ՄԱԿ-ի կողմից հռչակված երիտասարդության օրվան ընդառաջ՝ 2023 թվականի օգոստոսի 11-ին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում տեղի ունեցավ «Մոնրեալի արձանագրությունը ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման օրակարգի համատեքստում» հանդիպում-քննարկում ավագ դպրոցների սաների մասնակցությամբ։
Հանդիպմանը մասնակցում էին շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Դենիս Բեսեդիչը, Շրջակա միջավայրի նախարարության իրավախորհրդատու, Մոնրեալի արձանագրության ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը և Երևանի ուսումնական հաստատություններից 30 աշակերտ։
Հիշեցնենք, որ Շրջակա միջավայրի նախարարության «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագիրը ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման կազմակերպության հետ համատեղ իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ համակարգի ուժեղացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում անցկացրել էր «Խոսե՛նք բնությունից» բնապահպանական հանդիպումների շարք, որի մասնակից աշակերտներն էլ մասնակցում էին օրվա միջոցառմանը։
«Մարդկությունը ամեն ինչում կախված է երիտասարդության անսահման էներգիայից, գաղափարներից և ներդրումներից։ Եկեք այսօր և ամեն օր աջակցենք երիտասարդներին և կանգնենք նրանց կողքին՝ կերտելու արդար և կայուն աշխարհ՝ հանուն մեզ և մեր բոլորի»,-ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի խոսքերով մեկնարկեց հանդիպումը, քանզի դրանք լավագույնս են ընդգծում օրվա խորհուրդը։ Անդրադարձ կատարվեց երիտասարդների դերին բնապահպանական խնդիրների առաջադրման և դրանց լուծման համատեքստում, ներկայացվեց Միավորված ազգերի կազմակերպությունը որպես միջազգային համագործակցության, գործողությունների ներդաշնակեցման և խնդիրների լուծման ինստիտուտ, խոսվեց օզոնային շերտի պահպանության մասին Կայուն զարգացման նպատակների համատեքստում, որն էլ ամփոփվեց խաղ-վիկտորինայով:
Հանդիպման ավարտին աշակերներին շնորհվեցին մասնակցության վկայականներ և ՄԱԿ-ի գրասենյակի կողմից տրամադրված նյութեր։ Սա երկրորդ տարին էր, ինչ «Ինստիտուցիոնալ համակարգի ուժեղացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվում էր տոնին նվիրված միջոցառում:

11 августа 2023 года в зале заседаний Представительства ООН в Армении состоялась встреча на тему «Монреальский протокол в контексте Повестки дня ООН в области устойчивого развития» с участием старшеклассников, посвященная Международному дню молодежи. На встрече присутствовали заместитель министра окружающей среды Арам Меймарян, руководитель Офиса постоянного координатора ООН в Армении Деннис Беседич, юрисконсульт министерства окружающей среды, национальный координатор Монреальского протокола Лиана Каграманян и порядка 30 студентов ереванских учебных заведений.
Ранее, в рамках программы "Институциональное укрепление и наращивание потенциала", реализуемой совместно с Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию, Программа по озону Министерства окружающей среды провела ряд экологических встреч под названием "Поговорим о природе". Участники данных встреч присутствовали также не мероприятии, посвященном Международному дню молодежи.
«Человечество основано на бесконечной энергии, креативности и вкладе молодых людей везде. Давайте поддерживать молодое поколение каждый день в их стремлении создать справедливый и устойчивый мир для нас самих и для нашей планеты.». Встреча началась с этих слов Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, которые лучше всего подчеркивали послание дня. На встрече особое внимание было уделено роли молодежи в контексте освещения экологических проблем и их решения. Участникам была представлена Организация Объединенных Наций как институт международного сотрудничества и согласования действий, проблема защиты озонового слоя в контексте Целей устойчивого развития.
Встреча завершился игрой-викториной, по итогам которой участникам были вручены сертификаты об участии и материалы, предоставленные офисом ООН. Уже второй год подряд в рамках программы «Институциональное укрепление и наращивание потенциала» проводится мероприятие, посвященное Международному дню молодежи.