2023 թվականի օգոստոսի 15-ին տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում-քննարկում նվիրված ոլորտի ներպետական իրավակարգավորումներին և ՀՖԱ-ների ներկրման ընթացակարգերի փոփոխություններին: Հանդիպմանը մասնակցում էին Շրջակա միջավայրի նախարարության Մթնոլորտային քաղաքականության վարչության, Թափոնների և մթնոլորտ արտանետումների կառավարման վարչության, Պետական եկամուտների կոմիտեի, ՍՕՋԻ ասոցացիայի ներկայացուցիչներ և «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետներ:
Օրակարգային հարցերից էին «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021 թվականի մայիսի 13-ի N 754-Ն որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» որոշման նախագիծը, չափաքանակների տրամադրման կարգավորումներումառաջարկվող փոփոխությունները, ԵՏՄ անդամ պետությունների միջև թույլատվական փաստաթղթերի հիման վրա իրականացվող ապրանքների առևտրաշրջանառության հսկողության մեխանիզմները:
Օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը մասնակիցներին ներկայացրեց չափաքանակների համակարգի ներդրման ԵՄ փորձը, ինչպես նաև նախատեսվող իրավակարգավորումները՝ այլ երկրների փորձի ուսումնասիրմամբ: Քննարկումների արդյունքում հատկորոշվեց առաջիկա անելիքները ծառացած խնդիրները լուծելու նպատակով:
Հանդիպման երկրորդ մասը վերաբերում էր ՀՖԱ-ների (մաքուր նյութեր և խառնուրդներ) ներկրման ընթացակարգերի փոփոխություններին: Քննարկմանը մասնակցում էին սառեցման և օդորակման սարքավորումների և սառնագետների ներկրմամբ զբաղվող տնտեսավարողները, ովքեր հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ոչ միայն գալիք փոփոխություններին իրավական տեսանկյունից, այլ նաև Օզոնի քարտուղարկության կողմից մշակված սառնագենտային խառնուրդների հատկորոշման գործիքին ու դրա գործարկման մեխանիզմներին:

Встреча, посвященная национальному правовому регулированию отрасли и изменениям в процедурах импорта ГФУ
17.08.2023
15 августа 2023 года состоялась встреча, посвященная национальному правовому регулированию отрасли и изменениям в процедурах импорта ГФУ с участием представителей Департамента атмосферной политики, Департамента по управлению отходами и выбросами в атмосферу Министерства окружающей среды, Комитета государственных доходов, ХОКИ Армянской ассоциации и экспертов Программы по озону.
Вопросы повестки дня включали проект решения «О внесении изменений в решение Правительства Республики Армения № 754-Н от 13 мая 2021 года», предлагаемые изменения в правилах распределения квот, механизмы контроля торгового оборота товаров между государствами-членами ЕАЭС на основе разрешительных документов.
Национальный координатор по вопросам озонового слоя Лиана Каграманян представила участникам опыт ЕС по внедрению системы квотирования, а также планируемые правовые нормы, основанные на передовой практике. По итогам обсуждений участники совместно определили дальнейшие действия.
Во второй части заседания приняли участие субъекты и предприятия, занимающиеся импортом хладагентов, холодильного оборудования и оборудования для кондиционирования воздуха. Им была предоставлена возможность ознакомиться не только с предстоящими поправками к законодательству о процедурах импорта ГФУ, но также с инструментом для определения состава холодильных смесей, разработанным Секретариатом по озону.