Օզոնային շերտի պահպանության համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառումներն այս տարի մեկնարկեցին Օզոնի քարտուղարության գործադիր քարտուղարի պատվավոր այցով Հայաստանի Հանրապետություն:
2023 թ. սեպտեմբերի 14-ին Շրջակա միջավայրի նախարարությունը «Ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում (UNIDO) կազմակերպեց հանդիսավոր միջոցառում, որին մասնակցում էր Օզոնի քարտուղարության գործադիր քարտուղար տիկին Սեկի Նակամուրան, շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նաննա Սկաուն, ներկայացուցիչներ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, շրջակա միջավայրի նախարարություններից, Պետական եկամուտների կոմիտեից, Ստանդարտացման և չափագիտության ազգային մարմնից, «Դայքին» ընկերությունից, ինչպես նաև մի շարք ՀԿ-ներից:
Ողջունելով Օզոնի քարտուղարի այցը Հայաստան՝ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը շնորհավորեց գործընկերներին բնապահպանական տոնի առթիվ, խոսեց Օզոնային շերտի պահպանությանն ուղղված ՀՀ կառավարության միջոցառումներից և ծրագրերից՝ ընդգծելով նախարարության ջանքերը հզորացնելու և արդիականացնելու երկրի ոլորտային ինստիտուցիոնալ կարողությունները և ամրապնդելու գոյություն ունեցող համակարգը:
Պարոն Սիմիդյանի կողմից գործընկեր գերատեսչություններին հանձնվեցին շնորհակալագրեր` ի նշան օզոնային շերտի պահպանության գործում ունեցած մեծ ներդրման:
Ելույթներով հանդես եկան Օզոնի քարտուղարության գործադիր քարտուղարը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատարը, գործընկեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչները, Օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանը, ով հաշվետվողական բնույթ կրող սահիկաշարով ներկայացրեց Հայաստանի քայլերը Մոնրեալի արձանագրության և Վիեննայի կոնվենցիայի իրականացման ուղղությամբ, աշխատանքի սկզբունքներն ու արձանագրված արդյունքները:
Բնապահպանական տոնի առթիվ կազմակերպված միջոցառման շրջանակում տիկին Սեկի Նակամուրան նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանի, «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանի, տնօրենի տեղակալներ Գագիկ Սուրենյանի և Գայանե Շահնազարյանի, Օզոնային շերտի հարցերով ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանի ուղեկցությամբ այցելեց ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի (Հայհիդրոմետ) «Ամբերդ» օզոնաչափական դիտակայան: «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչները հյուրերին ներկայացրին իրականացվող չափումների, ստացված տվյալների կարևորությունն ու կայանի ողջ գործունեությունը:
Ամբերդ օդերևութաբանական կայանից ստացված օզոնի ընդհանուր պարունակության մոնիթորինգի արդյունքները սահմանված կարգով, ամիսը մեկ անգամ ուղարկվում են Օզոնի և Ուլտրամանուշակագույն Ճառագայթման Տվյալների Համաշխարհային Կենտրոն (WOUDC – Տորոնտո, Կանադա)՝ ըստ DWD-ի հետ կնքված պայմանագրի։

Международный день охраны озонового слоя 2023
Мероприятия, посвященные к Международному дню озонового слоя, начались в этом году с торжественного визита исполнительного секретаря Секретариата по озону в Республику Армения.
14 сентября 2023 года Министерствo окружающей среды в рамках проекта «Институциональное укрепление и наращивание потенциала» (UNIDO) провелo праздничное мероприятие, на котором присутствовали г-жа Мегуми Секи Накамура, исполнительный секретарь Секретариата по озону,  г-н Акоп Симидян, министр окружающей среды, г-жа Нанна Скау, постоянный координатор ООН в Армении, г-н Владимир Оровницкий, директор словацкого филиала японской компании «DAIKIN», г-н Альберт Бабаян, директор Национального органа по стандартизации и метрологии,  представители Министерства образования, науки, культуры и спорта, Министерства окружающей среды, Комитета государственных доходов, а также ряда общественных организаций.
Приветствуя визит исполнительного секретаря в Армению, министр Акоп Симидян выразил свои поздравления коллегам и подчеркнул важность дня. Он также поделился информацией о действиях и программах, проводимых правительством РА для сохранения озонового слоя, подчеркнув усилия министерства по укреплению и модернизации отраслевых институциональных возможностей страны.
Министр Симидян вручил благодарственные письма партнерским ведомствам в знак признания их значительного вклада в сохранение озонового слоя.
На встрече с докладами выступили исполнительный секретарь Секретариата по озону, постоянный координатор ООН в Армении, а также представители заинтересованных сторон. Г-жа Лиана Каграманян, Национальный координатор по озону Армении, представила доклад о усилиях, предпринятых  Арменией для выполнения обязательств Венской конвенции и Монреальского протокола, а также рассказала о принципах работы и достигнутых результатах.
В рамках мероприятия госпожа Секи Накамура, в сопровождении заместителя министра Тиграна Габриеляна, директора ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» Левона Азизяна, заместителей директора Гагика Суреняна и Гаяне Шахназаряна, а также Национального координатора по озону Лианы Каграманян, посетила озонометрическую станцию «Амберд» при ГНКО «Центре гидрометеорологии и мониторинга» Министерства окружающей среды РА. Представители Гидрометслужбы подробно объяснили гостям важность проведения измерений, а также описали процедуру сбора, обработки и последующей передачи данных в международную сеть.
Результаты общего мониторинга озона с метеостанции "Амберд" регулярно отправляются во Всемирный центр данных по озону и ультрафиолетовому излучению (WOUDC) в Торонто, Канада ежемесячно, согласно соглашению, подписанному с DWD (Немецкая служба по метеорологии).