«Խոսե՜նք բնությունից». փուլ 3
2023 թվականի ապրիլի 13-ին շրջակա միջավայրի նախարարության «Օզոնային շերտի պահպանություն» ծրագիրը ՄԱԱԶԿ-ի հետ համատեղ իրականացվող «Ինստիտուցիոնալ համակարգի հզորացում և կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում մեկնարկեց «Խոսե՜նք բնությունից» բնապահպանական հանդիպումների շարքի երրորդ փուլը: Ապրիլի 13-ին Կոտայքի մարզի համար 12 դպրոցում տեղի ունեցավ իրազեկման բարձրացմանն ուղղված միջոցառում, որին մասնակցեցին Հրազդանի համար 12, համար 5 և համար 9 հիմնական դպրոցներից շուրջ 60 աշակերտ:
Հանդիպումների շարքը նվիրված է օզոնային շերտի պահպանությանը բնապահպանական այլ հիմնախնդիրների ենթատեքստում: Օզոնային շերտի հարցերի ազգային համակարգող Լիանա Ղահրամանյանի կողմից ներկայացվում են օզոնային շերտի դերն ու նշանակությունը, օզոնաքայքայիչ նյութերի և հիդրոֆտորածխածինների թափոնների պատշաճ կառավարումն ու վերամշակումը, անդրադարձ է կատարվում կլիմայի փոփոխության և օզոնի հիմնախնդրի միջև եղած կապին: Բացի օզոնաքայքայիչ լինելուց, ՕՔՆ-երը նաև հզոր ջերմոցային գազեր են, ուստի դրանց աստիճանաբար նվազեցումը օգնում է պայքարել կլիմայի փոփոխության դեմ, ինչպես նաև վերականգնել օզոնային շերտը:
Միջոցառումները նախատեսվում են հետևյալ ժամանակացույցով՝ ապրիլի 14՝ Արմավիրի մարզ, ապրիլի 20՝ Արարատի մարզ, ապրիլի 21՝ Գեղարքունիքի մարզ:

13 апреля 2023 года стартовал третий этап серии встреч «Поговорим о природе» Программы по озону Министерства окружающей среды РА в рамках проекта «Институциональное укрепление и наращивание потенциала», осуществляемого совместно с Организацией промышленного развития ООН, в котором приняли участие около 60 учеников из основных школ №12, №5 и №9. города Раздан.
Мероприятия посвящены сохранению озонового слоя в контексте других экологических проблем. Лиана Каграманян, национальный координатор по вопросам озонового слоя, знакомит участников с ролью и значением озонового слоя, надлежащим управлением и переработкой озоноразрушающих веществ и гидрофторуглеродных отходов, а также представляет связь между изменением климата и разрушением озонового слоя. Многие озоноразрушающие вещества также являются мощными парниковыми газами, поэтому их поэтапное сокращение помогает смягчить последствия изменения климата и восстановить озоновый слой.
Последующие встречи запланированы на 14 апреля в области Армавир, 20 апреля в области Арарат и 21 апреля в области Гегаркуник.