպանական խնդիրների լուծմանն օժանդակող ամենահաջողված օրինակ ուսանողներին ներկայացվեց Մոնրեալի արձանագրության փորձը և օզոնային շերտի վերականգնմանն ուղղված ջանքերը: Դասախոսությունն ընդգրկում էր օզոնային շերտի քայքայման գիտական հիմքերը, դրա վերականգնմանն ուղղված գլոբալ ջանքերը, ինչպես նաև միջազգային համաժողովների ընթացքում կատարված աշխատանքներն ու Հայաստանի ներդրումը վերոգրյալում:
Շրջակա միջավայրի նախարության Օզոնի ծրագիրը 2005 թվականից ի վեր օգտագործում է դասախոսությունների ձևաչափը որպես խնդրի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման հաջողված գործիք:

Лекция в Американском университете Армении
1 июля 2021 года Национальный координатор по озону Лиана Каграманян прочитала лекцию в рамках дисциплины «Человек и окружающая среда». для студентов магистратуры Американского университета Армении.
Данная дисциплина предусматривает обзор экологических принципов и текущих экологических проблем, рассмотрение ключевых экологических проблем, включая изменение климата, сокращение биоразнообразия, нарушение цикла азота и фосфора, эвтрофикацию, химическое загрязнение (включая стойкие органические загрязнители, тяжелые металлы, твердые частицы, и т. д.), деградация естественной среды обитания (вырубка лесов, изменение пастбищ и осушение водно-болотных угодий) и т. д. глобальных экологических проблем.
Именно поэтому студентам был представлен успешный опыт Монреальского протокола,   благодаря глобальным усилиям которого удалось практически восстановить озоновый слой. Помимо этого студентам были представлены научные аспекты    разрушения озонового слоя,, а также работа, проделанная на международных форумах, и вклад Армении в глобальные усилия.
Программа по озону использует формат гостевых лекций как один из способов повышения осведомленности о проблеме с 2005 года.