2021 թվականի սեպտեմբեր ամսից Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Մաքսային վարչարարություն» մագիստրոսական ծրագրում ընդգրկված է «Կանաչ մաքսատուն» առարկան: Առարկայի ներդրումն իրականացվել է ՀՓՓ ծրագրի երկրորդ փուլի ոչ ներդրումային բաղադրիչի շրջանակներում:
«Կանաչ մաքսատուն» նախաձեռնությունը, ինչի դասավանդմանը նվիրված էր հուշագիրը, նպատակ է հետապնդում՝ կանխելու շրջակա միջավայրի վրա ազդեցություն ունեցող ապրանքների և նյութերի ապօրինի առևտուրը, ինչպիսիք են օզոնաքայքայիչ նյութերը, թունաքիմիկատները, վտանգավոր թափոնները, գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմները, վայրի կենդանտեսակներն ու բուսատեսակները:
Նոյեմբերի 22-ին կնքվեց եռակողմ համագործակցության հուշագիր շրջակա միջավայրի նախարարության, պետական եկամուտների կոմիտեի և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջև:
Բնապահպանական խնդիրներն իրենց բնույթով անդրսահմանային են, ունեն գլոբալ ազդեցություն, և դրանք հնարավոր է արդյունավետորեն լուծել միմիայն միջազգային համագործակցության և համընդհանուր հանձնառության միջոցով: Այդպիսի համագործակցության հնարավորություն մեզ ընձեռում են բազմակողմանի բնապահպանական համաձայնագրերը։
Հուշագրի ստորագրումից հետո ՄԱԶԾ-ի շրջանակներում պետական եկամուտների կոմիտեին է հանձնվել գազաանալիզատորներ, որոնք թույլ կտան մաքսային ծառայողներին մաքսատներում ստուգել ներկրվող օզոնաքայքայիչ նյութերի (սառնագենտների) որակի համապատասխանությունը՝ ապօրինի առևտուրը կանխարգելելու նպատակով: Նույն գազաանալիզատորներից մեկ օրինակ տրամադրվել է նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանին գործնական պարապմունքներին օգտագործելու նպատակով:

В рамках второго этапа программы «Поэтапная замена ГХФУ» с сентября 2021 года учебный предмет «Зеленая таможня» был включен в магистерскую программу «Таможенное дело» Армянского государственного экономического университета.
Инициатива «Зеленая таможня», преподаванию которой был посвящен меморандум, направлена на предотвращение незаконной торговли продукцией, воздействующей на окружающую среду, такой как озоноразрушающие вещества, пестициды, опасные отходы, генетически модифицированные организмы, дикие животные и растения.
22 ноября был подписан меморандум о трехстороннем сотрудничестве между Министерством окружающей среды, Комитетом государственных доходов и Армянским государственным экономическим университетом. Экологические проблемы носят трансграничный характер, имеют глобальное воздействие и могут быть эффективно решены только посредством международного сотрудничества и глобальных обязательств. Такое сотрудничество обеспечивают нам многосторонние природоохранные соглашения.
После подписания меморандума Комитету госдоходов было передано четыре газоанализатора, которые позволят таможенным служащим проверять качество ввозимых озоноразрушающих веществ (хладагентов) для предотвращения незаконной торговли. Еще один экземпляр газоанализатора был передан Армянскому государственному экономическому университету для применения на практических занятиях по предмету «Зеленая таможня».
Газоанализаторы были закуплены в рамках неинвестиционного компонента второго этапа программы Поэтапного сокращения потребления ГХФУ.