Ստանդարտները նպաստում են ոլորտի զարգացմանը:
2021թ. մայիսի 31-ին Երևանում տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում Ստանդարտների և չափագիտության ազգային մարմնի և Հայաստանի սառնարանային ասոցացիայի հետ համատեղ՝ նվիրված EN 13313 «Սառնարանային համակարգեր և ջերմային պոմպեր – անձնակազմի կոմպետենտություն» ստանդարտի տեղայնացմանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել և համաձայնեցվել են ստանդարտում կիրառվող հայալեզու տերմինների ճշգրիտ անվանումները:
Ստանդարտների և չափագիտության ազգային մարմնի աշխատանքային ծրագրի համաձայն՝ ստանդարտի գործարկումը նախատեսվում է 2021 թ.-ի սեպտեմբերի 16-ին:

Refrigeration systems and heat pumps- competence of personnel
On 31 May, 2021 a working discussion was held in Yerevan in cooperation with the National Body for Standards and Metrology and the RAC Association of Armenia, dedicated to the adoption of the EN 13313 Standard «Refrigeration Systems and Heat Pumps - Competence of Personnel». During the meeting, the  terminology in Armenian used in the standard was discussed and agreed upon.
According to the work program of the National Body for Standards and Metrology, the above mentioned standard is scheduled to be launched on September 16, 2021.