2023 թվականի օգոստոսի 15-ին տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում-քննարկում նվիրված ոլորտի ներպետական իրավակարգավորումներին և ՀՖԱ-ների ներկրման ընթացակարգերի փոփոխություններին: Հանդիպմանը մասնակցում էին Շրջակա միջավայրի նախարարության Մթնոլորտային քաղաքականության վարչության, Թափոնների և մթնոլորտ արտանետումների կառավարման վարչության, Պետական եկամուտների կոմիտեի, ՍՕՋԻ ասոցացիայի ներկայացուցիչներ և «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագրի փորձագետներ:
Օրակարգային հարցերից էին «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021 թվականի մայիսի 13-ի N 754-Ն որոշման մեջ փոփոխություն կատարելու մասին» որոշման նախագիծը, չափաքանակների տրամադրման կարգավորումներումառաջարկվող փոփոխությունները, ԵՏՄ անդամ պետությունների միջև թույլատվական փաստաթղթերի հիման վրա իրականացվող ապրանքների առևտրաշրջանառության հսկողության մեխանիզմները:
Օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը մասնակիցներին ներկայացրեց չափաքանակների համակարգի ներդրման ԵՄ փորձը, ինչպես նաև նախատեսվող իրավակարգավորումները՝ այլ երկրների փորձի ուսումնասիրմամբ: Քննարկումների արդյունքում հատկորոշվեց առաջիկա անելիքները ծառացած խնդիրները լուծելու նպատակով:
Հանդիպման երկրորդ մասը վերաբերում էր ՀՖԱ-ների (մաքուր նյութեր և խառնուրդներ) ներկրման ընթացակարգերի փոփոխություններին: Քննարկմանը մասնակցում էին սառեցման և օդորակման սարքավորումների և սառնագետների ներկրմամբ զբաղվող տնտեսավարողները, ովքեր հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ոչ միայն գալիք փոփոխություններին իրավական տեսանկյունից, այլ նաև Օզոնի քարտուղարկության կողմից մշակված սառնագենտային խառնուրդների հատկորոշման գործիքին ու դրա գործարկման մեխանիզմներին:

On August 15, 2023, a discussion meeting dedicated to the national sectoral regulations and amendments in the HFC import procedures took place with the participation of the representatives of the Atmospheric Policy Department, Waste and Atmospheric Emissions Management Department of the Ministry of Environment, the State Revenue Committee, RAHEA association and NOU experts.
Among the issues on the agenda were the draft decision "On Making Amendments to Decision of the Government of the Republic of Armenia No. 754-N of May 13, 2021", the proposed amendments in the regulations for the quota allocation, the control mechanisms of the trade circulation of goods between the EEU member states based on permits.
The National Ozone Focal Point Ms. Liana Ghahramanyan presented to the participants the EU experience of introducing the quota system, as well as the planned legal regulations based on the best practices. Following these deliberations, the attendees jointly determined the subsequent actions to be taken.
The second session of the meeting was attended by entities and undertakings engaged in the import of refrigerants, refrigeration and air conditioning equipment. They were provided with the opportunity to familiarize themselves not only with the upcoming legal amendments on HFC import procedures, but also with the tool for mixtures and blends containing controlled substances developed by the Ozone Secretariat.